Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Baby boomers - Kto to? Co to jest?

1
Podziel się:

Baby boomers to pokolenie, którego narodziny przypadają na okres tuż po zakończeniu II wojny światowej, tj. między 1946 a 1964 rokiem. Babyboomersi to współcześni emeryci lub osoby, które są tuż przed pójściem na emeryturę. Czym charakteryzuje się pokolenie baby boomers w pracy i jakie są mocne i słabe strony tej grupy społecznej?

Baby boomers - Kto to? Co to jest?
Baby boomers - Kto to? Co to jest? (money.pl, Rafał Parczewski)

Baby boomers – kim są i czym się charakteryzują?

Generacja baby boomersów to pokoleniem osób urodzonych między 1946 a 1964 rokiem. Nazwa wywodzi się od nagłego wzrostu urodzeń w Stanach Zjednoczonych (baby boom). Baby boomers to współcześni seniorzy – osoby tuż przed lub już na emeryturze.

Cechą wspólną generacji baby boomers jest ogromne doświadczenie życiowe oraz zawodowe, a co za tym idzie umiejętność analitycznego myślenia, rozsądek i spokój oraz patrzenie na problemy i wyzwania z góry.

Osoby urodzone w latach 1946 – 1964 cechuje także stałość i wierność piastowanemu od lat stanowisku pracy. W związku z tym rzadko zmieniają pracę czy zawód. Są mniej elastyczni niż młodsze pokolenia, ale jednocześnie mają ogromne doświadczenie, którym chętnie dzielą się z innymi.

Baby boomers są wytrwali, pracowici i samodzielni. Bardzo często są tradycjonalistami, cieniącymi sobie pracę „od do”.

Swoją wieloletnią karierę budowali krok po kroku, dlatego często nie uznają półśrodków i szybkich awansów. Uważają, że na każdy sukces trzeba zapracować.

W pracy cenią sobie stabilizację, która daje im poczucie bezpieczeństwa. Są wierni firmie, w której pracują, a tego, czego boją się najbardziej to utraty stanowiska. Dlatego jak żadne inne pokolenie baby boomersi potrafią zagryźć zęby i przeczekać niejedną burzę. Są lojalni. Chcą czuć się potrzebni, a najlepszą motywacją jest dla nich podwyżka.

Baby boomers – choć jest obecnie najstarszą grupą pracowników – nie uważają, że emerytura oznacza koniec ich rozwoju zawodowego. Bardzo często – nawet już na emeryturze – podejmują się różnego rodzaju zawodowych aktywności, kształcą się w różnych kierunkach i próbują wykorzystać jak najlepiej zdobyte latami doświadczenie.

Mimo wieku, wcale nie stronią od nowoczesnych technologii, starając się przyswoić jak największą wiedzę na ten temat. Internet nie jest dla nich „czarną magią”. Chętnie z niego korzystają, ale mają do niego odpowiedni, zdrowy dystans.

Generacja BB, oprócz wielu zalet, ma także wady. Jedną z nich jest upór i przekonanie o tym, że tylko oni mają rację. Cechuje ją konserwatyzm i sceptycyzm.

Baby boomers w Polsce

Choć określenie baby boomers pierwotnie dotyczyło Stanów Zjednoczonych, doskonale odzwierciedla także sytuację społeczną w Polsce. Są jednak cechy, które różnią baby boomersów na Zachodzie, a tych urodzonych w kraju nad Wisłą.

Najważniejsza różnica dotyczy okresu, na który przypada największy rozwój zawodowy baby boomersów, czyli okres między latami 70. a 90. ubiegłego stulecia. Na Zachodzie był to czas gospodarczego wzrostu, w Polsce – komuny. PRL miał ogromny wpływ na to, jak przedstawiciele baby boomersów postrzegają sukces.

Baby boomersi w Polsce bardzo często uważają, że sukces czy bogactwo idzie w parze z oszustwem, cwaniactwem i poplecznictwem. Jednocześnie to pokolenie, które stworzyło podwaliny pod współczesny kapitalizm w Polsce. To wielka rzesza przedsiębiorców, których początki sięgają trudnych lat 90. Wielu współczesnych przedstawicieli generacji BB znaleźć można na listach najbogatszych Polaków. To zdecydowanie najbardziej wpływowa i zamożna grupa społeczna.

Baby boomers na osi pokoleń:

Baby boomers 1946-1964

Pokolenie X – 1965-1979

Pokolenie Y – 1980-1999

Pokolenie Z - 2000- …

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Damian
3 lata temu
Już nikt, bo żyjemy w ustroju niewolniczym, gdzie Twoim Panem jest Państwo, okradające Cię z 80% efektów Twojej pracy i możliwości pod pretekstem „walki” z problemami, które się samo stwarza. Po co niewolnikowi dzieci, które należą do jego Pana?