Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Bałtyk staje się morzem NATO. Historyczne podpisanie dokumentów

8
Podziel się:

Protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji podpisanie. Oba kraje uzyskały status starających się o członkostwo w NATO. Choć nie mają prawa głosu, mogą od teraz brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów. Uroczyste podpisanie dokumentów miało miejsce w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Bałtyk staje się morzem NATO. Historyczne podpisanie dokumentów
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. (GETTY, Europa Press News)

To historyczny moment dla Paktu Północnoatlantyckiego. - Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich" - powiedział Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

Podpisanie protokołów oznacza, że oba kraje starające się o członkostwo w NATO będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu).

Jednocześnie w krajach członkowskich Sojuszu będzie trwał proces ratyfikacji protokołów.

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i skandynawskiej Szwecji.

Szwecja i Finlandia w maju złożyły wnioski o dołączenie do NATO w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

W poniedziałek 4 lipca 2022 r. w Kwaterze Głównej NATO miały miejsce rozmowy akcesyjne między przedstawicielami NATO a przedstawicielami Finlandii i Szwecji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
rutinoscorbin
2 lata temu
Nie wiem czemu ktokolwiek miałby obchodzić się z Ruskimi jak z jajkiem. Robią wielką aferę o to, że dwa suwerenne kraje chcą z własnej woli dołączyć do międzynarodowej organizacji. A że Ruskim wydłuży się granica z NATO? Ludzie, Rosja ma ponad 20000 km granic lądowych, po wejściu Finlandii do NATO 2332 km z tych ponad 20000 będzie granicą z krajami NATO, to jest około 11%. Nooo faktycznie NATO dosłownie otoczyło biednych Rosjan.
Emeryt
2 lata temu
A potem zdziwienie że ruskie się denerwują jak im ktoś bruździe koło granic ich kraju!!!!! Bałtyk nie należy do NATO i ruskie dalej mogą po nim pływać i bardzo dobrze mi z tym !!!!!!
Mat
2 lata temu
Baltyk nie nalezy do zadnej organizacji czy to handlujacej bronia czy szczepionkami. Baltyk nalezy do ludzi zyjacych wokol niego a nie do zlodziei urzedniczych.
sw2
2 lata temu
Prusacy uciekali przed Armia czerwona postepujaca na wschod w rezultacie ZSRR przejelo ten skrawek Prus..prusy zostaly zlikwidowane w 1947r przez Aliantow. terytoria po nich przejela takze Polska prl..
cdsxa
2 lata temu
cZESTO WCHODZE NA STRONY MEDII ROSYJSKICH ONI WIEDZA WSZYSTKO I SLEDZA SYTUACJE..