Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSZ
|

Bank polskiego milionera zaskoczył rynek. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał

90
Podziel się:

Zysk netto grupy Getin Noble Banku, powiązanego kapitałowo z polskim milionerem Leszkiem Czarneckim, w trzecim kwartale 2021 roku wyniósł 11,2 mln zł wobec 69,8 mln zł straty przed rokiem - podał bank w raporcie. Konsensus rynkowy zakładał stratę rzędu 4 mln zł. Tak dobre wyniki zostały z entuzjazmem przyjęte przez inwestorów. Kurs akcji spółki po godzinie 13 rośnie na warszawskim parkiecie o ponad 5 proc.

Bank polskiego milionera zaskoczył rynek. Takiego wyniku nikt się nie spodziewał
Bank powiązany z Leszkiem Czarneckim pokazał bardzo dobry wynik na koniec września tego roku. (East News, Tomasz Kawka)

Oczekiwania czterech biur maklerskich, co do wyniku netto Getin Noble Banku za III kwartał, wahały się od 13,3 mln zł straty netto do 5 mln zł zysku. To drugi kwartał z rzędu, w którym bank osiągnął dodatni wynik finansowy, który wywindował kurs akcji z ok. 20 groszy w sierpniu do ponad 60 groszy miesiąc później.

Getin Noble Bank powiązany jest kapitałowo z polskim milionerem Leszkiem Czarneckim, który osobiście posiada 8,4 proc., a poprzez swój holenderski wehikuł inwestycyjny LC Corp B.V. kontroluje 47,84 proc. akcji banku. Blisko 6,4 proc. należy z kolei do Getin Holdingu.

Zobacz także: Kolejny bank Czarneckiego zostanie przejęty za złotówkę? Giertych komentuje

Wyniki Getin Noble Banku w III kw. 2021 r.

"Dodatni wynik finansowy, który został wypracowany bez istotnego wpływu zdarzeń jednorazowych, jest kolejnym potwierdzeniem skuteczności działań banku w celu osiągnięcia trwałej rentowności, która w dalszej perspektywie umożliwi mu odbudowę wskaźników kapitałowych powyżej norm regulacyjnych" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes banku Artur Klimczak.

Jego zdaniem podejmowane przez RPP decyzje o podwyżce stóp procentowych będą dodatkowo wzmacniać wyniki finansowe banku już w najbliższych okresach.

Po trzech kwartałach strata netto Getinu wynosi 73,2 mln zł. Co ciekawe, w III kwartale bank nie zawiązywał rezerw na ryzyko prawne z tytułu kredytów walutowych.

Problemy frankowe w Getin Noble Banku

Pod koniec września 2021 roku Getin był pozwany w 8008 postępowaniach dotyczących kredytów indeksowanych do waluty CHF o łącznej wartości przedmiotu sporu 2,5 mld zł.

W samym III kwartale 2021 roku rozstrzygniętych prawomocnym wyrokiem było 15 spraw sądowych, z czego 6 wyroków było na korzyść klientów, 2 wyroki na korzyść banku, a 7 spraw zostało umorzonych.

Bank podał, że pod koniec września wartość portfela kredytów hipotecznych w CHF wynosiła 8,4 mld zł, co oznacza spadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 603 mln zł.Rezerwa portfelowa na ryzyko prawne ma wartość 279,5 mln zł.

Na te wszystkie informacje inwestorzy zareagowali euforią i ok. godz. 13 kurs akcji banku rośnie o ok. 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Precz z kasta...
8 miesięcy temu
Jaki właściciel ,taki bank ,zainwestowanie tam pieniędzy to jak wyrzucenie w bł-to.
Do widzenia
8 miesięcy temu
Tak i dlatego wszystkie oszczędności przelałam do innego banku. Dlaczego? Bo mnie 0,15% po prostu razi po oczach na tle innych którzy dają od 1 do 1,7 % za ulokowane u nich oszczędnosci. Milioner czy bankrut? Dopiero było o getinie głośno że ma bardzo złe wyniki co widać i po obsłudze i po jakości a swoją aplikację mobilna i serwis www to muszą wsadzić w D bo takie to słabe. Hehe czatu do dziś nie mają....ograniczenia w bliku na nr tel 500pln na dobę...żarty
Aga
8 miesięcy temu
A za polisolokaty to im się do d... Nie dobrali .Wciskali to g... przy zaciąganiu kredytu oraz ubezpieczenie 6tys na 5 lat tylko murów mieszkania 48m oczywiście była informacja że tylko u nich można wziąć ubezpieczenie .Po 2.5 roku po konsultacji z rzecznikiem finansowym zrezygnowałam z ubezpieczenia i oddali mi ok 3 tys zł a ubezpieczenie na 3 lata w normalnej ubezpieczalni kosztowało mnie 400 zł!! Tak sobie słono liczyli
Janusz
8 miesięcy temu
Zaraz będzie więcej, kwestia stóp procentowych... Ciemne masy i tak nie rozumieją...
lipa
8 miesięcy temu
co za gebelsowki artykuł..prawie jak wyjazd na wczasy do Generalnej Guberni...taki sam poziom
...
Następna strona