Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Frankowicze w sądach. Tym razem to banki pozywają klientów

88
Podziel się:

Banki coraz częściej pozywają klientów kwestionujących legalność umów hipotek frankowych - donosi "Rzeczpospolita". Z informacji frankowiczów i kancelarii ich reprezentujących wynika, że kredytodawcy wysyłają już nie tylko wezwania do zapłaty, ale coraz częściej domagają się od klientów kapitału i opłaty za korzystanie z niego.

Frankowicze w sądach. Tym razem to banki pozywają klientów
Frankowicze (East News, MARIUSZ GACZYNSKI)

Przybywa pozwów banków przeciw frankowiczom - donosi "Rzeczpospolita". Dziennk za przykład podaje roszczenia Banku BPH. Domaga się on nie tylko udostępnionego na początku umowy kapitału, ale także opłaty za korzystanie z niego w razie unieważnienia przez sąd umowy.

Pozwy wysyłane są nawet w przypadkach, gdy nie ma jeszcze prawomocnego wyroku w pierwotnej sprawie - pisze "Rz". Bank podpiera się stanowiskiem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego opracowanym na wniosek Sądu Najwyższego.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Przypomnijmy, że obie instytucje wskazały, że bankom należy się wynagrodzenie za udostępnienie klientom kapitału.

Reagują również inne banki

Ale to nie jedyny bank, który idzie do sądu z frankowiczami. Pozwy wysyła też Raiffeisen, a zapowiadało je również Millennium - czytamy w dzienniku.

Natomiast Getin Noble Bank – według informacji klientów – na razie wzywa do zapłaty, domagając się tylko zwrotu kapitału - wskazuje.

Będzie więcej spraw

- Każdy bank ma listę spraw, które niebawem mogą się przedawnić, i w pierwszej kolejności tym klientom będzie wysyłał najpierw wezwania do zapłaty, a później pozwy – mówi gazecie pracownik banku, chcący zachować anonimowość.

Póki co jednak nie jest to masowe działanie. Zdaniem "Rz", dla banków to swego rodzaju test. Nie wykluczone jednak, że pozwów przeciwko klientom będzie przybywać z biegiem czasu i zbliżaniem się momentu przedawnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
:-( wrr
3 lata temu
Nie dostałam wezwania do zapłaty tylko od razu pozew i uważam że tak nie powinno być powinniśmy zbojkotować wszelkie oferty banków i nic od nich nie brać to umrą śmiercią naturalną !!!
Chris
3 lata temu
Kredyty są dla ludzi biznesu nie dla pospólstwa, taki rezultat jak kredyt dostaje osoba niekompetentna. Dojechać toto komornikiem i szlus odechce się brać mieszkań na zeszyt.
kris79
3 lata temu
Banki pozywają klientów, bo boją się, że sami zostaną pozwani, nawet przez tych, których do tej pory nie było stać. Internet, aż huczy od artykułów o replan.pl Nowy gracz na polskim rynku pomaga wszystkim, a frankowicze zapłacą dopiero po wygranej.
Romek
3 lata temu
Nic im nie dawać, nich płaczą i płacą, nawet dziecko wie, że ceny walut, nie są stałe.
Axel
3 lata temu
Osobiście znam kilka osób będących frankowiczami i nigdy nie słyszałem naśmiewania się z ludzi mających kredyt w PLN. Prawdopodobnie może to być element hejtu bankowego mającego poróżnić kredytobiorców. Gdyby w umowach zawarto klauzule po zniesieniu których / i dostosowaniu prawa bankowego do prawa polskiego / zyski banków wzrosłyby o kilka groszy - banki na 100% nie odpuściłyby szansy na dodatkowy zysk. W drugą stronę to nie działa?
...
Następna strona