Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Santander wstrzymuje się z ugodami z frankowiczami. Rzecznik Finansowy ma inny pomysł

23
Podziel się:

Ugody z frankowiczami miały rozwiązać wiele problemów z trefnymi kredytami, ale jest kłopot. Banki wstrzymują się z realizacją propozycji KNF. Prezes Santandera otwarcie mówi o swoich wątpliwościach. Tymczasem Rzecznik Finansowy przekonuje poszkodowanych: nie można czekać w nieskończoność.

Santander wstrzymuje się z ugodami z frankowiczami. Rzecznik Finansowy ma inny pomysł
Santander Bank Polska nie zdecydował jeszcze o masowych ugodach z frankowiczami (Santander Bank Polska, Santander Bank Polska)

Od kilku lat frankowicze próbują dochodzić swoich racji w sporach z bankami, m.in. podważając legalność zawieranych już dawno temu umów o kredyt w szwajcarskiej walucie. Wydawało się, że takim przełomem może być propozycja ugód, z którą wyszła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Banki mają jednak opory.

Trzy tygodnie temu PKO BP ruszył z programem masowych ugód. Pierwszy klient podpisał już nawet aneks z bankiem, a wniosków o mediację wpłynęło około 10 tys. Tymczasem inny duży gracz Bank Santander przyznaje, że ciągle nie zdecydował w tej kwestii.

- Bardzo poważnie podchodzimy do propozycji KNF, cały czas pracujemy nad rozwiązaniem technologicznym, [...] ale jeszcze cały czas decyzja nie została podjęta, cały czas jest wiele niewiadomych, [...] cały czas jest niepewność prawna związana z brakiem wyroku Sądu Najwyższego - komentuje sytuację prezes Michał Gajewski.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Jak podkreśla, priorytetem dla banku jest, żeby ugody, które będzie zawierał z klientami, miały rzeczywiście bardzo solidną podstawę prawną i nie mogły być potem podważane.

Prezes przyznał, że bank bierze pod uwagę zarówno przystąpienie do zawierania ugód według propozycji KNF, jak i według autorskiego pomysłu.

- Na koniec września mieliśmy ponad 7 tys. spraw i jest to wzrost o 17 proc. w stosunku do końca czerwca, a więc widać, że liczba tych spraw przyrasta. Zostaliśmy pozwani w 7600 postępowaniach, a wartość sporu to jest 1 mld 812 mln zł - wyliczył prezes Santandera.

Rzecznik Finansowy: pozwy zbiorowe mogłyby pomóc frankowiczom

Tymczasem głos w sprawie nierozwiązanego problemu frankowiczów zabrał Rzecznik Finansowy. Uważa, że niekoniecznie ugody, ale pozwy zbiorowe mogłyby pomóc kredytobiorców w sporach z bankami.

Przypomniał też, że do Biura Rozwiązywania Sporów przy Rzeczniku Finansowym trafiło ponad 3 tys. spraw dotyczących kredytów frankowych.

- One w pewien sposób utknęły na etapie mediacji. Przy drobnych korekturach, zmianach legislacyjnych, można było z jednej strony odciążyć sądy, a z drugiej strony - zaadoptować rozwiązania unijne - wskazuje Rzecznik Finansowy Mariusz Jerzy Golecki.

Jako przykład podaje rozwiązania w Irlandii, gdzie tamtejszy rzecznik finansowy wydaje rozstrzygnięcia wiążące dla banków, konsumentów oraz ubezpieczycieli.

- Gdy klient składa reklamację, bank ma obowiązek przystąpić do postępowania. Takiego rozwiązania nie mamy w odniesieniu do ugód z sądu polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego - zauważa Golecki.

Nie ma co czekać

Jest zwolennikiem zaproponowania frankowiczom wielu alternatywnych rozwiązań. Podkreślił, że do Biura Rzecznika Finansowego trafiają informacje, także od organizacji konsumenckich, o sprawnym działaniu sądów, chociażby sądu okręgowego w Warszawie, który na jednej rozprawie rozstrzyga spór między frankowiczem a bankiem.

- Nie zalecam nikomu, żeby czekał w nieskończoność. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że nadszedł moment, kiedy powinniśmy zaproponować jakieś nowe rozwiązania, nową propozycję także zmian legislacyjnych - podkreśla Golecki. Zaznaczył, że "pewną elastyczność" dadzą pozwy zbiorowe.

- Zachęcałbym do tego, żeby przyjrzeć się dokładnie rozwiązaniom dotyczącym postępowań grupowych. I próbować zmodyfikować je w taki sposób, żeby były bardziej efektywne - powiedział Golecki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
kredyty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(23)
Gkvk
3 lata temu
Papierowe Państewko w którym kilku Bankierów robi co chce :) duda jesteś najgorszym pseudo prezydentem w całym wszechświecie :)
darek
3 lata temu
zadnych zwrotow dopoki Sad Najwyzszy jednoznacznie sie nie wypowie, pisi pko niech sobie wyplaca pod publiczke, niech mi PIS odda polwe oszczednosci ktore mi ukradl w 2 lata,dzikuje- tez chce, a co..
Ona
3 lata temu
Santander celowo się ociaga, bo zarzad chce dowieźć wyniki na koniec roku i skasować premię!! Bzdura jest że im na klientach zależy. Tylko presja i pozwy zbiorowe ich zmusi do ustapienia.
Leon
3 lata temu
Obejrzyjcie film Banksterzy - jest teraz na canale. Jest tam bank, ktorego barwy sa przypafkowo takie same jak BZ WBK, ktorego nastepca jest Santander. Co ciekawe prezes tego banku ma okulary, przypadkowo tak samo jak prezes BZ WBK, ktory dzis jest jedna z czolowych postaci naszej polityki. Jest tam takze starszy pan z kotem, ktory mieszka w starym domku. Jest tam pokazany mechanizm jak zrobili na szaro miliony Polakow. Teraz jest to samo. Sztucznie nie podnosili stop procentowych do realnej wartosci, aby miliony ludzi nabralo kredytow zlotowkowych, jak stopy zostana urealnione, to raty kredytu pojda na maksa w gore i znow bedzie placz kredytobiorcow. A ja widze w tym dokladnie to samo co zrobili z frankowiczami i co przedstawia film Banksterzy
złotówkowicz
3 lata temu
Trzeba było się wykazać odrobiną intelektu podczas zawierania umów. I te teksty "bo Pani Krysia z Banku mówiła że kurs franka nie wzrośnie". Brawo wy. Były korzyści bo i było ryzyko - o tym drugim frankowicze "zapomnieli'...
...
Następna strona