Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PKO BP wymienia kredyty frankowe na złotowe. Wystartował program ugód

49
Podziel się:

Koniec problemu frankowiczów? PKO BP przekonuje, że ma rozwiązanie. Ruszył z programem masowych ugód. Bank będzie zamieniał kredyty frankowe na złotowe. Wniosek wystarczy zgłosić przez internet.

PKO BP wymienia kredyty frankowe na złotowe. Wystartował program ugód
PKO BP startuje z ugodami z frankowiczami (materiały prasowe PKO BP)

Po wielu miesiącach zapowiedzi dotyczących rozwiązania problemów z kredytami frankowymi w końcu jest przełom. W poniedziałek w największym polskim banku PKO RP ruszył program ugód dla frankowiczów.

"Rozwiązanie zakłada konwersję waluty kredytu na złote tak, jakby od początku był to kredyt złotowy" - poinformował bank w komunikacie.

Jak przekonują przedstawiciele PKO BP, rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku sporu sądowego. Będzie to postępowanie mediacyjne przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Zobacz także: Polski Ład. Posłanka PO: Chaotyczny, nieprzemyślany i skomplikowany system

- To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych - podkreśla prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski.

Ugody z frankowiczami online

Przed sądem KNF klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda kredytu po zamianie z franków na złote oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci frankowiczowi bank.

"Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta" - przekonuje PKO BP.

Klient zainteresowany ugodą wniosek składa przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Również spotkania mediacyjne odbywają się online. Wizyta klientów w oddziale będzie niezbędna dopiero przy podpisywaniu ugody.

Bank zastrzegł, że rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe.

"W jednym wniosku o mediację klient może wskazać tylko jedną umowę kredytową. Z propozycji ugód nie mogą skorzystać klienci, których kredyt został już spłacony, wypłacony w całości we frankach lub którzy skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - podkreśla PKO BP.

Jak podał bank, kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w złotych. Pozostałe parametry pozostają bez zmian, m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe.

PKO BP zdradza szczegóły ugód frankowych

Do zamiany kredytu frankowego na złoty trzeba dokonać odpowiednich obliczeń. Do wyliczenia kwoty kredytu po wymianie zostanie przyjęte oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy.

"Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży. Szczegółowe wyliczenia bank przekaże klientom na kilka dni przed posiedzeniem mediacyjnym w Sądzie Polubownym - wyjaśnia bank.

Dodaje, że klienci, którzy chcą skorzystać z rozwiązania proponowanego przez PKO BP, muszą podpisać umowę o mediację. Mogą zrobić to w serwisie transakcyjnym banku. Po podpisaniu umowy przez kredytobiorców i bank, umowa jest przesyłana on-line do Sądu Polubownego.

Kolejny krok to wyznaczenie przez sąd terminu spotkania mediacyjnego oraz określenie sposobu, w jaki się odbędzie. Jeśli strony dojdą do porozumienia, to efektem końcowym jest także ugoda podpisywana przez kredytobiorców i bank. W tym przypadku konieczna będzie wizyta we wskazanym oddziale banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Magda
3 lata temu
Ja mam spłacony kredyt we frankach, właśnie w NOrdei/PKO, czyli dla mnie pozostaje już tylko droga sądowa
Midhkg
3 lata temu
Ważne jest ile kapitału w złotym pozostanie po ugodzie. Po 13 latach spłacania mam jeszcze około 60 tys franków kapitału, a otrzymałem od banku 91 tys franków a właściwie 191 tys złotych bo żadnych franków na oczy nie widziałem. Czyli dzisiaj mam kapitału do spłaty około 252 tys zł kapitalu
ewa
3 lata temu
kredyt mieszkaniowy udzielony we frankach (wypłacony spłacany w PLN) - w zakładce wnioski - nie masz kredytu do mediacji...
Psychopath 66...
3 lata temu
Denominację oraz książeczki zdrowia & oszczędnościowe pamiętam trochę (to był kiedyś). Zamiast Kuroniówkę pobierać w ojczyźnie to siedziałem za granicą na studiach! Krytykowałem tam tam siebie za swoje poczynania! Nie grzeszę to skrucha mi niepotrzebna katolska! Duszy nie mam!
ROLOWANIE PO ...
3 lata temu
1: 0 DLA FRANKOWICZÓW !!! TYLKO NIE IDŻ NA UGODĘ ! ZERO TOLERANCJI DLA MAFII BANKSTERSKIEJ W POLSCE.
...
Następna strona