Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|

Frankowicze. KNF proponuje bankom zawieranie z nimi ugód

19
Podziel się

Nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie uporał się z problemem kredytów we frankach szwajcarskich - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. Jak? KNF proponuje bankom, by wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby realną alternatywą do ścieżki sądowej - poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Frankowicze. KNF proponuje bankom zawieranie z nimi ugód
Banki kontra frankowicze. KNF proponuje instytucjom państwowym zawieranie ugód. (Unsplash.com, Uwe Conrad)
bDJPcgad

- Wydaje się, że nadszedł taki moment, by z tym tematem się ostatecznie zmierzyć i ostatecznie uporać - powiedział we wtorek w trakcie spotkania Związku Banków Polskich Jastrzębski.

- My w KNF mamy pewną wizję, jak można by do tego tematu podejść. Najważniejsze jest, aby z uwagi na narosłe wokół tego tematu oczekiwania można było zaprezentować koncepcję, wokół której daje się zbudować możliwe szeroki konsensus - dodał.

Jastrzębski podkreślił, że banki muszą znaleźć takie rozwiązanie, które uwzględni także interesy tych klientów, którzy w analogicznym okresie wzięli kredyty w złotówkach. Tak, by nie poczuli się oni, że zostali potraktowani niesprawiedliwie.

bDJPcgaf
Zobacz także: Zobacz: Frankowicze wygrywają w sądach. Banki się odwijają, składają swoje pozwy

- Dlatego też uważam, że rozwiązanie, które zakładałoby zaoferowanie przez banki klientom np. dobrowolnej możliwości zawierania porozumień, na mocy której klient rozliczałby się z bankiem tak, jak gdyby jego kredyt od początku był kredytem złotowym oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę, jest rozwiązaniem najbardziej spójnym [...] - powiedział Jastrzębski.

- Osobiście jestem przekonany, że jest to rozwiązanie, które ma szanse powodzenia - ocenił.

bDJPcgal

Przewodniczący Komisji wyraził ocenę, że to może być już ostatni moment, by sektor mógł wyjść ze "spójną, racjonalną i ze sprawiedliwą propozycją". Taką, która pomoże "zatrzymać dalsze narastanie antagonizmów między bankami a klientami".

- Rozwiązanie, które zostałoby zaproponowane przez banki dobrowolnie, musiałoby zapewniać klientom taki poziom korzyści ekonomicznych, który będzie powodował, że będzie to realna alternatywa w stosunku do ścieżki sądowej - powiedział Jastrzębski.

bDJPcgam

Jastrzębski ujawnił również, że KNF rozpoczął już rozmowy w tej sprawie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mają zapewnić ochronę praw konsumentów. Owocami rozmów z UOKiK ma być stabilność i trwałość porozumień, które były zawierane pomiędzy bankami a klientami.

Jastrzębski poinformował, że w wyniku rozwoju sądowego orzecznictwa zostały wykreowane pewne oczekiwania i te oczekiwania są "zjawiskiem ze sfery realnej i trzeba je brać poważnie pod uwagę".

Przewodniczący podał, że ostatnie analizy orzecznictwa sądowego wskazują, że rośnie liczba orzeczeń, w których dochodzi do stwierdzenia nieważności takich umów.

bDJPcgan

- Wydaje się, że koncepcja kredytu złotowego na LIBOR już przestała być głównym czynnikiem spędzającym sen z powiek bankowcom - powiedział Jastrzębski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPcgaG
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
Polak
3 miesiące temu
skoro mogę unieważnić taką pseudo-umowę w sądzie, to po co mi ugoda z bankiem polegająca na tym, że bank, który mnie już raz oszukał będzie dalej mnie skubał tylko trochę mniej niż dotychczas...
prawnik.
3 miesiące temu
oni są doprawdy śmieszni. czas na ugody to był kilka lat temu. teraz już można bez problemu wygrać z bankiem w sądzie i pozbyć się tego niewolniczego pseudo-kredytu. jedyny problem w tym, że to długo trwa. w obecnej sytuacji jedyna rozsądna opcja ugody to unieważnienie takiej umowy na drodze pozasądowego porozumienia obu stron - żeby sobie oszczędzić kosztów reprezentacji procesowej.
Realityshow
3 miesiące temu
Teraz tto mam bank w d... Czekam na sprawe o noewaznosc
bDJPcgaH
Krakowiaczek ...
3 miesiące temu
Poza tym znaczna część złotówkowców była beneficjentami różnych programów typu RNS lub MDM. Programy te nie przysługiwały kredytobiorcom walutowym, nie tylko w chf...
halo, halo
3 miesiące temu
"Jastrzębski podkreślił, że banki muszą znaleźć takie rozwiązanie, które uwzględni także interesy tych klientów, którzy w analogicznym okresie wzięli kredyty w złotówkach. Tak, by nie poczuli się oni, że zostali potraktowani niesprawiedliwie." tyle, że ci złotówkowi klienci nie są stroną w sporze prawnym frankowicza z bankiem, więc rozstrzygnięcia w tej sprawie w żaden sposób nie naruszają ich interesu.
...
Następna strona