Notowania

gospodarka
19.08.2019 09:53

Bankructwo Argentyny. Fernández chce negocjacji z MFW

Kandydat na prezydenta Argentyny Alberto Fernández podzielił się swoimi przemyśleniami z dziennikarzami. Wskazał na błędy obecnego prezydenta przy zaciąganiu pożyczki od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i podkreślił, że jeśli wygra wybory, będzie chciał renegocjować jej warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Sytuacja Argentyny nie poprawia się (Fot: ViewApart)

– Powiem im, że jest tylko jedna niepodważalna rzeczywistość, a jest ona taka, że przy obecnych warunkach Argentyna nie jest w stanie spłacić ciążących na niej długów – powiedział dziennikarzom "Clarin" Fernández.

W rozmowie podkreślił, że nie miałby problemu, aby pomóc Mauricio Macriemu (obecnemu prezydentowi) w renegocjacji warunków pożyczki od MFW. Jednocześnie wskazał na to, że ciężko byłoby mu podjąć się samemu rozmowom z Funduszem Walutowym, ponieważ musiałby wskazać błędy Macriego.

Ocenił też pożyczkę zaciągniętą od MFW jako "szkodliwą". Argentyna w połowie 2018 roku kredyt stand-by na kwotę 57 miliardów dolarów – jej warunki przewidywały dokonanie znacznych cięć budżetowych. Fernández podkreślił jednak, że bez tych pieniędzy jego kraj byłby zmuszony zawiesić spłacanie swych długów. Jednakże ocenił przy tym, że warunki tego kredytu, zmuszają Argentynę do "podległości" względem MFW.

Zobacz także: Oczy świata zwrócone na USA. Rynki czekają na decyzję Fed

– Musimy zrozumieć, że obecnie jesteśmy dokładnie w sytuacji technicznego bankructwa i dlatego argentyńskie obligacje mają taką wartość, jaką mają, gdyż świat wie, że nie mogą zostać wykupione. Musimy działać rozsądnie, a rozsądek mówi nam, że Argentyna musi dotrzymać swych zobowiązań – powiedział opozycyjny kandydat na prezydenta "Clarinowi".

Fernández w prawyborach pokonał zdecydowanie Macriego, co czyni z niego faworyta w wyścigu o fotel prezydencki. Jego wygrana jednocześnie doprowadziła do wstrząsu na rynku argentyńskim. Inwestorzy obawiają się, że mógłby on rozluźnić dyscyplinę finansową. O burzliwej historii tego kraju przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, argentyna, mfw, międzynarodowy fundusz walutowy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

EkonomistaTe informacje z innych części świata są po to aby obecny polski rząd i przeciętny Polak przeanalizował przyczyny jak mogło do tego dojść i bardzo … Czytaj całość

19-08-2019

MamuskaNas tez to czeka....

19-08-2019

tomrissDlaczego do nas trafiają informacje z tamtego rejonu świata, które są zgodne z wizją widzenia świata przez USA lub spekulantów. Przecież głoszenie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)