Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Będzie mniej nauczycieli, więc pozostali więcej zarobią. Plan na bolączki edukacji?

161
Podziel się:

Rządzący otworzyli furtkę, dzięki której nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury. Z tej możliwości może skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy pedagogów. To stworzy możliwość rządzącym, by po wygranych wyborach zwiększyć pensum nauczycielskie dla pozostałych osób w zawodzie.

Będzie mniej nauczycieli, więc pozostali więcej zarobią. Plan na bolączki edukacji?
Edukacja. Ma być mniej nauczycieli, dlatego pozostali w zawodzie zarobią więcej (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, MandicJovan, Mediteraneo)

O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna" i powołuje się na swojego informatora w resorcie edukacji. Z jego słów wynika, że wchodzące w życie od września 2023 r. mają na celu "zrobić miejsce przy tablicach". Szacuje się, że z tego rozwiązania może skorzystać nawet 150 tys. nauczycieli.

Wyższe pensum dla pozostałych

Wobec odchudzenia kadry pensum pozostałych w zawodzie pedagogów ma wzrosnąć o cztery godziny: z 18 do 22 godzin. W takiej sytuacji, kiedy będzie mniej osób do nauczania dzieci i młodzieży, to pensje nauczycieli wzrosną nawet do 10 tys. zł brutto.

Z ustaleń "DGP" wynika, że odpowiedni projekt ustawy w tym zakresie pojawi się w Sejmie pod koniec roku, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w szkolnictwie - czy będzie wykorzystywana przez uczniów i nauczycieli?
To przypomina mi wzór na edukację z lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy nauczyciele, którzy pracowali przy tablicy, mieli dużo godzin i nawet nieźle zarabiali, a ich rola sprowadzała się niemal wyłącznie do realizacji programu – komentuje w rozmowie z "DGP" Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

MEiN nie komentuje doniesień

W odpowiedzi na pytania dziennika Ministerstwo Edukacji i Nauki nie potwierdza oficjalnie tego scenariuszu. Podkreśla natomiast, że wcześniejsze emerytury są odpowiedzią na postulaty związkowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
Polecam9
7 miesięcy temu
Znajomy matematyk zajmuje się już wyłącznie korepetycjami. Uczniowie z edukacji domowej i studenci zajmują mu przedpołudnia, popołudnia uczniowie szkolni. Co może się wydać zaskakujące, nie uczy osób bardzo słabych z matematyki, a do matury bierze tych podchodzących do rozszerzenia.
Polecam8
7 miesięcy temu
Znajoma rusycystka, po latach pracy na zaledwie kilka godzin jako nauczyciel języka i reszta etatu na świetlicy, dostała pracę jako koordynator w biurze rekrutującym pracowników ze Wschodu dla dużych firm produkcyjnych i dla budowlanki.
Polecam6
7 miesięcy temu
Znajoma pedagog specjalna zostawiła pracę w szkole i znalazła nową w firmie windykacyjnej. Jest bardzo skuteczna, a po doświadczeniach w szkole niestraszne jej rozmowy z najtrudniejszymi klientami.
Polecam5
7 miesięcy temu
Znajomy nauczyciel wf przeszedł do wojska. Nie może uwierzyć, że tyle zarabia. Część żołnierzy zawodowych niezadowolona z poborów, on zachwycony.
Polecam4
7 miesięcy temu
Znajoma polonistka pracuje w dużym przedsiębiorstwie produkcyjnym w dziale PR, jej obowiązki to m.in. pisanie tekstów na stronę internetową, na intranet, do katalogów.
...
Następna strona