Notowania

gospodarka
26.05.2019 22:20

Będzie rekonstrukcja rządu. Ministrowie lecą do Brukseli

Według sondażowych wyników wyborów do Europarlamentu dostanie się przynajmniej dwoje ministrów z obecnego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Anna Zalewska dostała się do Europarlamentu. (Fot: JAKUB KAMIŃSKI / PAP)

Jeśli sondażowe wyniki się potwierdzą, w Europarlamencie zasiądzie obecna minister edukacji Anna Zalewska i minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

Do Brukseli nie pojedzie za to Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak wynika z informacji money.pl, premier zajmie się tematem rekonstrukcji już w poniedziałek. Termin? "Niezwłocznie. Nazwiska pojawią się szybko" - informuje osoba zbliżona do KPRM.

Według tych wstępnych wyników eurowybory wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 42,4 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła 24 mandaty w Europarlamencie.

Na drugim miejscu jest Koalicja Europejska, która uzyskała 39,1 proc. głosów, co oznacza 22 mandaty.

- Te blisko 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to jest wielki sukces - powiedział Grzegorz Schetyna chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników. - Wiemy, że to jest dopiero początek drogi. Za nami pierwsza połowa meczu. A z podsumowaniem tych wyborów poczekajmy do opublikowania ostatecznych wyników.

Na trzecim miejscu znalazła się Wiosna z wynikiem 6,6 proc. Partia wprowadzi do Europarlamentu 3 posłów. Tyle samo mandatów uzyskała Konfederacja, która zdobyła 6,1 proc. głosów.

Poza progiem wyborczym znalazł się Kukiz z wynikiem 4,1 proc. i Lewica Razem, która zdobyła niewiele ponad 1 proc. głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się we wszystkich 28 państwach członkowskich. Zaplanowano je na okres od 23 do 26 maja.

Tegoroczne głosowanie jest dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do unijnego parlamentu. W wyniku wyborów zostanie wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów będzie mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

Polacy wybierają 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów.

Witold Ziomek, Mateusz Ratajczak

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, wybory 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

lipa, panie Ambergolddobrze pamiętam, jak Grad z PO 120 tys zł/mc pensję od Tuska dostał za kierowanie nieistniejącą elektrownią atomową, a po protestach, na 100 tys zł/mc … Czytaj całość

27-05-2019

RobertCzyli znowu kolesiostwo ,wujkowie I pociotki. ..?

27-05-2019

BacaNa litość boską morawiecki tylko nie tacy ministrowie nieudacznicy jak tamci to może?? coś drgnie w tym kraju=????

Rozwiń komentarze (94)