Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Będzie strajk w Amazonie? Związkowcy wchodzą w spór zbiorowy

239
Podziel się:

Podwyżki wynagrodzeń i poprawy warunków pracy domagają się przedstawiciele związków zawodowych, którzy w czwartek rozpoczynają spór zbiorowy przeciwko koncernowi Amazon. "Przyjdźcie i przekonajcie się, jakie warunki stworzyliśmy" - odpowiada koncern.

Amazon zatrudnia w Polsce ok. 14 tys. pracowników
Amazon zatrudnia w Polsce ok. 14 tys. pracowników (Materiały prasowe)
bECDKnDV

- Sytuacja pracowników Amazon Poland jest dramatyczna, dlatego postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić – powiedział Grzegorz Cisoń, przewodniczący Solidarności w Amazon Poland.

Z kolei Maria Malinowska członek, Prezydium Inicjatywy Pracowniczej, uważa że polscy pracownicy koncernu zarabiają za mało:- Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Pracownik magazynu Amazon w Niemczech zarabia ponad 3 razy więcej od nas, nie pracując przy tym w nocy i w niedzielę.

Związkowcy domagają się również złagodzenia wyśrubowanych do granic możliwości norm wydajnościowych. Jak wskazują, ubiegłoroczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy obciążenie pracą fizyczną na większości przebadanych stanowiskach pracy ponad dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie pracy.

bECDKnDX
Zobacz także: Obejrzyj: Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

Przedstawiciele Solidarności i Inicjatywy chcą opowiedzieć, jak wygląda praca w Amazonie w czwartek o 11:00 podczas briefingu przed ambasadą USA.

Będzie strajk?

Rozpoczęcie sporu zbiorowego w Amazonie oznacza, że niebawem w firmie powinny rozpocząć się rokowania dotyczące związkowych postulatów z udziałem przedstawicieli pracodawcy i organizacji związkowych.

bECDKnEd

Jeśli nie przyniosą one porozumienia, kolejny krok to mediacje prowadzone przez mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Spór zbiorowy daje również organizacjom związkowym narzędzie w postaci zorganizowania w firmie referendum strajkowego.

Komentarz Amazona

Czy koncen siądzie do rozmów i spełni żądania pracowników? W komentarzu dla money.pl przedstawiciele polskiej filii Amazona przekonują, że dokładają wszelkich starań, aby ich pracownicy czuli się dobrze.

bECDKnEe

"Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby.
Zachęcamy wszystkich, którzy chcą na własne oczy przekonać się jakie warunki pracy stworzyliśmy do odwiedzenia polskich Centrów Logistyki E-Commerce" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Amerykański gigant prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. W Polsce zatrudnia ok. 14 tys. pracowników oraz kolejne kilka tys. za pośrednictwem firm zewnętrznych.

bECDKnEf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECDKnEy
wiadomości
KOMENTARZE
(239)
ASA
2 lata temu
I co wynikło z tej kontroli PIP? Amazon zapłacił 250 zł mandat, czy mu rozłożyli na raty?
PRACOWNIK
2 lata temu
Benefity amazona: Osławiona karta "multi sport", prywatna opieka medyczna z której skorzysta 1% zatrudnionych, obiad za złotówkę (gałka ziemniaków, gałka surówki, klops wielkości gałki - 5 machnięć widelcem), dopłaty do kursów po roku pracy, większość nie dopracuje albo im nie przedłużą umowy a jeżeli już dopracują to kiedy robić te kursy jak po pracy i w wolne się tylko odsypia tyranie...
jurek
2 lata temu
Ludzie się przyjmują i zwalniają jak to widzą ! Hurrra niech żyje kapitalizm !
bECDKnEz
iwona
2 lata temu
Obóz pracy amerykański !
ALEX
2 lata temu
Amerykański ciężki obóz pracy ! Tragedia ! Normy strasznie wyśrubowane ! Pracowałem ! Rotacja ludzka wielka !
...
Następna strona