Notowania

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Niemczech. 400 euro za nic

W maju za naszą zachodnią granicą ma ruszyć eksperyment, który sprawdzi, jak bezwarunkowy dochód podstawowy wpływa na życie obywateli. Trwa właśnie rekrutacja, która ma wyłonić 500 chętnych do badania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Ponad 400 euro co miesiąc będą otrzymywać uczestnicy eksperymentu, który ma wiosną ruszyć w Niemczech

Jak informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza", 500 osób biorących udział w programie zostanie losowo podzielonych na dwie grupy.

250 osób będzie przez 3 lata otrzymywało bezwarunkowo 424 euro bez żadnych warunków. Z kolei dla drugiej połowy nie zmieni się nic - będą pobierać zasiłek na dotychczasowych zasadach. Żeby otrzymać pieniądze będą więc musieli aktywnie poszukiwać pracy, czyli regularnie meldować się w niemieckim urzędzie pracy i pozostawać w kontakcie z urzędnikami.

Zobacz też: W tym kraju każdy dostanie 800 euro co miesiąc. Za nic

Program nazwany został HartzPlus i jest prowadzony przez prof. Rainera Wielanda z uniwersytetu w Wuppertalu.

Po trzech latach autorzy eksperymentu mają sprawdzać, jak zmieniły się zachowania badanych na rynku pracy. Oprócz tego kontrolowane ma być również zdrowie uczestników i relacje społeczne 500 osób.

Wcześniej podobne próby przeprowadzano w niektórych krajach afrykańskich, a także w kanadyjskim Ontario. Ten ostatni przypadek jest już jednak nieaktualny, bo po zmianie władzy z programu zrezygnowano. Okazał się bowiem za drogi. Z kolei mieszkańcy Szwajcarii pomysł wprowadzenia takiego programu odrzucili w referendum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezwarunkowy dochód podstawowy, finanse, gospodarka światowa, gospodarka
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2019

stanGdyby zrobili coś takiego w Polsce zgłosiłoby się 30mil ludzi.

15-01-2019

Socjalizm wiecznie żywyCzy się stoi,czy się leży,dwa tysiące się należy.No i historia zatoczyła koło.

15-01-2019

frerewWe Włoszech mamy taki program a Niemcy robią badania W Polsce 500 + . Ale jak będziecie Niemcy rozdawać pieniądze to przypłyną bilony uchodźców i co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (191)