Notowania

dochód podstawowy
04.11.2015 11:34

Bezwarunkowy dochód podstawowy - Finlandia zamierza go wprowadzić

Według planów zamiast różnych obecnych zasiłków, każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów, otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro.

Podziel się
Dodaj komentarz

Finlandia będzie pierwszym w świecie państwem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy, jeśli zrealizują się plany przedstawione w ubiegłym tygodniu przez fiński zakład ubezpieczeń społecznych KELA.

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 md euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

Tagi: dochód podstawowy, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2019

AllachRaczej rodzice mają na dzieci 500+ natomiast emeryci,bezrobotni,ibezdomni klepiom biede w tej polsce.

15-01-2019

EmerytMy mamy 500+ za darmo.

15-01-2019

ertghjkLudzie beda siedziec w domu i zyc o puszce sardynek, zeby potem wydac te pieniadze na zagraniczne wakacje.

Rozwiń komentarze (4)