Notowania

Biała lista podatkowa VAT. Ostatni moment, by się wpisać

Do końca roku przedsiębiorcy muszą wpisać swój biznesowy rachunek na tak zwaną białą listę podatkową VAT. Wymóg obowiązuje od września tego roku, ale od stycznia mogą zostać zastosowane sankcje za przelew na konto spoza wykazu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dzięki białej liście podatników VAT możesz łatwo sprawdzić, czy twój kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Biała lista podatników VAT w założeniach ministerstwa finansów ma ułatwić firmom weryfikację kontrahentów, co powinno przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i pewności obrotu gospodarczego. Wykaz umożliwia sprawdzenie, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT oraz potwierdzenie jego numeru rachunku bankowego na potrzeby przelewów.

Przedsiębiorca, który zapłaci za towar lub usługę powyżej 15 tys. złotych na inne konto niż widniejące w wykazie Krajowej Administracji Skarbowej, nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu. Odpowie też solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.

Dzięki białej liście podatników VAT możesz łatwo sprawdzić m.in., czy twój kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT
Biała lista podatników VAT. Jak ją sprawdzić?

Z instrukcji zamieszczonych na rządowej stronie biznes.gov.pl wynika, że nie trzeba robić nic, aby dane firmy znalazły się na białej liście. Listę prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), więc niezbędne informacje pobierane są z dostępnych rejestrów publicznych. Jeżeli dane te będą niepoprawne, możesz wystąpić do szefa KAS z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.

Jeśli przedsiębiorca nie zadba o obowiązek zgłoszenia lub aktualizacji rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, musi liczyć się z konsekwencjami. Może się zdarzyć, że kontrahent podatnika nie będzie chciał w ogóle zapłacić za wystawioną fakturę, co związane będzie z ostrożnym podchodzenia przez firmy do płacenia faktur.

VAT. Biała lista podatników. Sprawdź, czym jest
VAT. Biała lista podatników. Sprawdź, czym jest

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: biała lista podatników, ministerstwo finansów, podatnicy, gospodarka, wiadomości, vat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

JakubDobra Zmiana polega na tym, że przedsiębiorca coraz bardziej wyręcza urzędnika państwowego w jego ustawowych obowiązkach. Jakie jeszcze niebawem … Czytaj całość

30-12-2019

JakubWirtualna Polska zawsze podaje swoim czytelnikom aktualne, prawdziwe i sprawdzone informacje dotyczące polskiego życia społeczno-gospodarczego. … Czytaj całość

26-01-2020

MilaCzyli malo jest. pracownikow administracji i sluzb roznego rodzaju jeszcze z kazdego obywatela trzeba zrobic policjanta

Rozwiń komentarze (5)