Notowania

gospodarka
29.08.2019 07:03

Biała lista podatników VAT. Dodatkowe koszty dla przedsiębiorców

1 września ma zostać opublikowana tzw. biała lista podatników, czyli elektroniczny wykaz podmiotów płacących VAT i ich numerów kont. Na liście nie będzie jednak kont prywatnych, używanych do rozliczeń przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane

Przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy prywatnych kont będą mieli duże problemy. Po pierwsze, nie znajdą się na tzw. białej liście.

Po drugie, wpłaty powyżej 15 tys. złotych, dokonanej na prywatny rachunek, nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

- W wykazie podatników VAT nie będą zamieszczone rachunki oszczędnościowe, tzw. ROR-y, gdyż nie są to rachunki oszczędnościowe w rozumieniu prawa bankowego. W przypadku przelewu na rachunek oszczędnościowy, czyli spoza wykazu, podatnik będzie musiał liczyć się z konsekwencjami, czyli utratą możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w PIT i CIT oraz odpowiedzialnością solidarną za VAT - odpowiada na pytania "Rzeczpospolitej" resort finansów.

Oglądaj też: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Zdaniem ekspertów, takie regulacje oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty, bo będą oni de facto zmuszeni do zakładania rachunków firmowych.

- Rachunek firmowy to większe koszty, przynajmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Nawet jeśli bank daje konto za darmo, to nalicza później dodatkowe opłaty - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty – zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie od 1 września 2019 roku.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2019

JaDla tych co cieszą się kontem firmowym tańszym niż osobiste. To dobrze że macie takie szczęście, ale nie zabierajcie głosu za tych co mieli tyle … Czytaj całość

30-08-2019

K7Uważam, że kwestia uznania wydatku w kosztach firmy nie może być uzależniona od tego na jaki rachunek wpłyną pieniądze. Ten przepis jest prawnym … Czytaj całość

29-08-2019

NiekumatyNie wiem o co tu chodzi, że niby co można zweryfikować, zarejestrowany i niezarejestrowany podmiot. Czego ta lista dotyczy. Spisu rachunków czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)