Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Biała lista podatników VAT. Dodatkowe koszty dla przedsiębiorców

9
Podziel się:

1 września ma zostać opublikowana tzw. biała lista podatników, czyli elektroniczny wykaz podmiotów płacących VAT i ich numerów kont. Na liście nie będzie jednak kont prywatnych, używanych do rozliczeń przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane
Prace nad projektem nowych stawek VAT zostały wstrzymane (iStock.com)
bEEIyjSJ

Przedsiębiorcy rozliczający się przy pomocy prywatnych kont będą mieli duże problemy. Po pierwsze, nie znajdą się na tzw. białej liście.

Po drugie, wpłaty powyżej 15 tys. złotych, dokonanej na prywatny rachunek, nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

- W wykazie podatników VAT nie będą zamieszczone rachunki oszczędnościowe, tzw. ROR-y, gdyż nie są to rachunki oszczędnościowe w rozumieniu prawa bankowego. W przypadku przelewu na rachunek oszczędnościowy, czyli spoza wykazu, podatnik będzie musiał liczyć się z konsekwencjami, czyli utratą możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w PIT i CIT oraz odpowiedzialnością solidarną za VAT - odpowiada na pytania "Rzeczpospolitej" resort finansów.

bEEIyjSL
Zobacz także: Oglądaj też: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Zdaniem ekspertów, takie regulacje oznaczają dla przedsiębiorców dodatkowe koszty, bo będą oni de facto zmuszeni do zakładania rachunków firmowych.

- Rachunek firmowy to większe koszty, przynajmniej kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Nawet jeśli bank daje konto za darmo, to nalicza później dodatkowe opłaty - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

bEEIyjSR

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty – zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie od 1 września 2019 roku.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEIyjTm
gospodarka
wiadomości
podatki
KOMENTARZE
(9)
K7
2 lata temu
Uważam, że kwestia uznania wydatku w kosztach firmy nie może być uzależniona od tego na jaki rachunek wpłyną pieniądze. Ten przepis jest prawnym bublem.
kluska
2 lata temu
A co z rachunkami prywatnymi wg banku, lecz firmowymi wg zgłoszenia do Urzędu Skarbowego???? Rachunki bankowe należy zgłaszać do US, które służą do działalności gospodarczej. Powtórzę pytanie, a jeśli jest taki rachunek zgłoszony, to co wówczas?
arek
2 lata temu
Konto w Nest Banku jest darmowe.
bEEIyjTn
rtdghjr67578
2 lata temu
Proszę was. Proszę. A co z Konstytucją dla biznesu? Proszę was.
ojojoj
2 lata temu
A co w przypadku osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, ale nie są vat-owcami?