Notowania

gospodarka
12.08.2019 18:22

Biała lista podatników VAT wystartuje od września

Od 1 września 2019 roku pojawi się nowy wykaz podatników VAT, tzw. biała lista. Zdaniem Ministerstwa Finansów nowa baza ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Trwają badania nowego systemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Biała lista podatników VAT ma ułatwić weryfikację podatników

Biała lista podatników VAT do nowa baza podatników, która zawrzeć ma w sobie wszystkie dotychczas funkcjonujące rejestry. Znajdą się w niej wszystkie podmioty – zarówno zarejestrowane i niezarejestrowane, jak i wykreślone i przywrócone do rejestru. Ministerstwo Finansów planuje jej uruchomienie od 1 września 2019 roku.

Ministerstwo udostępniło opis interfejsu API Wykazu podatników VAT. Obecnie interfejs nowej bazy jest w fazie testów wewnętrznych, dlatego może on się jeszcze zmienić. Ostateczna specyfikacja API oraz adres środowiska testowego mają być udostępnione do 22 sierpnia.

Kolejny etap wdrażania nowego systemu ma umożliwić publikację pliku tekstowego aktywnego do pobrania przez użytkowników, który pozwoli na masową weryfikację transakcji w systemie finansowo-księgowym. Termin tego etapu zostanie podany do 31 sierpnia.

Zobacz także: Inflacja i drożyzna. Ekspert: Ceny zaczną spadać jesienią

Aktualizacja systemu, oprócz połączenia wszystkich rejestrów, zostanie rozszerzona o nowe dane. Pojawić się w niej mają m.in. numery rachunków rozliczeniowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Zdaniem resortu finansów biała lista ułatwi weryfikację potencjalnych kontrahentów. Rejestr ma być aktualizowany raz na dobę w każdy dzień roboczy, a uzyskać informację o interesującym nas podmiocie będzie można na każdy wybrany przez siebie dzień do 5 lat wstecz.

Split payment będzie odroczony. Tak zdecydował Sejm
Obowiązkowy split payment od listopada. Sejm przegłosował

Ustawa wprowadzająca nową bazę przewiduje, że podatnicy nie będą mogli uwzględnić w kosztach podatkowych danego wydatku w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. To samo czeka wszystkie płatności dokonane przelewem na rachunek inny, niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w prowadzonym przez szefa KAS wykazie. Dotyczy to wszystkich transakcji o wartości przekraczających 15 tys. złotych.

Nowe przepisy przewidują również solidarną odpowiedzialność dla odbiorców, którzy będą narażeni na sankcje za zaległości podatkowe dostawcy. Innymi słowy, jeżeli dostawca nie uiści VAT-u, to karą za to działanie będzie również obarczony odbiorca.

Split payment bez taryfy ulgowej. Drakońskie kary nawet za drobne przewinienia

Sankcję ma wyłączyć zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego o płatności na inny rachunek, niż zawarty na białej liście. Jest jednak haczyk – odbiorca musi złożyć takie zawiadomienie w przeciągu trzech dni od daty zlecenia przelewu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, biała lista, vat
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2019

ZbyszekJestem ciekawy ,, a raczej pewny ze 20% firm bardzo szybko zakończy swoją działalność.

12-08-2019

kicki znów nagonka......

13-08-2019

Pablo 3578Niestety przy okazji wprowadzenia podzielone płatności realnie US dodał nową opłatę skarbowa 30 zł za uwolnienie środków z rachunku VAT. Uważam, że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)