Notowania

Split payment bez taryfy ulgowej. Drakońskie kary nawet za drobne przewinienia

Projekt zmian w ustawie o VAT, który trafił do opiniowania, zjeży włos na głowie niejednego podatnika. Problem nie w tym, że split payment będzie obowiązkowy, lecz w surowych karach. Sam brak na fakturze adnotacji o podzielonej płatności może skutkować 100-proc. sankcją VAT – informuje "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: STANISLAW KOWALCZUK)

Jak przypomina gazeta, rząd zrealizuje wynegocjowaną z UE zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (split payment). Projekt zmian w ustawie o VAT trafił do konsultacji. Eksperci mają zastrzeżenia do bardzo surowych sankcji, które przewiduje.

Wprowadzony w 2018 r. mechanizm podzielonej płatności jest obecnie dobrowolny. Po 1 września 2019 r., gdy wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, a nabyte towary lub usługi znajdą się na liście z załącznika 15 do stawy o VAT, przedsiębiorcy będą już musieli go stosować.

Obejrzyj: Split payment oznacza dodatkowe obowiązki dla płatników. Nie wystarczy już po prostu zatytułować przelewu

Dotkliwe kary

Sankcje są nieproporcjonalne w stosunku do przewinień – uważają eksperci.

Split payment. Coraz więcej przedsiębiorców korzysta, ale bez przekonania

Przykładowo, jeśli na fakturze objętej split payment nie będzie adnotacji: "mechanizm podzielonej płatności", wystawca zostanie ukarany 100-proc. sankcją VAT.

Anna Sarna, doradca podatkowy w Kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że dotychczas tak surowa sankcja była przewidziana wyłącznie dla oszustw i wyłudzeń podatkowych.

Fiskus nałoży sankcje również na nabywcę, który opłaci fakturę, nie stosując obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności.

- To kolejna zmiana, która utrudni życie podatnikom, wpisując się w ogólną tendencję do szybkich zmian, które pogłębiają dysproporcje między obowiązkami oraz uprawnieniami fiskusa i podatników – powiedziała w rozmowie z "Rz".

Proponowane rozwiązania mają być stosowane do czasu obowiązywania udzielonej Polsce zgody Komisji Europejskiej, tzn. do 28 lutego 2022 r.

Wkrótce przedsiębiorcy będą prowadzić dwa oddzielne konta
Split payment. Zarobią banki i programiści, straci branża budowlana i najmniejsze firmy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: split payment, vat, fiskus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2019

zeflikZa kwiecień mam nadwyżkę vat więc nie rozliczę niemałej sumki z konta vatowego. Do tego dochodzą co raz większe problemy z płatnościami. Za moment … Czytaj całość

22-05-2019

jackuPrzestępcy celowo oszukują a potem pomylili się

Rozwiń komentarze (2)