Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Obowiązkowy split payment od listopada. Sejm przegłosował

155
Podziel się:

Obowiązkowy split payment wejdzie w życie 1 listopada, zdecydował Sejm. Podzielona płatność będzie jednak dotyczyć tylko wybranych towarów - i faktur na kwoty od 15 tys. zł. Początkowo zmiany miały być wprowadzone już na początku września.

Split payment będzie odroczony. Tak zdecydował Sejm
Split payment będzie odroczony. Tak zdecydował Sejm (Materiały prasowe)

Sejm przegłosował wejście w życie zmian dotyczących split payment z 1 września na 1 listopada. Głosowało 420 posłów, 5 było przeciw i nikt się nie wstrzymał.

Obowiązkowa podzielona płatność będzie dotyczyć tylko wybranych towarów - na przykład paliw, stali, wyrobów stalowych czy materiałów szlachetnych - chociażby złota. Obligatoryjny split payment obejmie również między innymi maszyny i urządzenia elektryczne, tablety, smartfony, konsole oraz usługi budowlane

Obowiązek ma dotyczyć jednak tylko faktur na kwotę 15 tys. zł i więcej. Mniejsze faktury będą mogły być już rozliczane na dotychczasowych zasadach.

Zobacz także: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm. Obejrzyj wideo:

Podzielona płatność to w Polsce nie nowość - możliwość stosowania tej formy przedsiębiorcy mają już od lipca 2018 r. Jednak od listopada po raz pierwszy split payment będzie obligatoryjny dla dużej części przedsiębiorców.

Rząd ma nadzieję, że przez zastosowanie obowiązkowej podzielonej płatności uda mu się bardziej ograniczyć wyłudzenia na podatku VAT.

Poza split payment, Sejm uchwalił też nową matrycę VAT. Nowelizacja obniża podatek na niektóre produkty. Na przykład stawka dla owoców tropikalnych i cytrusowych ma wynieść 5 proc., a nie 8 jak to było wcześniej. Również 5-procentowa stawka ma obowiązywać na pieczywo i wyroby ciastkarskie. Dotychczas takie produkty były objęte trzeba różnymi stawkami.

Obniżono też VAT na książki - z 23 na 5 proc., oraz na czasopisma - z 23 na 8.

Stawka VAT ma być jednak podwyższona na niektóre produkty - na przykład na owoce morza oraz na niektóre przyprawy oraz napoje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

vat
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(155)
WYRÓŻNIONE
Mark
6 lat temu
Ten kraj żyje coraz bardziej na koszt prowadzących działalność gospodarczą. Coraz większy ZUS a coraz mniejsze emerytury. Coraz większy VAT, JPK, RODO, GIODO, ODO, wszelkie inne biurokracje. A nieroby maja się coraz lepiej. Jednak zamiast zastrajkować i roznieść Sejm to harują od rana do wieczora za coraz mniejsze pieniądze.
dg
6 lat temu
Destrukcja małego biznesu trwa , co nowa władza to dokładja do pieca z podatkami i obowiązkami , vat jest podatkiem obrotowy a nie depozytem Panowie posłowie ,ja się pytam co wy wyrabiacie?
ZG
6 lat temu
Ale odwrócony VAT zostawili, by obracać nie swoją kasą i szukać dziury w całym, czołgać przedsiębiorcę przy wystąpieniu o zwrot nadpłaconego podatku. Ich wyznawcy jednak, prędzej czy później, odczują skutki tego finansowego szaleństwa i rozpasania. Każdy, kto co dnia ciężko zasuwa po kilkanaście godzin i ma swoją działalność jest dla tej władzy z założenia potencjalnym oszustem i złodziejem. Szkoda słów.
...
Następna strona