Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Białoruś reaguje na pomysł Ukrainy. "Nie pozostawimy go bez odpowiedzi"

Podziel się:

Ukraina rozważa konfiskatę majątku białoruskiego znajdującego się na terenie kraju ogarniętego wojną. Taki pomysł jednak budzi stanowczy sprzeciw Mińska. Białoruski reżim już zlecił analizę mającą ustalić, ile białoruskiego mienia znajduje się w Ukrainie i jest gotowy wystąpić do sądów o jego zwrot - przekazał minister spraw zagranicznych Białorusi Władimir Makiej.

Białoruś reaguje na pomysł Ukrainy. "Nie pozostawimy go bez odpowiedzi"
Konfiskata majątku. Białoruś grozi Ukrainie (Wikimedia, Kremlin.ru CC 3.0 Wikimedia)

Władimir Makiej w rozmowie z agencją RIA Novosti zareagował na pomysł Kijowa dotyczący konfiskaty białoruskiego mienia na terenie Ukrainy. Szef białoruskiego MSZ zapewnił, że Mińsk już przeprowadził dokładną analizę, dzięki której ustalił, ile białoruskiego majątku jest w sąsiednim państwie.

Mamy tę analizę wykonaną i będziemy śledzić sytuację. Podejmiemy podobne działania, jeśli takie zdarzenia będą miały miejsce w innych krajach. Oczywiście nie pozostawimy tego bez odpowiedzi - podkreślił Władimir Makiej w rozmowie z RIA Novosti.

Białoruś grozi tym samym Ukrainie

Zauważył, że w mediach pojawiały się informację, że "Ukraińcy skonfiskowali, znacjonalizowali mienie Białorusi i Rosji za około miliard dolarów". Szef białoruskiego MSZ zaznaczył, że w Ukrainie znajduje się obecnie ok. 7 tys. białoruskich wagonów kolejowych o wartości około 355 mln dol., jak również i inne mienie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europa przed historyczną szansą. "Może zdegradować Rosję Putina"
W zależności od tego, jak sytuacja rozwinie się w przyszłości, będziemy brać tę kwestię pod uwagę w naszej polityce. Ale to jest absolutnie nie do przyjęcia. A jeśli będzie trzeba, to oczywiście odwołamy się do odpowiednich sądów. Oczywiście ze zrozumieniem, że może to przynieść jakieś owoce czy jakieś dywidendy - stwierdził Władimir Makiej.

Potwierdził tym samym słowa szefa kolei białoruskich Władimira Morozowa, który stwierdził, że po rozpoczęciu wojny w Ukrainie utknęło tam ponad 7 tys. białoruskich wagonów kolejowych, a ich status jest niejasny, gdyż Kijów nie kontaktuje z Mińskiem się w tej sprawie.

Ukraina chce znacjonalizować majątek Białorusi

Ukraina zabiega w ONZ o stworzenie mechanizmu prawnego, który umożliwiłby przejmowanie skonfiskowanego rosyjskiego majątku. Trafiałby on do Ukraińców w ramach reparacji wojennych, dzięki czemu na odbudowę kraju Kijów mógłby pozyskać nawet 0,5 mld dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl