Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Biden grozi sankcjami. Putin ostrzega USA

157
Podziel się:

Podczas rozmowy telefonicznej prezydent USA Joe Biden przestrzegł rosyjskiego szefa państwa Władimira Putina przed próbą inwazji na Ukrainę. Zapowiedział, że "w przeciwnym razie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zareagują zdecydowanie", a Rosja musi "złagodzić" – podaje FAZ, powołując się na Biały Dom.

Biden grozi sankcjami. Putin ostrzega USA
Była to już druga rozmowa telefoniczna między dwoma szefami USA i Rosji w ciągu miesiąca (East News, Aleksey Nikolskyi)

Joe Biden i Władimir Putin podczas drugiej, 50-minutowej rozmowy telefonicznej "grozili sobie nawzajem i jednocześnie sygnalizowali chęć nawiązania dialogu" – opisuje w piątek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Obydwaj szefowie państw ostrzegli przed możliwością eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Zobacz także: To może być kolejny cel Putina. Ekspert wskazuje państwa

Jak podaje Kreml, Putin miał ostrzec Bidena przed nałożeniem surowych sankcji na Rosję. - Byłby to kolosalny błąd – skomentował po rozmowie telefonicznej doradca Putina ds. polityki zagranicznej, Jurij Uszakow.

Zaplanowane na styczeń rozmowy między przedstawicielami obu krajów o gwarancjach bezpieczeństwa, których domaga się Moskwa, muszą przynieść efekty - dodał Uszakow.

Zachód pełen obaw

Rozmowa odbywa się na tle napięć, związanych z masowym rozmieszczeniem rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. "Zachód obawia się, że Rosja może zaatakować sąsiednią Ukrainę. Rząd w Moskwie zaprzecza jakimkolwiek planom ataku, dodatkowo oskarżając ze swej strony Kijów i NATO o prowokacje" – dodaje FAZ.

"Rosja domaga się od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa i złożyła propozycje dwóch umów z USA i NATO, które mają zakazać ekspansji sojuszu wojskowego na wschód i tworzenia amerykańskich baz wojskowych w państwach byłej sowieckiej strefy wpływów. Kilku członków NATO odrzuciło takie daleko idące żądania" – komentuje FAZ.

Bezpieczeństwo Ukrainy

Podczas czwartkowej rozmowy Biden potwierdził obecną politykę USA. "Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie bezpieczeństwo obronne" – podaje "Die Welt".

Biden i Putin po raz ostatni osobiście spotkali się w Genewie w czerwcu, a ich ostatnia rozmowa wideo odbyła się 7 grudnia. Przedstawiciele USA i Rosji planują spotkanie 10 stycznia w Genewie, aby omówić tam konflikt na Ukrainie.

Rozmowy między Rosją a NATO mają odbyć się dwa dni później, a na 13 stycznia zaplanowane są konsultacje między Rosją a OBWE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(157)
Abcd
2 lata temu
Polska i sąsiedzi to wieczna strefa wpływów Rosji i państw Zachodnich, nic się nie zmieniło do dnia dzisiejszego
Polak
2 lata temu
Stefa wpływów ??? My przez lata zaborów ,wojen i po 2-giej wojnie światowej byliśmy strefą wpływów ruskich. Nie i jeszcze raz nie!
Politycy 💰
2 lata temu
Rosi to tylko nie boją się takie państwa jak Inndie Japonia i Turcją reszta państw wycofuje się tylko do krytyki słownej i nic więcej szkoda mi kraju w nad bałtyckich i Ukrainy
Wali24
2 lata temu
Że jeszcze tego putnia nie odstrzelili Hitler ze wschodu
Gvty
2 lata temu
Baiden to niech rozmawia z Niemcami o rurociągu ns2 tu jest problem nie w Rosji ale oczywiste jest ze Niemcy i Rosja mają wspólny biznes kosztem pozostałych a Baiden widzi problem w Rosji
...
Następna strona