Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Bill Gates poleca 5 książek na wakacje

Podziel się:

Bill Gates jak co roku zaproponował pięć książek, które jego zdaniem należy przeczytać w wakacje. Są wśród nich pozycje m.in. o zmianach klimatu i władzy, ale też powieść bardziej rozrywkowa.

Bill Gates poleca 5 książek na wakacje
Bill Gates poleca 5 książek na wakacje (Adobe Stock, twitter.com, @BillGates, Peter)

Bill Gates uczynił tradycję z polecania książek na wakacje i pokazał swoją listę również na 2022 r. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, gdy wszystkie książki dotyczyły określonej tematyki, tym razem miliarder i założyciel Microsoftu zaproponował kilka zupełnie różnych pozycji.

Gates podkreśla w swoim wpisie, że niektóre z tych książek mogą wydawać się nieco zbyt poważne na wakacje, ale zapewnia, że autorzy we wszystkich przypadkach podjęli temat w atrakcyjny sposób.

Oto pięć książek, które poleca Bill Gates na wakacje:

1. "How the World Really Works" - Vaclav Smil

Smil to obecnie jeden z ulubionych autorów miliardera. Ten kanadyjski ekonomista zajmuje się m.in. kwestiami środowiska. W swojej książce wyjaśnia siedem fenomenów, które określają ludzką zdolność do przetrwania w globalnej gospodarce opartej o dane i informacje. Smil podsumował w niej swoje badania nad m.in. rolnictwem, produkcją i energetyką, ale też ich znaczeniem dla funkcjonowania społeczeństw.

Według Gatesa książka ta pozwala wstępnie zrozumieć, jakie siły kształtują ludzkie życie. Miliarder ceni też Smila za silne, ale nie popadające w ekstremizm opinie.

Zobacz także: 5 great books for summer

2. "The Lincoln Highway: A Novel" - Amor Towles

Powieść, której akcja rozgrywa się w latach 50. XX wieku w USA. Gates określa autora mianem jednego z najlepszych powieściopisarzy, który zabiera czytelników w "epicką podróż".

Według Gatesa w książce znajdziemy "silne, dobrze rozwinięte postacie". Jak podkreślił miliarder, opowieść ta, ukazana z perspektywy różnych osób, dowodzi, że "osobista podróż nigdy nie jest tak liniowa ani przewidywalna jak autostrada".

3. "Why We're Polarized" - Ezra Klein

Ezra Klein to publicysta "New York Times", który zajmuje się m.in. amerykańską polityką. W swojej książce stara się on pokazać, z perspektywy psychologicznej, jak świadomość różnych grup kształtuje współczesną politykę w Stanach Zjednoczonych.

Klein przygląda się m.in. temu, jak identyfikacja rasowa czy regionalna wpływa na instytucje polityczne. Książka zawiera sporo danych dotyczących polityki w poszczególnych stanach USA i na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Według Gatesa to książka ważna dla zrozumienia tego, co dzieje się obecnie w amerykańskiej polityce.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

4. "The Ministry for the Future" - Kim Stanley Robinson

Powieść science-fiction, która podejmuje temat nie tak odległy, bo zmian klimatu. Autor przedstawia świat, w którym istnieje jedna instytucja odpowiedzialna za implementację postanowień Porozumienia Paryskiego, dotyczącego klimatu. Bill Gates pierwszą scenę, opisaną w książce, określa jako najbardziej wstrząsającą, jakie widział w książkach sci-fi.

Historia dotyczy dwójki bohaterów, którzy starają się ocalić ludzkość i kolejne pokolenia przed zgubnymi skutkami zmian klimatu. I chociaż nie wszystkie rozwiązania tam zawarte Gates uważa za sensowne, to poleca książkę, gdyż pokazuje ona "pilność kryzysu klimatycznego w oryginalny sposób" oraz "zostawia czytelników z nadzieją".

5. "The Power" - Naomi Alderman

Książka z 2016 r., którą miliarder poznał dzięki swojej córce. Autorka stara się w swojej powieści odpowiedzieć na pytanie, co by się stało, gdyby kobiety zyskały zdolność rzucania wyładowań elektrycznych ze swoich palców. Czyli, mówiąc prościej, gdyby mogły niemal "strzelać błyskawicami" z palców, a tym samym — stałyby się płcią dominującą na świecie.

Powieść przedstawia losy kilku bohaterek, ale też bohaterów. Ich losy mają m.in. pokazywać, jak tworzyły się nierówności płciowe na świecie, ale też co by było, gdyby sytuację odwrócić.

Bill Gates po przeczytaniu tej książki stwierdził, że dzięki niej "zyskał silniejsze poczucie nadużyć i niesprawiedliwości, z którymi stykają się współcześnie kobiety".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl