Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Bitcoin ze śladem węglowym. Transakcja emituje tyle CO2, co gospodarstwo domowe przez 3 tygodnie

70
Podziel się:

Bank centralny Niderlandów badał wpływ sektora finansowego na klimat. Okazało się, że pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie - zauważyli eksperci DNB.

Bitcoin ze śladem węglowym. Transakcja emituje tyle CO2, co gospodarstwo domowe przez 3 tygodnie
Pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. (Pexels)
bFelSmwR

Holenderski bank centralny, De Nederlandsche Bank, sprawdził jaki ślad węglowy generują transakcje kryptowalutami.

Jak wyjaśnił, podstawą działania cyfrowych walut takich jak najbardziej znany bitcoin jest technologia łańcucha bloków (blockchain). To rodzaj zdecentralizowanego cyfrowego dziennika, w którym śledzenie i weryfikowanie transakcji wymaga ogromnych mocy obliczeniowych.

Zobacz także: Bitcoin a zużycie energii. Niepokojące odkrycie naukowców
bFelSmwT

Duże zużycie energii

Proces ten wiąże się z bardzo dużym zużyciem energii, które rośnie wraz z popularnością cyfrowych tokenów.

Jak dużym? Pojedyncza transakcja z wykorzystaniem kryptowalut takich jak bitcoin wiąże się z emisją ok. 402 kg dwutlenku węgla. Przeciętne gospodarstwo domowe emituje tyle samo CO2 przez trzy tygodnie.

bFelSmwZ

Wpływ kryptowalut na środowisko stał się w minionym roku przedmiotem kontrowersji.

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali swój Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI). Według danych z indeksu, łączna ilość energii zużywanej przez bitcoiny osiągnie w 2021 roku 12 terawatogodzin (TWh).

To 0,6 proc. całkowitej światowej produkcji energii elektrycznej. To także więcej, niż wytwarza Norwegia, Argentyna, Holandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. Popularność i rosnąca wartość bitcoina napędza wzrost gigantycznych centrów danych, a to powoduje dodatkowy wzrost zużycia energii.

Eksperci z Uniwersytetu w Nowym Meksyku oszacowali w 2019 r., że każdy dolar wygenerowany przez bitcoina wytworzył 49 centrów szkód zdrowotnych i środowiskowych w USA. Krytycy bitcoinu zwracają uwagę na silną koncentrację geograficzną - wzrost "kopalni" kryptowalut w krajach takich jak Iran, Rosja, Chiny.

bFelSmxa

Okazuje się, że bitcoin nie tylko wpływa na zwiększenie śladu węglowego, ale może doprowadzać też do blackoutów, czyli przerw w dostawach prądu.

Zakazać bitcoina

Szef holenderskiego Centralnego Biura Planowania (CPB) Pieter Hasekamp uważa, że Niderlandy powinny natychmiast zakazać bitcoina i innych kryptowalut.

bFelSmxb

"Holandia musi zakazać bitcoina, zanim będzie za późno" – przekonywał już w połowie 2021 r. szef CPB w dzienniku "Financieele Dagblad".

Centralne Biuro Planowania jest oficjalnym organem doradczym rządu Holandii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelSmxu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
Zzx
19 godz. temu
Ekomarksizm I tyle, kompletny brak wiedzy
Amelkus
2 dni temu
A ile generuje normalny bank? Te wszystkie placówki i biurowce. Ludzie dojeżdżający do pracy. Te tony zadrukowanego papieru. Odrzutowce prezesów. W Bitcoinie łatwiej policzyć i tyle.
USkarb...
2 dni temu
Problemem we tym bitkoinie jest to, że da się go opdatkować.
bFelSmxv
Seb
2 dni temu
W tym artykule nie chodzilo o to zeby ktokolwiek usluszal jak jest na prawde. Ile kosztuje tranzakcja jak to jest przeliczone tylko wykrecic tak opinie tych ktorzy jej nie maja zeby powstalo manipulowane przekonanie bo kto jest opiniodawca ze krypto maja zly wplyw weglowy - bank centralny ktoru nad kryptowalutami nie ma kontroli dlatego one sa beee a oni chcac wypusxic CBDC musza ukierunkowac opinie tych ktorzy sluchaja TV lub Radia tylko.
SzczePan
3 dni temu
Już choćby dlatego, że jest to waluta masowo wykorzystywana w świecie przestępczym, powinna zostać wycofana.
...
Następna strona