Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Biznes ludzi PiS. Kto jest kim w spółce Srebrna

319
Podziel się:

Korzenie spółka Srebrna, która dała początek dzisiejszemu imperium PiS, sięgają początku lat 90. Wszystko zaczęło się od Fundacji Prasowej Solidarności, której założycielami byli, oprócz Kaczyńskiego - również Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański i Maciej Zalewski. Wyjaśniamy, kto dziś zasiada w organach spółki.

Janina Goss jest bliską przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego
Janina Goss jest bliską przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego (East News, MICHAL WOJCIECHOWSKI/REPORTER)
bEJlzWqJ

Właścicielem Srebrnej jest Instytut Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacja założona jeszcze w latach 90. jako Fundacja Prasowa "Solidarności". Prezesem Instytutu jest dzisiaj Barbara Czabańska, była żona posła PiS i szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W zarządzie Instytutu jest też Adam Lipiński, wiceprezes PiS i wierny współpracownik Kaczyńskiego jeszcze z czasów jego pierwszej partii – Porozumienia Centrum.

W radzie fundacji, czyli organie kontroli wewnętrznej, zasiadają prezes PiS Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański (były mąż prezes zarządu Instytutu) oraz ksiądz Rafał Sawicz, który jest wykonawcą testamentu abpa Tadeusza Gocłowskiego.

bEJlzWqL

Czym zajmuje się Instytut? Wśród swoich celów wymienia m.in. "działanie na rzecz rozwijania świadomości politycznej Polaków", "działanie na rzecz rozwoju demokracji", "działanie na rzecz rozwijania idei, które przyczynią się do utrwalania demokracji I porządkowania systemu politycznego".

Zobacz także: Zobacz także: "Patologia", "standardy azjatyckie". Jan Śpiewak o nagraniach z Kaczyńskim

Zaufani ludzie prezesa

Instytut jest wspólnikiem większościowym spółek Srebrna i Srebrna Media, które postrzega się jako biznesowe zaplecze środowiska Jarosława Kaczyńskiego. Obie działają w branży nieruchomości. Srebrna chce postawić w stolicy 190-metrowy wieżowiec, ale prace nad projektem zostały wstrzymane. Jest to jeden z wątków rozmowy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, o której doniosła dziś "Gazeta Wyborcza".

bEJlzWqR

W sumie Instytut posiada w spółce Srebrna 5883 udziały o łącznej wartości 11 766 000 zł. Dwoje pozostałych wspólników ma udziały symboliczne. Barbara Skrzypek, dyrektor sekretariatu PiS w centrali przy ul. Nowogrodzkiej, ma 2 udziały o wartości 4 tys. zł, a jej syn Marcin Skrzypek dysponuje 1 udziałem o wartości 2 tys. zł.

Fakt, że Barbara Skrzypek, zaufany człowiek Kaczyńskiego, ma zaledwie 2 udziały, nie oznacza, że jej rola w spółce jest czysto symboliczna. Na walnym zgromadzeniu wspólników w czerwcu 2017 r. reprezentowała wszystkich wspólników i ich warte 12 mln zł udziały.

Prezesem zarządu spółki Srebrna jest Małgorzata Kujda. Wcześniej prezesem był jej mąż Kazimierz Kujda. Po dojściu PiS do władzy przesiadł się na fotel prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

bEJlzWqS

W zarządzie są ponadto Janina Goss i Jacek Cieślikowski.

Goss jest przedstawiana jako najbliższa przyjaciółka prezesa. Obecnie na emeryturze, przez lata była radcą prawnym w Łodzi. Niegdyś przyjaźniła się z Jadwigą Kaczyńską. Jest jedną z niewielu osób, które znają prywatne numery telefonu Jarosława Kaczyńskiego. Ma do niego bezpośredni dostęp, drzwi jego gabinetu są dla niej zawsze otwarte.

Z kolei Jacek Cieślikowski był w latach 90. asystentem prezesa PiS. Obecnie wykonuje mandat stołecznego radnego. W partyjnej centrali PiS jest koordynatorem struktur terenowych i głównym specjalistą ds. floty i logistyki.

bEJlzWqT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJlzWrm
KOMENTARZE
(319)
patriota
3 miesiące temu
Instytut Kaczyńskiego uczy "demokracji" w rozumieniu tej demokracji która była w Niemieckiej Republice Demokratycznej.
JORGUS
2 lata temu
WALKI ,WALKI WALKI I JESZCZE RAZ WALKI TO DEMOKRACJA KACZYNSKICH TYCH Z PISU I POROZUMIEWNIA CENTRUM
załamany
3 lata temu
Afera goni aferę tak źle jeszcze nie było. Kazimierz Kujda były Prezes zarejestrowanym współpracownikiem SB to już dno i to z bagnem na dole. Kujda nie odszedł daleko płacimy mu jako Prezesowi kolejnej spółce niby "ochrony środowiska". Bagno tego jeszcze nie było za żadnych rządów.
bEJlzWrn
RacjonalnyPol...
3 lata temu
TAŚMY PRAWDY o Kaczyńskim ! JK-,,jesteśmy uczciwi" , ,,musi być podstawa w papierach", ,, nie chcę nikogo oszukiwać" #JaCięNieMogę
Żałosne
3 lata temu
3 dzień kręcenia kapiszonem, aby sobie nabic wyświetlenia...
...
Następna strona