Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PiS
29.01.2019 12:29

Biznes ludzi PiS. Kto jest kim w spółce Srebrna

Korzenie spółka Srebrna, która dała początek dzisiejszemu imperium PiS, sięgają początku lat 90. Wszystko zaczęło się od Fundacji Prasowej Solidarności, której założycielami byli, oprócz Kaczyńskiego - również Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański i Maciej Zalewski. Wyjaśniamy, kto dziś zasiada w organach spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Janina Goss jest bliską przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego (Fot: MICHAL WOJCIECHOWSKI/REPORTER)

Właścicielem Srebrnej jest Instytut Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacja założona jeszcze w latach 90. jako Fundacja Prasowa "Solidarności". Prezesem Instytutu jest dzisiaj Barbara Czabańska, była żona posła PiS i szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W zarządzie Instytutu jest też Adam Lipiński, wiceprezes PiS i wierny współpracownik Kaczyńskiego jeszcze z czasów jego pierwszej partii – Porozumienia Centrum.

W radzie fundacji, czyli organie kontroli wewnętrznej, zasiadają prezes PiS Jarosław Kaczyński, Krzysztof Czabański (były mąż prezes zarządu Instytutu) oraz ksiądz Rafał Sawicz, który jest wykonawcą testamentu abpa Tadeusza Gocłowskiego.

Czym zajmuje się Instytut? Wśród swoich celów wymienia m.in. "działanie na rzecz rozwijania świadomości politycznej Polaków", "działanie na rzecz rozwoju demokracji", "działanie na rzecz rozwijania idei, które przyczynią się do utrwalania demokracji I porządkowania systemu politycznego".

Zobacz także: "Patologia", "standardy azjatyckie". Jan Śpiewak o nagraniach z Kaczyńskim

Zaufani ludzie prezesa

Instytut jest wspólnikiem większościowym spółek Srebrna i Srebrna Media, które postrzega się jako biznesowe zaplecze środowiska Jarosława Kaczyńskiego. Obie działają w branży nieruchomości. Srebrna chce postawić w stolicy 190-metrowy wieżowiec, ale prace nad projektem zostały wstrzymane. Jest to jeden z wątków rozmowy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, o której doniosła dziś "Gazeta Wyborcza".

W sumie Instytut posiada w spółce Srebrna 5883 udziały o łącznej wartości 11 766 000 zł. Dwoje pozostałych wspólników ma udziały symboliczne. Barbara Skrzypek, dyrektor sekretariatu PiS w centrali przy ul. Nowogrodzkiej, ma 2 udziały o wartości 4 tys. zł, a jej syn Marcin Skrzypek dysponuje 1 udziałem o wartości 2 tys. zł.

Fakt, że Barbara Skrzypek, zaufany człowiek Kaczyńskiego, ma zaledwie 2 udziały, nie oznacza, że jej rola w spółce jest czysto symboliczna. Na walnym zgromadzeniu wspólników w czerwcu 2017 r. reprezentowała wszystkich wspólników i ich warte 12 mln zł udziały.

Prezesem zarządu spółki Srebrna jest Małgorzata Kujda. Wcześniej prezesem był jej mąż Kazimierz Kujda. Po dojściu PiS do władzy przesiadł się na fotel prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W zarządzie są ponadto Janina Goss i Jacek Cieślikowski.

Goss jest przedstawiana jako najbliższa przyjaciółka prezesa. Obecnie na emeryturze, przez lata była radcą prawnym w Łodzi. Niegdyś przyjaźniła się z Jadwigą Kaczyńską. Jest jedną z niewielu osób, które znają prywatne numery telefonu Jarosława Kaczyńskiego. Ma do niego bezpośredni dostęp, drzwi jego gabinetu są dla niej zawsze otwarte.

Z kolei Jacek Cieślikowski był w latach 90. asystentem prezesa PiS. Obecnie wykonuje mandat stołecznego radnego. W partyjnej centrali PiS jest koordynatorem struktur terenowych i głównym specjalistą ds. floty i logistyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: PiS, spółka srebrna, majątek, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

Polak nie wolakI jakim to cudownym sposobem PIS wszedł w posiadanie działki w centrum WARSZAWY??

29-01-2019

wertPrzewały reprywatyzacyjne również sięgają lat 90-tych a ich głównymi aktorami są bracia Kaczyńscy.

29-01-2019

xxxxxTeraz już wiecie dlaczego PIS tak walczył o 98 procent bonifikaty w Warszawie przy zamianie użytkowania wieczystego na własność? Dla siebie walczył, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (318)