Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Black Hawki dla polskich sił specjalnych. Mariusz Błaszczak podpisał umowę

Szef MON Mariusz Błaszczak w obecności premiera podpisał umowę na cztery nowe śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Wyprodukowane zostaną przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. - Zostaną one dostarczone do grudnia tego roku - zapowiedział szef MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mon.gov.pl)
"Piątek przyniesie kolejne dobre wieści dla Sił Zbrojnych" - zapowiedział wcześniej minister Błaszczak. (Fot: MON)

- To bardzo ważny dzień. Poprzez tego typu działania nie tylko wzmacniamy sojusz NATO i polskie bezpieczeństwo, ale i polski przemysł. To połączanie strategii rozwoju ze strategią zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Niech te czarne jastrzębie razem z białym orłem strzegą polskie niebo - dodał.

- To ważny zakup dla całej doliny lotniczej, dla Podkarpacia, ale i dla polskich firm. Wiele z nich ma możliwości dostaw dla tej produkcji. Jesteśmy w globalnym łańcuchu dostaw. Cieszę się, że Black Hawk jest produkowany w Polsce od pierwszej do ostatniej śrubki - mówił premier.

Jak przekonywał minister Błaszczak, kupno śmigłowców to zmiana istotna dla modernizacji polskich sił zbrojnych. - Wojsko Polskie kupiło śmigłowce nowoczesne sprawdzone w warunkach wojennych, Iraku Afganistanie.

- Wynegocjowaliśmy dobrą cenę - podkreślił szef MON i poinformował, że koszt tych maszyn jest taki jak śmigłowców dla policji, poszerzony o wartość wyposażenia wojskowego i uzbrojenia. - Transakcja obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy. To wymóg strony polskiej - dodał. Jak zaznaczył, Black Hawki zostaną dostarczone do grudnia tego roku.

Piątkowe wydarzenie szef MON zapowiedział już dzień wcześniej. Na swoim oficjalnym profilu twitterowym napisał: "Piątek przyniesie kolejne dobre wieści dla Sił Zbrojnych. Będę miał zaszczyt podpisać umowę na cztery nowe śmigłowce Black Hawk dla Wojsk Specjalnych wyprodukowane przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu".

Śmigłowce te, według zapewnień poprzedniego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, do polskiej armii miały trafić jeszcze w 2016 roku.. Miało się to stać po zerwaniu umowy z Airbusem na dostawę caracali.

Śmigłowiec Black Hawk trafi do polskiej armii:

Black Hawki wcześniej trafiły do policji. Pierwsze dwa śmigłowce pod koniec listopada zostały zaprezentowane i oficjalnie przekazane policjina warszawskim lotnisku na Bemowie.

Czytaj: Śmigłowce bez przetargu. MSWiA po cichu chce kupić Black Hawki

Śmigłowce wielozadaniowy S-70i produkują Zakłady PZL Mielec. Należą one do amerykańskiej firmy Sikorsky i są częścią koncernu Lockheed Martin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-01-2019

jacaNo to ofensywa - 4 sztuki ha! ha! popłakać się można ! Polska armia przez to stanie się potęgą !

25-01-2019

lech666A gdzie przetarg ,to nie kupno chleba w sklepie

25-01-2019

ahapo co wojsku cywilne śmigłowce z amerykańskiej firmy?

Rozwiń komentarze (398)