Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BLIK coraz popularniejszy. W całym 2020 roku liczba transakcji się niemal podwoiła

2
Podziel się:

Najpopularniejszym kanałem płatności BLIK-iem pozostają płatności w internecie, których liczba wzrosła do 105,5 mln wobec 52,8 mln w IV kw. 2019 r., poinformował prezes PSP - operatora BLIK-a - Dariusz Mazurkiewicz. W całym 2020 roku liczby transakcji wzrosła do 424 mln wobec 217,8 mln w 2019 r.   

To był rekordowy rok dla Bliki
To był rekordowy rok dla Bliki (Getty Images)
bECYeRTp

- Największy udział w transakcjach w IV kw. miały tradycyjnie transakcje w e-commerce i jest to 75 proc.. Rosną także przelewy na telefon czyli P2P i teraz wynosi ten udział 11 proc., a transakcje naziemne to 9 proc., a 5 proc. to wypłaty w bankomatach - wylicza Mazurkiewicz.

Liczba transakcji w przelewach na numer telefonu BLIK w IV kw. 2020 r. wyniosła 15,5 mln. Z kolei liczba transakcji realizowana w tradycyjnych terminalach płatniczych w minionym kwartale wyniosła niecałe 12 mln a transakcji w bankomatach było 7,1 mln. W IV kw. Polacy wykonywali średnio 1,5 mln transakcji BLIK-iem każdego dnia. Rekordowa dzienna liczba transakcji to blisko 2,4 mln.

bECYeRTr

Wiceprezes PSP Monika Król dodała, że liczba użytkowników wzrosła do 7 mln na koniec IV kw. 2020 r. wobec 4,5 mln na koniec IV kw 2019 r.

Mazurkiewicz podkreślił, że aktywnym użytkownikiem jest osoba, która zrealizuje przynajmniej jedną transakcję w miesiącu i nie brano pod uwagę użytkowników, którzy wykonywali wyłącznie przelewy na numer telefonu, nie korzystając z innych kanałów płatności BLIK-iem.

Wartość transakcji w IV kw. 2020 r. wyniosła 19 mld zł, a w całym roku - 57 mld zł.

Nadchodzi pierwszy miliard

- W całym 2020 roku BLIK odnotował 424 mln transakcji, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2019 r. Łącznie od czasu uruchomienia systemu w 2015 roku użytkownicy zrealizowali 777 mln operacji. Nadchodzi pierwszy miliard transakcji zrealizowany BLIK-iem i mamy nadzieje, że nadejdzie to niebawem" - dodał prezes.

bECYeRTx

Według niego, w e-commerce płatności BLIK-iem stały się już niekwestionowanym liderem.

- Według danych NBP, liczba transakcji w sieci jest już ponad dwa razy wyższa niż tych realizowanych kartami. Nasze ambicje sięgają jednak dalej, dlatego intensywnie pracujemy nad tym, aby BLIK-iem można było płacić wszędzie na świecie, gdzie tylko nasi użytkownicy chcą robić zakupy - zaznaczył Mazurkiewicz.

bECYeRTy

Na razie bez debiutu

Dodał, że spółka nie pracuje nad ewentualnym debiutem na giełdzie. - W chwili obecnej nie pracujemy nad naszym debiutem. Nie wykluczamy w dłuższym horyzoncie czasowym, ale nie jest ot obecnie rozważane - podkreślił prezes.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIK-a mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Raiffeisen Banku, Credit Agricole, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

bECYeRTS
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Monika
7 miesięcy temu
Blik jest super opcja! Moj Wiesiek na robi po200zl jak mi brakuje bo chłop ma kase a ja zajmuje sie dziećmi
Iwonka 🍀🍀🍀...
7 miesięcy temu
Odkąd sie nauczyłem to tylko z blika korzystam Kocham go!