Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Bon turystyczny hitem wakacji. Polacy płacą nim na potęgę

17
Podziel się:

Wystarczył jeden weekend, by Polacy pobrali 140 tysięcy bonów turystycznych o wartości 122 mln złotych i zapłacili nimi 2200 razy. Ale spieszyć się nie trzeba - bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Bon turystyczny hitem wakacji. Polacy płacą nim na potęgę
(PAP)

Zakład ubezpieczeń społecznych, który został "operatorem" bonu turystycznego, podał, że Polacy aktywowali już ponad 142 tys. bonów o łącznej wartości ponad 122 mln zł. Te dane pokazują, że z programu skorzystało sporo rodzin wielodzietnych - dziś średnia wartość aktywowanego bonu to prawie 860 złotych. Pojedynczy bon ma oczywiście wartość 500 złotych, ale jeśli w rodzinie jest dwójka dzieci na które wypłacane jest świadczenie 500+, wtedy i bon turystyczny będzie wynosił 1000 złotych.

ZUS podaje, że konaliśmy też już ponad 2,2 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 1,77 mln zł. Tu średnia wartość transakcji sięga więc ok. 800 złotych - co również świadczy o tym, że skorzystało z niego sporo rodzin wielodzietnych.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6538003214616193v">Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"</a>

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

Jeśli dana osoba ma więcej niż jedno dziecko, to otrzyma jeden bon, którego wartość będzie odpowiadać liczbie dzieci. Zatem jeśli ktoś ma na przykład troje dzieci, to otrzyma bon w wysokości 1500 zł. Będzie mógł nim zapłacić raz albo kilka razy do wyczerpania kwoty bonu. O najważniejszych zasadach dotyczących bonu turystycznego piszemy tu.

Bonu nie trzeba wykorzystywać całości "na raz". Będzie można nim pokryć płatności na mniejsze kwoty. Aktualny stan środków można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS: wybieramy z górnego menu zakładkę "Ogólny" i przechodzimy do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon".

Na co można przeznaczyć bon?

Od samego początku bon był pomyślany jako wsparcie z jednej strony dla rodzin z dziećmi, z drugiej – rodzimej branży turystycznej. Stąd przeznaczymy go wyłącznie na wypoczynek w kraju.

Firmy zaliczające się do grona przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne same decydują, czy chcą, by klienci dokonywali zapłaty bonem. Jeśli tak, muszą się zarejestrować w systemie prowadzonym przez ZUS. Zakład podaje, że obecnie baza podmiotów realizujących bony liczy 8111 firm.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(17)
Gani
4 lata temu
Właśnie korzystam z niby bonu na dwoje dzieci ..ale nic mi ten bon nie dał bo za nocleg płacę dużo więcej niż w ubiegłym roku tak właściwie to bon wykorzystałam na różnice w cenie na nocleg czyli nic nie zyskałam a wręcz wydatki na jedzenie obiad są ogromne! Dla porównania z ubiegłym rokiem za obiad rok temu ok 120 zł dla całej rodziny dziennie w tym roku 260! Za gofra 10 w tym roku 16! Zatem za same obiady ,a lody czy gofry tylko dla dzieci z ograniczeniem wycieczek to ok 3000tyś więcej i tak! Dlatego i tak wiele rodzin z bonu nie skorzysta
Gabryś
4 lata temu
Po co mi ten bon jak ceny w górach i nad morzem z kosmosu!!!
Zara
4 lata temu
A co ten bon warty? Nic bo trzeba wydać jeszcze raz tyle co w ubiegłym roku
Saba
4 lata temu
Żaden beneficjen bonu nic nie zyskuje ponieważ ceny w miejscowościach turystycznych ceny podrożały o 50-60%! Zatem trzeba liczyć się z tym że za pobyt 10 dniowy 3 osobowej rodziny zapłacimy o 2000 zł więcej niż w ubiegłym roku odliczając 500 zł to i tak 1500 zł więcej! Nabijamy kabzę hotelarzom a za rozdawnictwo bonów zapłaci każdy Polak!!! Hotelarze zaś zrobią biznes życia!
Wanda
4 lata temu
Ludzie ceny za noclegi podnieśli bardzo rok temu za pokój 3 osobowy płaciłam 120 zł za dobę w tym roku kosztuje już 180 doliczając przynajmniej 30 - 50%% droższe ceny wyliczyłam że pobyt kosztowałby mnie jakieś 2000 zł więcej pomimo bonu więc to nie jest bon dla was tylko dla żony ministrów prowadzących hotele i pensjonaty