Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Boom na działki. Każdy kawałek ziemi znajduje nabywców

83
Podziel się:

Wielkie szukanie działek trwa - byle za miastem, byle uciec z mieszkania w bloku. Polaków interesują działki budowlane, rekreacyjne, siedliskowe, a nawet grunty rolne czy leśne. Niestety dla kupujących - rosnące zainteresowanie przekłada się na coraz wyższe ceny.

Boom na działki. Każdy kawałek ziemi znajduje nabywców
Byle dalej od mieszkania w bloku. Od wybuchu pandemii obserwujemy ogromne zainteresowanie Polaków zakupem działek (Pixabay)

Agencje nieruchomości nie nadążają z prezentowaniem działek za miastem, ale też położonych w jakichś typowo wakacyjnych miejscowościach, na przykład nad jeziorami. Największy ruch widać na rynku działek pozwalających na budowę. W pierwszym kwartale br. zainteresowanie nimi było nie tylko o 2/3 wyższe niż przed rokiem, ale też w ogóle najwyższe w historii – zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Działki leśne też znajdują nabywców

Większym zainteresowaniem niż przed rokiem (wzrost o 38 proc.) cieszyły się też w pierwszym kwartale 2021 roku działki rolne. Przemawia za nimi przeważnie wielokrotnie niższa cena za metr niż w przypadku działek rekreacyjnych czy ROD. Problem w tym, że możliwość zakupu parceli o powierzchni ponad 1 ha jest w Polsce ograniczony. Poza tym, budowa czegokolwiek na gruncie ornym czy łące może się okazać niemożliwa.

Zobacz także: Patodeweloperka. Ekspert odpowiada: każdy ma wybór, to nie jest PRL

Podobnie jest z działkami leśnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to też typ działki którym zainteresowanie najszybciej w ostatnim roku rosło (aż o 70 proc.). Może to wynikać z potrzeby Polaków do obcowania z przyrodą, ale też z potrzeby zainwestowania kapitału czy chęci podjęcia produkcji leśnej. Trzeba mieć przy tym świadomość, że choć zainteresowanie działkami leśnymi wyraźnie wzrosło, to wciąż jest ono śladowe w porównaniu do wspomnianych na wstępie działek budowlanych.

Nie ma zaskoczeń: jest coraz drożej. Ale o ile?

Naturalną konsekwencją boomu na działki powinny być rosnące ceny. Problem w tym, że dane na ten temat nie są idealne. Bartosz Turek zwrócił uwagę, że dane o cenach w województwach wcale nie muszą odzwierciedlać wzrostu cen wynikającego ze zwiększonego zainteresowania działkami, lecz być wynikiem innych czynników.

Możemy na przykład znaleźć informacje o średniej cenie ofertowej na terenie całego województwa. Z lutowych danych serwisu otodom wynikało na przykład, że w drugim miesiącu 2021 roku ceny działek w województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim czy podkarpackim były niemal takie same jak rok wcześniej, ale za to w pomorskim, dolnośląskim, lubelskim i lubuskim średnia cena poszła w górę o 20-30 proc. w ciągu roku.

Te dane tylko w ograniczonym stopniu pokazują co na terenie województw faktycznie się stało. Zmiany cen mogą bowiem wynikać nie tylko z tego, że za podobne działki trzeba płacić więcej. Równie dobrze dynamika średnich cen może być zaburzona faktem wystawiania na sprzedaż większej liczby uzbrojonych działek bliżej dużych miast. Ruch w drugą stronę może być za to pokłosiem tego, że np. do sprzedaży trafia więcej działek o wątpliwej możliwości zabudowy z dala od porządnych dróg i mediów – zauważa Turek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(83)
Roben
2 lata temu
Działki budowlane są teraz strasznie drogie ja wolałem kupić mieszkanie od fabryki domów na Białołęce niż dawać miliony. Jak ktoś ma swoją działkę to wiadomo że ma dobrze, ja niestety nie posiadam takich majątków.
facepalm
2 lata temu
To ja czekam na podwyżki stóp procentowych i płacz tych wszystkich kredyciarzy - będzie jak z frankowiczami albo gorzej
asd
2 lata temu
A później będzie płacz. Jak z kredytami frankowymi.
PRODOM
2 lata temu
JESZCZE DUŻO JEST DZIAŁEK POD WARSZAWĄ, W MIEJSCOWOŚCI TOPOLINA.
wine too
2 lata temu
odechce się im działek gdy przyjdzie odśnieżać drogę do najbliższego sklepu ! hauk!
...
Następna strona