Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Witold Ziomek
|

Brakuje przedszkolanek. 1400 etatów wolnych

80
Podziel się

Od stycznia na stronach kuratoriów zamieszczono ok. 1,4 tys. ogłoszeń o pracę. Nauczyciele przedszkolni to najbardziej poszukiwana kadra pedagogiczna w Polsce - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Nauczyciele przedszkolni są najbardziej poszukiwaną kadrą pedagogiczną.
Nauczyciele przedszkolni są najbardziej poszukiwaną kadrą pedagogiczną. (WP.PL, Wojciech Nieśpiałowski)
bDeJVyeZ

Najtrudniejsza sytuacja jest na Mazowszu. Na nauczycieli przedszkolnych czekają 402 etaty. Na drugim miejscu jest woj. małopolskie - 207 wolnych miejsc i śląskie - 201 etatów.

W woj. zachodniopomorskim na chętnych nauczycieli czeka 780 etatów. 71 ogłoszeń dotyczy pracy w przedszkolu.

Ogłoszenia o pracę zamieszczane na stronach kuratoriów pochodzą z sierpnia. Zdaniem przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego to dopiero początek problemów. Bo nauczycieli z przedszkoli ubywa i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić.

bDeJVyfb

Oglądaj też: Strajk nauczycieli. Burmistrz Brwinowa wylicza, ile musi dopłacać na edukację

Nauczyciele wychowania przedszkolnego, tak jak pozostali pedagodzy, otrzymają od września podwyżkę na poziomie 9,6 proc. To oznacza, że ich pensje zasadnicze wzrosną od 240 do 330 złotych brutto. Nie dostaną jednak, w przeciwieństwie do nauczycieli szkolnych, dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Magdalena Kaszulanis z ZNP. - Będą szukać pracy w szkołach, gdzie mogą uczyć w klasach początkowych i dzięki dodatkowi zarobić więcej.

Jak szacuje ZNP w dużych miastach w każdym przedszkolu brakuje średnio 4-5 nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDeJVyfC
gospodarka
wiadomości
edukacja
KOMENTARZE
(80)
Dora
rok temu
Studia, jedne, drugie, trzecie bo teraz najlepiej jak nauczyciel jest multispecjalistą. A gdzie multizarobki?
Edi
rok temu
Wymagania dla nauczycieli przeszkoli nadzwyczajne, niekaralność, uśmiech, itd. Wynagrodzenie jak u sprzedawcy. Mówimy temu nie. Magistrowie pedagogiki
Szymon
rok temu
Proponuje Autorowi tekstu, o doszkolenia się. W przedszkolu pracuje-nauczyciel a nie przedszkolanka. Trochę szacunku dla ludzi po studiach i to czasem nie jednych. I na dodatek ludzi którzy opiekuna się i nauczają funkcjonowania dzieciaków.
bDeJVyfD
Dzela
rok temu
Gorąco zapraszam ,tych co zazdroszczą nauczycielom,do bezproblemowej,lekkiej,docenianej i dobrze opłacanej pracy w szkole i przedszkolu.tylko parę kierunków studiów do skończenia oraz uśmiech i dogadzanie wszystkim stronom procesu dydaktycznego.Wiem ,bo pracuje 40ty rok w różnych placówkach.I nie zgadzam się, żeby ktoś nieświadomy specyfiki pracy nazywał mnie nierobem...
polo
rok temu
Nauczyciel w przedszkolu ma uczyc angielskiego, rytmiki, prowadzic zajęcia fizyczne , plastyczne.....i z innyh dyscyplin, rozpoznawac deficyty rozwojowe, pracowac indywidualnie z dziecmi wymagajacymi wsparcia, pracowac z rodzicami, zebrania, konsultacje, opinie. Gdzie znajdą takich mądrych, aby za głupich pracowali?!
Najnowsze komentarze (80)
Agata
rok temu
Dziękuję za cenne rady w czasie strajku. Zastosowałam się , od 1 września już nie będę pracowała w przedszkolu. Na MoFree znalazłam lepsza ofertę. Większe pieniądze i mniej użerania się z waszymi dziećmi. Wychowujcie je sami. Miłego dnia.
wfmen
rok temu
30 lat przepracowałem jako ,,wuefista" rozważam zakończenie,, kariery" . To jest piękny zawód , nigdy nie pracowałem dla kasy bo ją miałem /z nieruchomości /. Ale to co się dzieje teraz wokół szkolnictwa molestowania autorytetu nauczyciela programów nauczania i WY rodzice ech ! Młodzież jest wspaniała , przeżywanie radości z sukcesów dzieciaków wraz z nimi nikt mi nie odbierze . Na dzień dzisiejszy ani w przedszkolu i w szkole w ogóle młodym nie polecam.
dinozaur
rok temu
Jak można zabrać dodatek wychowawczy nauczycielom przedszkolnym. Czy obowiązki pełnione w związku z tą funkcją też znikną? Wstyd !
dinozaur
rok temu
Nic dziwnego. Zawsze traktowano nauczycielki przedszkolne po macoszemu. Ich tygodniowe wymiar pracy jest o 6 godzin większy niż nauczycieli w szkole. Muszą umieć wszystko. Przygotowanie plastyczne, muzyczne, psychologiczne. Stoją na pierwszym froncie. Mają tylko jedną wadę: nie walczą o swoje. Szanujmy przedszkolnych nauczycieli!
Kombinowanie ...
rok temu
Chętni do pracy powinni zgłaszać się do Kuratoriów Oświaty a nie do dyrektorów bo oni chcą zatrudniać tz. swoich .Mamy nadprodukcje ludzi z pedagogicznym wykształceniem i już w czasie strajków ludzie się skarżyli,że dla nich nie było etatów .Może to przeczekiwanie by było też dużo nadgodzin bo etat w szkole to trzy godziny dziennie .Na końcu sa zatrudniani robiący kwalifikacje lub z pokrewnych dziedzin.
Mala
rok temu
Kłamliwe bajdy. Znalezienie pracy w publicznym przedszkolu bez protekcji to jak trafienie w totka. Oferty pracy są tylko w prywatnych.
dziwne tak to...
rok temu
Dziwne bo już w rozmowach telefonicznych z góry zakłada się ,że ktoś jest nieodpowiedni bez wysłuchania z jakimi kompetencjami kandydat się zgłasza. Zainteresowany mówi,że ma studia w zakresie wychowania przedszkolnego i studia Uniwersyteckie z pedagogiki specjalnej w tym staż pracy w placówce integracyjnej i słyszy od razu ,że do przedszkola dla dzieci specjalnej troski sie nie nadaje.Dyrektor szybko informuje ,że nie o takie kwalifikacje mu chodzi ,nie dając skończyć rozmówcy. Warto dzwonić i pytać ! bo w ostatniej chwili będą przyjmować swoich w trakcie robieni kwalifikacji albo dużo nadgodzin.
micro
rok temu
zaczną samorządy lepiej płacić, to ściągną pracowników, przecież ministerstwo ustala tylko wysokość minimum. ot wolny rynek!
bDeJVyfv
olo
rok temu
co za głąb napisał przedszkolanka?
mati
rok temu
No to jeszcze napiszcie o tym, że brakuje nauczycieli w szkołach podstawowych i średnich, a z roku na rok będzie gorzej, bo stara kadra odchodzi i nie ma młodych, którzy zgodziliby się pracować za tak marne pieniądze
Alamakota
rok temu
Wolałabym dożywocie w kamieniołomach niż pracę przedszkolanki. Powód? Rodzice i ich bezstresowo wychowywane dzieci.
emeryt
rok temu
dlaczego nie ma przedszkolanek bo niektórzy rodzice to juz na łeb dostawają i te przedszkolanki mają dość użerania sie z nimi
Fakto
rok temu
czyli po podwyżce ile zarobią? 2000 na rękę?
Dona
rok temu
Moi Drodzy. Ja nie rozumiem o co Wam chodzi...przecież nauczyciele są roszczeniowi, leniwi i ściemniają a nie pracują, no i mają iść pracować do Biedronki....no to zrezygnowali z tej jakże "intratnej" nauczycielskiej posady. To dopiero początek, tak jak z pielęgniarkami będziecie zapychać te dziury Ukrainkami albo kimś innym. Powodzenia.
...
Następna strona