Notowania

gospodarka
12.08.2019 07:40

Brakuje przedszkolanek. 1400 etatów wolnych

Od stycznia na stronach kuratoriów zamieszczono ok. 1,4 tys. ogłoszeń o pracę. Nauczyciele przedszkolni to najbardziej poszukiwana kadra pedagogiczna w Polsce - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Nauczyciele przedszkolni są najbardziej poszukiwaną kadrą pedagogiczną. (Fot: Wojciech Nieśpiałowski)

Najtrudniejsza sytuacja jest na Mazowszu. Na nauczycieli przedszkolnych czekają 402 etaty. Na drugim miejscu jest woj. małopolskie - 207 wolnych miejsc i śląskie - 201 etatów.

W woj. zachodniopomorskim na chętnych nauczycieli czeka 780 etatów. 71 ogłoszeń dotyczy pracy w przedszkolu.

Ogłoszenia o pracę zamieszczane na stronach kuratoriów pochodzą z sierpnia. Zdaniem przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego to dopiero początek problemów. Bo nauczycieli z przedszkoli ubywa i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się poprawić.

Oglądaj też: Strajk nauczycieli. Burmistrz Brwinowa wylicza, ile musi dopłacać na edukację

Nauczyciele wychowania przedszkolnego, tak jak pozostali pedagodzy, otrzymają od września podwyżkę na poziomie 9,6 proc. To oznacza, że ich pensje zasadnicze wzrosną od 240 do 330 złotych brutto. Nie dostaną jednak, w przeciwieństwie do nauczycieli szkolnych, dodatku z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Magdalena Kaszulanis z ZNP. - Będą szukać pracy w szkołach, gdzie mogą uczyć w klasach początkowych i dzięki dodatkowi zarobić więcej.

Jak szacuje ZNP w dużych miastach w każdym przedszkolu brakuje średnio 4-5 nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, edukacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2019

EdiWymagania dla nauczycieli przeszkoli nadzwyczajne, niekaralność, uśmiech, itd. Wynagrodzenie jak u sprzedawcy. Mówimy temu nie. Magistrowie pedagogiki

12-08-2019

DoraStudia, jedne, drugie, trzecie bo teraz najlepiej jak nauczyciel jest multispecjalistą. A gdzie multizarobki?

12-08-2019

SzymonProponuje Autorowi tekstu, o doszkolenia się. W przedszkolu pracuje-nauczyciel a nie przedszkolanka. Trochę szacunku dla ludzi po studiach i to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (80)