Notowania

18.01.2020 09:21

Brandenburgia: Fabryka Tesli da pracę także Polakom

Firma szuka już osób ze znajomością języka polskiego. Zaniepokoiło to niemieckich pracowników, którzy obawiają się płacowego dumpingu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Elon Musk , Chairman of the board of directors and CEO of Tesla Motors (former President and founder of Paypal) at a Tesla Motors press conference at the 2009 North American Auto Show. Tesla makes the Tesla Roadster which is an all-electric sports car

Nowa fabryka amerykańskiego producenta samochodów Tesla, która ma powstać w landzie Brandenburgia, 50 kilometrów od granicy z Polską, da pracę także polskim pracownikom. W Internecie pojawiło się niedawno ogłoszenie, w którym firma szuka specjalistów ds. rekrutacji mówiących płynnie po niemiecku, angielsku i polsku. Świadczy to o tym, że Tesla będzie szukać rąk do pracy także po drugiej stronie Odry.

Jak zauważa portal informacyjny ntv, wiadomość ta wywołała niezadowolenie w regionie, w którym panuje dość wysokie jak na niemieckie warunki bezrobocie i który nie może pochwalić się wysoko zaawansowanym przemysłem.

Portal przypomina, że Tesla wynegocjowała bardzo korzystne warunki zakupu gruntu pod fabrykę, właśnie dzięki nadziejom na ożywienie gospodarcze okolicy. Jak czytamy, nikt nie myślał wówczas o tym, że nowe miejsca pracy mogą zająć pracownicy z Polski.

Bez obaw o dumping

Minister gospodarki Brandenburgii Joerg Steinbach przekonuje jednak, że nikt nie został tu oszukany. Jak stwierdził, Tesla będzie potrzebować tysięcy pracowników i jest oczywiste, że nie znajdzie ich tylko w Brandenburgii. Minister dodał, że w fabryce w Gruenheide będą pracować specjaliści z całego świata – podaje ntv.

Portal cytuje także dyrektora Instytutu Badań nad Przyszłością Zatrudnienia w Berlinie Holgera Bonina, który przewiduje, że ryzyko dumpingu płacowego ze strony Polaków jest nierealne. Jego zdaniem zabrania tego unijne prawo. Poza tym Tesla będzie mieć raczej problem ze znalezieniem wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników, a nie będzie cierpieć na ich nadmiar, mówi.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia chcą ograniczyć uciekające z systemu pieniądze.
Narodowy Fundusz Zdrowia bierze się za kontrole. Szpitale masowo przepłacają za leki

W połowie listopada szef Tesli Elon Musk ogłosił w Berlinie, że w pobliżu niemieckiej stolicy powstanie pierwsza europejska fabryka koncernu. Gdy osiągnie pełną wydajność, ma produkować 500 tys. samochodów rocznie.

Fabryka zatrudni około 8 tys. pracowników. Ma być zlokalizowana w niewielkiej miejscowości Gruenheide nieopodal berlińskiego ringu autostradowego i budowanego lotniska Berlin-Brandenburg. Pierwsze elektrosamochody mają zjechać z taśmy produkcyjnej już w 2021 roku.

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-01-2020

MAC SeattleMade in Germany a Polacy beda skladac za 1 tys euro miesiecznie

19-01-2020

TAKPrawda jest taka że nie Kaczyński nie Morawiecki nie Rząd zarabiają pieniądze i je rozdają aby się utrzymać przy władzy TYLKO MALI I ŚREDNI … Czytaj całość

19-01-2020

Bob budowniczy.Wiecie dlaczego tej fabryki nie zbudowano w Polsce ? Aby nie robić konkurencji fabryce zbudowanej przez Morawieckiego.

Rozwiń komentarze (159)