Notowania

Brexit. Brytyjczycy nie będą potrzebowali wiz nawet po twardym brexicie

Parlament Europejski zdecydował w czwartek, że obywatele Wielkiej Brytanii nie będą musieli mieć wizy, by przebywać w krajach Unii Europejskiej krócej niż trzy miesiące nawet po twardym brexicie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Wymóg wizowy nie zostanie przywrócony nawet w przypadku twardego brexitu.

Warunkiem przyznania trzymiesięcznego okresu bezwizowego jest zagwarantowanie przez Londyn takich samych praw obywatelom unijnym w Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania znajdzie się w gronie 60 państw, których obywatelom przysługuje do krótkotrwałego pobytu bezwizowego. Bez wizy można podróżować po UE przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie.

Poparte przez 502 eurodeputowanych przepisy muszą jeszcze przyjąć państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej.

Obejrzyj: "To jest trochę mit, że Brytyjczycy żałują swojej decyzji"

Prace w Parlamencie Europejskim nad wprowadzeniem tych przepisów opóźnił spór o nazwanie Gibraltaru "brytyjską kolonią".

Londyn sprzeciwia się nazywaniu Gibraltaru kolonią, upierając się, że stanowi integralną część Zjednoczonego Królestwa, ale Hiszpania uważa, że terytorium to jest przez Brytyjczyków bezprawnie okupowane i wysuwa do niego roszczenia.

Europarlamentarzyści chcieli uniknąć przywrócenia wiz po brexicie, obawiając się, że wywołałoby to chaos, który zaszkodziłby zarówno Brytyjczykom, jaki obywatelom krajów UE.

Przyjęte regulacje wejdą w życie niezwłocznie w przypadku twardego brexitu lub po zakończeniu okresu przejściowego, jeśli umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jednak zostanie ratyfikowana.

Nocą ze środy na czwartek Izba Gmin znowu głosowała. Tym razem jednak udało się coś przegłosować
Brexit bez umowy się oddala. Izba Gmin przegłosowała ważny wniosek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wielka brytania, wiadomości, gospodarka, brexit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

SlawekZa bardzo pieszczą sie z Angolami

04-04-2019

sxdcfnieslychane zeby w XXI wieku nazywac cos "kolonia"- no ale takie cos to tylko "imperialistyczne" angole moga zrobic- uwazaja caly czas swoja "potege" … Czytaj całość

04-04-2019

DonaldPODir Tiriza, aj set ju dat bregsit is no gud, ju noł

Rozwiń komentarze (71)