Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Brexit. Johnson gra va banque. Umowy handlowej nie będzie bez całkowitej zmiany podejścia UE

96
Podziel się

Brytyjski premier zapewnił w piątek, że dalsze rozmowy ws. umowy handlowej z UE możliwe są tylko wtedy, kiedy Bruksela "fundamentalnie" zmieni podejście do jej kształtu. Czy oznacza to zerwanie negocjacji?

Brexit. Johnson gra va banque. Umowy handlowej nie będzie bez całkowitej zmiany podejścia UE
Brytyjski premier stawia na ostre negocjacje z UE. (PAP/EPA, PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT, JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT HANDOUT)
bDeWHnfV

Boris Johnson podkreślił, że Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia i od tego czasu znajduje się w okresie przejściowym - przestrzegając prawa UE i płacąc składki jako w praktyce członek bez prawa głosu - pracując nad tym, by od stycznia 2021 r. relacje z UE były partnerskie i przyjacielskie - informuje PAP.

Jak zapewnił, Wielka Brytania od początku zapowiadała jasno, że nie chce niczego bardziej złożonego niż umowa handlowa wiążąca UE z Kanadą.

Surowe obostrzenia dotyczące wesel. Prof. Simon: "Zniesienie restrykcji było absurdem"

bDeWHnfX

- Sądząc po ostatnim szczycie UE w Brukseli, nie będzie to odpowiadać naszym partnerom z UE. Chcą oni mieć stałą możliwość kontrolowania naszej wolności legislacyjnej, naszego rybołówstwa, w sposób, który jest oczywiście nie do przyjęcia dla niezależnego kraju. A ponieważ mamy tylko 10 tygodni do końca okresu przejściowego w dniu 1 stycznia, muszę dokonać oceny prawdopodobnego wyniku i przygotować nas wszystkich - oświadczył brytyjski premier, cytowany przez PAP.

Johnson zaznaczył też, że UE nie chciała w ostatnich miesiącach poważnych negocjacji. Z kolei unijny szczyt daje sygnał, że nie ma mowy o porozumieniu w stylu kanadyjskim.

Brytyjski premier zapewnił również, że Wielka Brytania jest przygotowana do rozmów również o praktycznych kwestiach jak sprawy społeczne, lotnictwo, współpraca w dziedzinie energii jądrowej itp.

bDeWHngd

Przypomnijmy, na rozpoczętym w czwartek szczycie w Brukseli przywódcy UE wezwali Wielką Brytanię do „podjęcia niezbędnych kroków, aby porozumienie było możliwe”. W przyjętych konkluzjach podkreślili też, że postępy w rozmowach z Londynem w sprawie zawarcia umowy handlowej obowiązującej po okresie przejściowym po brexicie są "wciąż niewystarczające".

Bez porozumienia przed końcem roku handel między Wielką Brytanią a UE będzie odbywał się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Oznacza to potężne utrudnienia.

bDeWHngy
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(96)
drobny
5 dni temu
Widzę że Wielka Brytania ma swojego prezesa! Tam podobnie jak w Polsce, jest bardzo dużo ortalionowych patriotów!
Antypiss
4 dni temu
Borysowi chyba ci się coś pomyliło. To nie on będzie unii stawiał warunki. Unia wprowadzi cła dla UK i wyspiarze leżą i kwiczą. Już Honda zapowiedziała zamknięcie swojej fabryki a to dopiero początek. Nawet przyjaciele z USA nie pomogą.
Kuba83
5 dni temu
UK nie produkuje praktycznie nic! Jedyne co ma to rynki finansowe i duże banki. Niech jeszcze pofikają to zostaną i bez tego bo UE wprowadzi restrykcje i przeniosą się z Londynu do Amsterdamu, Frankfurtu czy innego Paryża.
bDeWHngz
stary49
4 dni temu
zapomnial ze kanada lezy ponad 5 tysiecy kilometrow od ue, to raz, a 2 to on chce umowe typu jak z kanada tylko o innej zawartosci, w mysl zasady zjesc ciastko i miec ciastko, 350 mln klientow to lakomy rynek i za dostep do niego trzeba czyms zaplacic.nie chca to niech probuja walczyc potem sami z calym swiatem,
Napoleon Bona...
5 dni temu
To nie czasu Imperium Brytyjskiego. Ta wyspa ma za duże oczekiwania. A co potrafią zaproponować w zamian?
Najnowsze komentarze (96)
Emi
3 dni temu
Polacy w UK! Czas pakowac manatki i ewakuowac sie! Zarty sie skonczyly, tu juz nie pojedziesz na plus.
William W
3 dni temu
No, a jak tam Szkoci? Jeszcze w WB? Długo?
klaun
3 dni temu
Nie strasz bo się z...
MAJSTER 24
3 dni temu
CO WAM ZROBIŁA UNIA ŻE TAK NA NIĄ SZCZEKACIE, WYSTARCZY POPATRZEĆ NA BIAŁORUŚ CZY UKRAINĘ.
!@#$%^^%$#@!
3 dni temu
UE to w rzeczywistości zmodyfikowany Eurokołchoz ,który ma bliżej do ZSRR i III Rzeszy niż do demokracji! To największe zło jakie mogło spotkać współczesną Europę!!!
onasetaonsteu
3 dni temu
Johnson, Farage i ich koledzy to taki angielski PiS. Doprowadza kraj do ruiny... a potem bedzie powrot na lono UE. Nie musicie mi wierzyc. Rzeczywistosc to zweryfikuje.
Takiego WAŁA
3 dni temu
Po co nam umowa ? Na umowach z Anglikami zawsze się traci. Byliście w UE chcecie rozwód ale klucze do mieszkania zachowacie by móc skorzystać z lodówki i toalety ?
Nick
3 dni temu
Czy do nich kiedyś dotrze, że imperium już dawno legło w gruzach?
bDeWHngr
Robinson
3 dni temu
Raczej GB powróci do Europy, im nie opłacało sie wyjść z UE. Teraz zaczynaja to rozumieć że to był falstart z tym brexitem. Anglicy beda z powrotem maszerować do UE. Chyba, że Londyn nie chce już być europejskim centrum finansowym. Londyn dużo na tym zyskiwał przez wiele dekad.
zigor
3 dni temu
No to Tiry zablokują drogi od Dover do Londynu, na dodatek będą braki żywności i leków a ich ceny pójdą znacznie do góry. Znowu obywatele zapłacą za manipulacje Faraga, Moskwy i kilku biznesmenów którzy na tym chcieli zarobić.
stary49
3 dni temu
mpga chciec, ale sa dwie strony negocjacji a oni zapomnieli ze juz nie moga wyslac navy dla zbombardowania brukseli
zapluty karze...
3 dni temu
Jak by wyglądała Polska bez UE? jak ukraina i białoruś, ale komunistom z pis to by odpowiadało
Bęc.
3 dni temu
Angole jak zwykle chcą ograć partnera i mieć profity. Cały czas mieli lepsze warunki w umowie niż pozostali członkowie UE. Nie chcą umowy o wyjściu to niech wychodzą bez umowy. Szybko się połapią, że to ich błąd.
DONEK
3 dni temu
i do końca tego roku, niech Anglia przyjmie 100.000 uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu! Zmusimy was do tego, zmusimy !!!
...
Następna strona