Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Brexit kosztuje. Miliard euro strat w handlu z Polską

39
Podziel się:

Polski Instytut Ekonomiczny oszacował skalę strat wynikających z wyjścia Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku europejskiego tylko w handlu z Polską.

Brexit kosztuje. Miliard euro strat w handlu z Polską
Boris Johnson premier Wielkiej Brytanii (Flickr, BackBoris2012 Campaign Team CC SA 2.0 Flickr)

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a co za tym idzie także jednolitego rynku europejskiego ma swoją cenę. Jak wyliczył Polski Instytut Ekonomiczny, obroty towarowe Polski z Wielką Brytanią w I kwartale 2021 r. były niższe o 840 mln euro w stosunku do analogicznego okresu 2020 r.

Jednak, aby wyeliminować wpływ pandemii na te szacunki, PIE odniósł się do 2019 roku. W porównaniu do tego okresu obroty w trakcie trzech pierwszych miesięcy spadły o 1062 mln euro.

W ujęciu wartościowym większy spadek odnotował eksport – o 634 mln euro względem 2019 r., import zmalał o 427 mln euro.

"Skala spadku była jednak wyższa w imporcie, który zmniejszył się o 30 proc., podczas gdy eksport Polski do Wielkiej Brytanii zmalał o 16 proc." - zauważył PIE.

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek

Jak wyjaśniają eksperci, część strat ma swoje źródło w nadmiarowych zakupach dokonywanych pod koniec 2020 r. po obu stronach Kanału La Manche.

"Brytyjscy i unijni importerzy robili wtedy zapasy przed spodziewanym wprowadzeniem obostrzeń handlowych na granicy" - zaznaczono w raporcie.

Sytuacja się nieznacznie normuje. PIE zwraca uwagę na zauważalne wyhamowanie spadków w handlu z Wielką Brytanią w marcu 2021 r. Nadal jednak polsko-brytyjskie obroty towarowe nie osiągnęły poziomu z marca 2019 r. - eksport Polski wciąż był o 6 proc. niższy, a import o 10 proc.

Zdaniem ekspertów przyczynić się do tego mogło kilka czynników: kończące się zapasy zgromadzone w ubiegłym roku, coraz większe doświadczenie w handlu na nowych warunkach, prowadzona akcja szczepień oraz związana z tym poprawa nastrojów konsumentów w wyniku coraz bardziej realnego wygaszenia pandemii.

Pomału straty w handlu z Wielką Betanią nadrabiają też pozostałe państwa UE. Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, na które powołuje się Instytut, w marcu 2021 r. eksport Wielkiej Brytanii do UE był o 8,6 proc. wyższy niż w lutym br., a import – o 4,5 proc. "głównie przez wzrost sprzedaży samochodów".

"To jednak nadal o odpowiednio 7 proc. i 22 proc. mniej niż w grudniu 2020" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
edi-san
rok temu
co to dla Anglii..jak płaciła składkę na tych de-bili w EU... 300 mln funtów tygodniowo
Tom
rok temu
Co za kłamliwa propaganda. Najpierw piszą o miliardzie strat, potem że to jednak chodzi o spadek obrotu a nie straty a na końcu okazuje się że handel po prostu zwolnił bo narobili zapasów a teraz i tak wszystko wraca do normy.
RiP kochany k...
rok temu
polska wychodzi z UE i zostanie sprzedana przez PiS Usraelowi
Cyrkowiec
rok temu
Czyli PolExit już wkrótce :D
JAR
rok temu
MILIARD STRAT W HANDLU Z POLSKĄ?? ,TO ILE MILIARDÓW STRAT W HANDLU W SKALI ŚWIATOWEJ.??????????TO ONI NIE WIEDZIELI ,ŻE STRACĄ PO WYJŚCIU Z UNII???.TO OSTRZEŻENIE DLA ZWOLENNIKÓW WYJŚCIA POLSKI Z UNII EUROPEJSKIEJ.
...
Następna strona