Notowania

brexit
23.03.2019 18:42

Brexit. Niemal milion zwolenników kolejnego referendum to nowa siła w politycznej układance

Brexit = chaos. Brytyjczycy, domagający się kolejnego referendum, stają się zupełnie nową siłą na mapie Zjednoczonego Królestwa. Jeszcze kilka dni temu od takiego pomysłu dystansowali się zarówno zwolennicy "twardego brexitu", jak i przeciwnicy zmian. Tymczasem marsz w Londynie zgromadził blisko milion osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zwolennicy kolejnego referendum. Na ulice Londynu w sobotę wyszło blisko milion osób (Fot: AP/Associated Press/East News)

"People's vote march", czyli marsz za ogłoszeniem kolejnego referendum w sprawie brexitu. Po raz pierwszy usłyszałem o nim we wtorek 19 marca. Przed brytyjskim parlamentem zaczepiła mnie trójka zwolenników pozostania w Unii Europejskiej.

Z pewnością nie była to młodzież, ale dwóch panów i pani bardzo energicznie zachęcali mnie do przyjścia na sobotnią manifestację. Gdy powiedziałem, że nie mogę, bo jako dziennikarz powinienem być bezstronny, wręczyli mi ulotki oraz naklejkę z prośbą naklejenia jej "w miejscu, gdzie zobaczy ją mnóstwo ludzi".

- Nie wiem, czy przyjdzie tysiąc czy milion osób, ale kolejne referendum jest koniecznością. Skoro są wątpliwości co do poprzedniego, nakładane są pierwsze kary, a parlament nie jest w stanie się dogadać, to jedyną odpowiedzią jest przekazanie sprawy do decyzji narodu - mówi mi wówczas Peter. Tak własnie niektórzy Brytyjczycy tłumaczą potrzebę ogłoszenia kolejnego głosowania. Po cichu liczą, że tym razem się uda. Tym razem - większość zagłosuje na tak i saga zostanie przerwana.

Ostatecznie na sobotni marsz przyszedł niemal milion. Zablokowali Londyn, spokojnie manifestowali. I - jak mają to w wyczaju Brytyjczycy - postawili na humor. W tłumie ludzi pełno było osób przebranych za brytyjską królową czy premier Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło ostrych haseł, jak np. "brexit odwal się". Na ulicach rozdawany na przykład był papier toaletowy z podobizną Donalda Trumpa. To pokaz, że na brexicie zyskałyby USA.

Demonstrujący niosą karykatury premier Theresy May i innych polityków, których oskarżają o niekorzystne przeprowadzenie brexitu
W Londynie trwa wielka demonstracja przeciwko brexitowi

Już w środę 20 marca wiele wskazywało na to, że sobotni marsz może okazać się sukcesem. Powód? Organizatorzy doskonale odmyslili strategię. Wcześniej wykupili reklamy w "London Evening Standard" - darmowej gazecie, której dzienny nakład przekracza 600 tys.

(Money.pl)
Reklamy sobotniego marszu (Fot: marcin lis)

Zwolennicy referendum to kolejna grupa na politycznej mapie brexitu - od takiego pomysłu dystansowali się zarówno zwolennicy wyjścia bez umowy, jak i odwołania brexitu.

Tłumy na ulicach Londynu. Tak wygląda marsz za kolejnym referendum:

(WP.PL)
(Fot: Marcin Szymański)

- Większość obywateli jest zdania, że decyzja już zapadła. Niezależnie od tego, czy wybrali "remain" czy "leave". Uruchomiliśmy art. 50 i musimy doprowadzić go do końca. Mieliśmy już referendum i zdecydowaliśmy się wyjść. Jeśli zorganizujemy kolejne, to ludzie pomyślą - po co? Przecież już głosowaliśmy - mówi mi Tony, relaksujący się na emeryturze biznesmen, który pod parlamentem domaga się "twardego brexitu".

Zobacz też: Były szef brytyjskiego MON szczerze o powodach brexitu

Jak dodaje, w razie zwycięstwa zwolenników porozumienia dojdzie do sytuacji, w której jest "1:1 w referendach". - I co? Żeby rozstrzygnąć, rozpiszemy kolejne? - pyta.

Nieco łagodniej do kolejnego referendum podchodzi Steve Bray, znany jako Mr Stop Brexit. Na pytanie o to, czy zgodziłby się na kolejne referendum, odparł: Wolałbym po prostu odwołać procedurę artykułu 50 i zamknąć temat. Jeśli decyzja miałaby wrócić do ludzie, niech tak będzie, ale i tak nie wyjdziemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, referendum, polityka, demonstracja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2019

Hrabia Pallubicki przez dwa LWielka Brytanie 66 mln ludzi a 1 mln chce swoją wolę narzucać większości, to tak jak Żydzi i LGBT. Żenada...

23-03-2019

AnabelJohnson, Farage do piekła.

23-03-2019

DruidBrawo

Rozwiń komentarze (30)