Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Brexit. Polacy chcą zostać w Wielkiej Brytanii. Prawie milion ma zgodę

32
Podziel się:

Najwięcej wniosków o zgodę na dalsze zamieszkiwanie w Wielkiej Brytanii złożyli Polacy. Biorąc pod uwagę, że po 2004 roku wyjechały tam setki tysięcy rodaków, nie powinno to dziwić.

Brexit. Polacy chcą zostać w Wielkiej Brytanii. Prawie milion ma zgodę
Najwięcej wniosków o prawo dalszego zamieszkiwania w Wielkiej Brytanii złożyli Polacy (Pixabay)

Już niemal 2,5 mln obywateli krajów UE otrzymało "settled status", który umożliwia pozostanie w Wielkiej Brytanii bezterminowo. Po tym, jak Zjednoczone Królestwo wyszło z Unii Europejskiej, obcokrajowcy muszą otrzymać zezwolenie, by tam mieszkać i pracować. Kolejne dwa miliony uzyskały "pre-settled status", które daje prawo do mieszkania na terenie Wielkiej Brytanii przez pięć lat.

Okazuje się, że najbardziej zainteresowanymi pozostaniem na Wyspach są Polacy. Jak informuje polonijny serwis informacyjny "Polish Express", obywatele naszego kraju złożyli do końca 2020 r. w sumie aż 911 240 wniosków. Na drugim miejscu są Rumuni (836 980), a później przedstawiciele tzw. "południa Europy", a więc Włosi (472 300), Portugalczycy (354 190) i Hiszpanie (301 790).

"Obywatele Europy to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, dlatego jestem naprawdę dumny, że przekroczyliśmy już liczbę pięciu milionów wniosków" - skomentował minister ds. emigracji Kevin Foster.

Zobacz także: Brexit. Co z pracą i studiami? "Będzie dużo trudniej"

Zachęcił wszystkich zainteresowanych pozostaniem w Wielkiej Brytanii do składania wniosku, tym bardziej, że "program jest prosty i nieskomplikowany, a wsparcie jest dostępne siedem dni w tygodniu przez telefon i e-mail".

Aby otrzymać bezterminowe prawo mieszkania w Wielkiej Brytanii, trzeba wykazać związek ze Zjednoczonym Królestwem. Zainteresowany musi przedłożyć dokumenty, z których wynika, że mieszkał i pracował w Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Marek
2 lata temu
nie wiem jacy Polacy chca zostac wniosek status osiedlenca dostalo 700tys ludzi i z tego wroci jeszcze w ciagu najblizszych miesiecy z 300tys ludzi to moze zostanie tam z 400tys ludzi.To juz jest koniec angli wyplaty stoja w miejscy a domy i oplaty i jedzenie wszystko poszlo do gory juz nie oplaca sie byc w angli
bmb
3 lata temu
No oczywiście że chcą zostać. Nawet w Angli, gdziekolwiek. Jak mi Stany obrzydną (np. młoty znowu wybiora Trumpa albo podobnego "geniusza") to też nie wrócę, prędzej będzie mnie można znałeźć w Grecji, na przykład.
gffd
3 lata temu
to jest bezsensu przeciez maja insurance number moga bezproblemu sprawdzic po co ten caly cyrk
Magat
3 lata temu
Już niedługo obudzimy się w lepszej rzeczywistości. Będziemy posłusznie jak każe Balcerowicz zaciskać pasa, bo braknie kasy na wszystko. Zostanie jedna jakże słuszna tv TVN chwaląca rząd. Wszyscy wściekli, chroniący konstytucję i prawo zamilkną, nawet jak będzie łamana. Żadnych protestów, bo w końcu będą rządzić prawdziwi Europejczycy. Każdy będzie mógł wziąć ślub z każdym zapanuje "prawdziwa" wolność. Resztę majątku sprzeda się obcym za posady w Unii. Tylko kogo będziecie nienawidzić szlachetna po, jak zdobędziecie władzę?
Fgh
3 lata temu
To że złożyli wnioski nie znaczy że zostaną tam długo. Trochę jeszcze popracują i wrócą, nie w jednym czasie, ale wrócą, . BRExit niestety będzie przyczyna, nie ma tam boomu hosposarczego, ludzie nie maja pracy, zarabiają coraz mniej, stolicą finansową Europy juz został Amsterdam. To wyspa, odcięta od świata, juz dawno nie mocarstwo
...
Następna strona