Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
brexit
02.05.2019 11:26

Brexit. Polacy zalali ambasadę wnioskami o paszporty. "Sugerujemy wyrobienie go w Polsce"

Choć wciąż nie wiadomo, jak potoczą się losy brexitu, Polacy na Wyspach już się przygotowują. Zalewają na przykład polskie konsulaty wnioskami o paszporty. - Lepiej je wyrobić w Polsce - przekonuje ambasada. Bo wniosków jest tyle, że placówki na Wyspach przestają się wyrabiać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MSZ)
Na polski paszport na Wyspach trzeba czekać nawet 10 tygodni - mówi ambasada. Niektórzy opowiadają, że czekają znacznie dłużej (Fot: msz)

- Obecnie okres oczekiwania na odbiór paszportu wynosi około 8-10 tygodni, licząc od daty złożenia wniosku w konsulacie. Przepraszamy za utrudnienia - informuje polska ambasada w Londynie na serwisie społecznościowym.

- Zachęcamy, aby - w miarę możliwości - składać wnioski o wydanie paszportu przy okazji pobytów w Polsce - apeluje ambasada.

W rozmowie z money.pl pracownicy placówki przyznają, że jeszcze nigdy nie wydawano Polakom aż tylu paszportów. Katarzyna Szaran, kierownik referatu ds. mediów i promocji, mówi nam, że tylko w pierwszym kwartale tego roku wydano w Londynie 15 tys. takich dokumentów. Tymczasem w całym zeszłym roku wydano ich ok. 48 tys. A paszporty wydawane są nie tylko w stolicy kraju, ale i w trzech konsulatach na terenie Wielkiej Brytanii. Wszędzie, jak słyszymy, zainteresowanie paszportami jest rekordowe.

Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18. a 24. rokiem życia chce pozostać w Unii. Obejrzyj wideo:

Skąd takie zainteresowanie? Katarzyna Szaran z jednej strony mówi, że nie chce spekulować. Przyznaje jednak, że trudno sytuacji nie wiązać z brexitem. Data wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty została co prawda przełożona do końca października, ale pewności co do tego, jak się potoczy brexit, ciągle nie ma.

Czy zatem Polacy na Wyspach masowo wyrabiają paszporty, by mieć możliwość podróży do ojczyzny, gdyby zrealizował się czarny scenariusz "twarego brexitu"? Zdaniem pracowników ambasady, można właśnie w ten sposób tłumaczyć to nagłe zainteresowanie. Ale jest jeszcze jedno wytłumaczenie.

Choć losy brexitu nie są jasne, wiadomo, że Polakom w Wielkiej Brytanii będzie łatwiej, jeśli wyrobią sobie status osoby osiedlonej w tym kraju. To zagwarantuje zachowanie większości dotychczasowych praw - między innymi pobytu, pracy, edukacji oraz dostępu do świadczeń społecznych. Termin składania wniosków upływa co prawda dopiero 30 czerwca 2021 roku, ale wielu Polaków chce to zrobić już teraz.

Paszport nie jest niezbędny do uzyskania takiego statusu - można przedstawić inny dokument potwierdzający tożsamość, chociażby dowód. - Jednak wiadomo, że w szybkim uzyskaniu statusu pomoże dokument biometryczny. A za granicą najłatwiej uzyskać taki dokument, właśnie wyrabiając polski paszport według najnowszego wzoru - słyszymy w jednym z konsulatów w Wielkiej Brytanii.

Paszport przed brexitem. "W Polsce szybciej i taniej"

Pracownicy polskich konsulatów na Wyspach radzą, by w miarę możliwości wyrobić paszport w Polsce nie tylko z powodu rosnących z dnia na dzień kolejek w Wielkiej Brytanii. W Polsce jest nie tylko szybkiej, ale też po prostu taniej. O ile wyrobienie ważnego przez dekadę paszportu biometrycznego kosztuje w kraju 140 zł, to już w konsulacie w Wielkiej Brytanii trzeba za to zapłacić 88 funtów - a więc około 437 zł.

W konsulatach słyszymy jednak, że taniej być nie może. - Wnioski musimy odesłać do kraju, a i gotowe dokumenty muszą być wysłane z Polski - słyszymy w konsulacie.

Tymczasem wielu Polaków na Wyspach nie kryje irytacji przedłużającymi się terminami. - Składałem w styczniu wniosek. Jest maj, a paszport nawet nie jest jeszcze zrobiony - to jeden z komentarzy pod postem londyńskiej ambasady. - Na brytyjski paszport czeka się dwa tygodnie. Masakra - denerwuje się inny Polak z Wysp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-05-2019

gienek z PiSWracajta do Polski, toż tu pisowskie eldorado. Dostanieta 500+, emerytura+, krowa+, kacza plus po 500PLN. Za dwa lata przy obecnej inflacji będzie … Czytaj całość

02-05-2019

Taka prawdaJeśli obecny rząd będzie dalej prowadził taką politykę jak teraz to już niedługo wszyscy będziemy musieli posługiwać się paszportami nawet wyjeżdżając … Czytaj całość

02-05-2019

LessnowWe Wrocławiu trzeba dwa dni urlopu wziąć żeby złożyć wniosek o paszport!

Rozwiń komentarze (240)