Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Premier May widzi tylko dwie drogi: odejście z umową albo wcale

"Parlament wyraził się jasno, że zastopuje wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy. Teraz mamy wybór: albo wyjdziemy z UE z umową, albo nie wyjdziemy wcale" – mówiła premier Theresa May na łamach "The Observer".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
"Im dłużej to trwa, tym większe jest ryzyko, że Wielka Brytania w ogóle nie odejdzie" – mówiła premier Wielkiej Brytanii Theresa May (Fot: MARK DUFFY/AFP/East News)

"Im dłużej to trwa, tym większe jest ryzyko, że Wielka Brytania w ogóle nie odejdzie" – mówiła premier Wielkiej Brytanii Theresa May, cytowana przez brytyjski dziennik "The Observer".

Te słowa błyskawicznie obiegły całą brytyjską prasę, cytowane były przez największe dzienniki, od CNN, przez BBC po The Sun i Reuters.

"Parlament wyraził się jasno, że zastopuje wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy. Teraz mamy wybór: albo wyjdziemy z UE z umową, albo nie wyjdziemy wcale" – wyjaśniła.

Szefowa brytyjskiego rządu zapowiadała jednak, że nie dopuści do sytuacji, w której "brexit, za którym zagłosowali Brytyjczycy, wyślizgnąłby nam się z dłoni". Przekonywała, że teraz konieczne jest, aby doprowadzić do finalizacji tego porozumienia i zgodnie z wolą obywateli opuszczenie Unii Europejskiej.

Obejrzyj: Brexit zbliża się wielkimi krokami. Przedsiębiorcy uważnie śledzą sytuację na Wyspach:

Wielka Brytania ma do 12 kwietnia zdecydować, czy zamierza opuścić Wspólnotę bez umowy, realizując scenariusz tzw. twardego brexitu, czy będzie prosić Brukselę o długoterminowe odłożenie wystąpienia z UE.

W piątek Theresa May napisała do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska list z prośbą o wydłużenie procesu wyjścia z Unii Europejskiej do 30 czerwca br. z opcją udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

W cytowanym przez BBC liście May napisała do Donalda Tuska, że "nie można pozwolić na to, by impas trwał", ponieważ to "powoduje niepewność i podważa wiarę w politykę w Wielkiej Brytanii".

Wcześniej Donald Tusk zaproponował odłożenie berexitu o 12 miesięcy.

Warunkiem "elastycznego brexitu" miało być przeprowadzenie w Wielkiej Brytanii wyborów do Parlamentu Europejskiego. Nowa propozycja musiałaby też zostać zatwierdzona przez wszystkie kraje członkowskie.

Na 10 kwietnia Donald Tusk zwołał specjalne posiedzenie Rady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2019

wittMIESZKAM W ANGLII - BRYTYJCZYCY POSTAWILI POPRAWNĄ DIAGNOZĘ ŻE UE JEST CHORA I MOŻNA SIĘ ZARAZIĆ ALBO OPUŚCIĆ CHORY OD MARKSIZMU SYSTEM. NIESTETY … Czytaj całość

07-04-2019

TomPrzecież brexit to efekt głosowania tępych matołków,a nawet nie powinno to się wydarzyć

07-04-2019

ADAMWychodzimy ale nie wychodzimy Coś jak PiS. Jednostka chorobowa - rozdwojenie jaźni.

Rozwiń komentarze (24)