Notowania

Brexit. Polska szykuje się na najgorsze. Sejm przegłosował pakiet zmian w prawie

Zabezpieczenie polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych, zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce i kwalifikacje zawodowe Polaków uzyskane na Wyspach. To kwestie, którymi zajął się w piątek Sejm, przygotowując Polskę na twardy brexit.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sejm przyjął pakiet ustaw przygotowujących Polskę na twardy brexit. (Fot: Jan Bielecki/East News)

W związku z niepewną sytuacją na Wyspach i wielką niewiadomą co do warunków brexitu, rząd od pewnego czasu pracował nad rozwiązaniami, które ograniczą skutki ewentualnego bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii.

W sumie w piątek przegłosowane zostały w Sejmie aż cztery projekty. Wśród przyjętych rozwiązań znalazły się kwestie dotyczące zabezpieczenia polskich klientów brytyjskich instytucji finansowych (czyli m.in. banków).

Zgodnie z proponowanymi przepisami brytyjskie instytucje - nawet po wystąpieniu Londynu z UE bez umowy – miałyby możliwość dalszego wykonywania zawartych przed dniem twardego brexitu umów, ale nie dłużej niż przez 12 lub 24 miesiące.

Posłowie przegłosowali również zmianę ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Rozwiązania te potwierdzają kwalifikacje zawodowe Polaków uzyskane w Wielkiej Brytanii dla tych, którzy chcą pracować w Polsce, jak również Brytyjczyków oraz obywateli UE i członków ich rodzin.

Obejrzyj: Bronisław Komorowski o brexicie. Broni Tuska:

Sejm uchwalił też zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce po brexicie. W ustawie znalazły się m.in. przepisy o zasiłkach dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce i dla Polaków, którzy pracowali na terenie Wielkiej Brytanii.

Ustawa określa też zasady ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy będącego przedsiębiorcą ze Zjednoczonego Królestwa, a także zasady przystępowania Brytyjczyków i członków ich rodzin do powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego do czasu udzielenia im zezwolenia na pobyt czasowy lub stały.

Ustawa reguluje też zasady uznawania wydanych w Wielkiej Brytanii praw jazdy oraz kontynuacji egzekucji sądowych prowadzonych na podstawie orzeczeń sądów Zjednoczonego Królestwa.

Ustawami zajmie się teraz Senat. Pierwotnie miały one wejść w życie 30 marca 2019 r, ale w związku z możliwością opóźnienia wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE w dokumentach znalazły się zapisy precyzujące, że przepisy mają zacząć obowiązywać w momencie faktycznego brexitu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2019

DriverJedyną dobra sprawa brxitu to fakt, że już nie będzie można sprowadzać i rejestrować aut z kierownica po prawej stronie. To jest niebezpieczne dla … Czytaj całość

17-03-2019

MartissTo jest szczyt szczytów żeby człowiek zdał prawo jazdy w Polsce i jeździł tu ponad 10 lat. Potem zmienił je na brytyjskie (zgodnie z brytyjskimi … Czytaj całość

16-03-2019

NadziejaWreszcie coś z wyprzedzeniem i może dobrej jakosci

Rozwiń komentarze (3)