Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
|

Brexit. Wielka Brytania opuszcza UE - poradnik dla przedsiębiorców i praktyczne porady ze strony MR

2
Podziel się

Wraz z początkiem lutego Wielka Brytania przestaje być członkiem UE. Z tego powodu resort rozwoju postanowił wystosować poradnik dla przedsiębiorców, którzy obawiają się tego, jakie konsekwencje może przynieść dla ich interesów odmieniany przez wszystkie przypadki i owiany złą sławą brexit.

Brexit. Wielka Brytania opuszcza UE - poradnik dla przedsiębiorców i praktyczne porady ze strony MR
Brexit. Wielka Brytania opuszcza UE - poradnik dla przedsiębiorców i praktyczne porady ze strony MR (Getty Images, Jack Taylor)
bDzNRbWZ

Brexit. Wielka Brytania opuszcza UE - poradnik dla przedsiębiorców i praktyczne porady ze strony MR

Wraz z początkiem lutego Wielka Brytania wkroczy w tzw. okres przejściowy. Potrwa on do końca grudnia br. i ma na celu zapewnienie utrzymania relacji między UE a Wielką Brytanią do czasu wypracowania odpowiednich metod działania w zakresie opuszczenia Unii przez Zjednoczone Królestwo. Tym samym Wielka Brytania nadal będzie traktowana jako państwo członkowskie z wyłączeniem możliwości udziału w procesie decyzyjnym.

Na ten czas zachowany zostanie również swobodny przepływ osób oraz pracowników, a dowód osobisty nadal będzie honorowanym dokumentem podróży. To się może zmienić dopiero od 1 stycznia 2021 r.

bDzNRbXb
Zobacz także: Oglądaj: Brexit. Było wyjście Wielkie Brytanii z UE. Czas na polexit? "Powtarzanie klisz"

Współpraca gospodarcza od stycznia przyszłego roku zależeć będzie od umowy regulującej zasady wzajemnych relacji handlowych. Na tę chwilę nie można przesądzić, w jakim kształcie wyglądać będą relacje UE-Wielka Brytania w roku 2021. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej ambitna umowa handlowa ma swoje ograniczenia i nie zastąpi w pełnym kształcie regulacji rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.

Brexit. Praktyczne aspekty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii dla biznesu

Należy pamiętać, że ewentualne niepowodzenie w kwestii negocjacji umowy oznaczałoby, że od stycznia przyszłego roku - już po zakończeniu okresu przejściowego - relacje gospodarcze na linii UE i Wielka Brytania będą regulowane w myśl zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO). Stawki celne wyniosą wówczas tyle, ile dla tzw. krajów trzecich. Zmianom ulegnie również kwestia poboru podatku akcyzowego.

bDzNRbXh

Brexit dla polskich przedsiębiorców i obywateli oznacza m.in.:

  • Brak ceł i dodatkowych regulacji w handlu,
  • Brak kontroli na granicy Unia Europejska – Wielka Brytania,
  • Swobodny przepływ osób oraz pracowników odbywający się na dotychczasowych zasadach – nadal dowód osobisty będzie honorowanym dokumentem podróży,
  • Brak ograniczeń w transporcie drogowym,
  • Brak konieczności dostosowania eksportowanych towarów do innych standardów,
  • Brak konieczności posiadania dodatkowych, nie wymaganych dotychczas certyfikatów,
  • Brak konieczności dokonywania zgłoszeń celnych, uzyskania licencji, spełniania odmiennych norm sanitarnych czy fitosanitarnych,
  • Brak ograniczeń w swobodzie przepływu kapitału,
  • Kontynuacja wzajemnego uznawania kwalifikacji.
bDzNRbXC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
loikjhgf
12 miesięcy temu
dobra sciema.
edrftghgtrfg
12 miesięcy temu
wiadomość rodem z pomponika ...