Notowania

Brytyjczycy będą mieć nowe paszporty. Zostaną wyprodukowane w Polsce

Od marca Wielka Brytania będzie wydawać nowe paszporty swoim obywatelom. Już bez emblematów unijnych. Dokumenty z niebieską okładką produkowane są w... Polsce. A konkretniej w jednej z fabryk w Tczewie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe-stare brytyjskie paszporty są produkowane w Tczewie.

Jak pisze brytyjski "The Times", przetarg na wydruk paszportów wygrała francusko-holenderska firma. Produkcja już ruszyła, a drukowaniem zajmuje się należąca do firmy fabryka w Tczewie.

Przypomnijmy, że w marcu Wielka Brytania zacznie wydawać nowe paszporty. Niebieskie dokumenty wracają po 30 latach nieobecności.

Dziś Brytyjczycy używają paszportów z bordową okładką. Prawdopodobnie od lata już wszystkie takie dokumenty będą w kolorze niebieskim.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Niebieskie paszporty wprowadzono w Wielkiej Brytanii w 1921 r. Były one stopniowo wycofywane z użycia po 1988 r., gdy państwa ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej zdecydowały się na zharmonizowanie wzorów, choć Londyn nigdy nie był do tego formalnie zobligowany.

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel powiedziała, że brexit dał Wielkiej Brytanii "wyjątkową sposobność, by ukształtować własną drogę w świecie" i umożliwił powrót niebieskich paszportów, które "ponownie będą wplecione w naszą tożsamość narodową".

Pierwsze od prawie 30 lat niebieskie brytyjskie paszporty zaczną być wydawane w marcu.
Niebieskie paszporty wracają. Wielka Brytania symbolicznie zrywa z Unią

Powrót do niebieskich paszportów był jednym z postulatów zwolenników brexitu, co miało być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską. Decyzję o zmianie wzoru pojął w grudniu 2017 r. rząd poprzedniej premier Theresy May.

Według portalu Passport Index, paszporty z niebieskimi okładkami wydaje obecnie 81 państw świata, w tym Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Indie czy wiele państw Ameryki Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-02-2020

AnikSzczęśliwi Anglicy mają to za sobą, nikt im nie będzie mówił co mają robić. Kiedyś rządzili połową świata, a w Unii musieli się spłaszczyć przed … Czytaj całość

23-02-2020

UsNiech se sami produkuja

23-02-2020

z UKstraszne ze polski naród tak został upodlony za PiSu

Rozwiń komentarze (13)