Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|
aktualizacja

Brytyjscy żołnierze dostali zakaz używania WhatsAppa. Mają "natychmiast zaprzestać używania aplikacji"

Podziel się:

Wielka Brytania zabroniła swoim żołnierzom używania popularnej aplikacji WhatsApp. Chodzi o to, aby rosyjscy hakerzy nie mogli uzyskać dostępu do poufnych danych wojskowych — poinformował "Daily Mail".

Brytyjscy żołnierze dostali zakaz używania WhatsAppa. Mają "natychmiast zaprzestać używania aplikacji"
Brytyjscy żołnierze nie mogą już korzystać z Whatsuppa, podobnie jak żołnierze ze Szwajcarii. (East News)

W dokumencie Ministerstwa Obrony potwierdzającym wprowadzenie zakazu stwierdzono, że korzystanie z WhatsApp budzi "poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa". Żołnierzom polecono, aby "natychmiast zaprzestali korzystania z aplikacji", w zamian mają używać platformę Signal.

Brytyjska armia chce się chronić przed rosyjskimi hakerami

Angielski dziennik informuje, że za korzystanie z aplikacji oficerowie, od starszych do młodszych stanowisk, zostaną ukarani postępowaniem dyscyplinarnym. W brytyjskiej armii nie mają wątpliwości, że Rosja wykorzystuje dane z brytyjskich telefonów komórkowych do wybierania celów ataków lotniczych w Ukrainie. Dziennik informuje, że w niedzielnym ataku rakietowym na bazę szkoleniową, w którym zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne, do zlokalizowania bazy mogły zostać wykorzystane brytyjskie numery telefonów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Biznes mówi: Złoty interes

WhatsApp zapewnia, że jego system jest szyfrowany i jest bezpieczny, a rządy nie mogą przejmować prywatnych wiadomości i połączeń. Daily Mail informuje jednak, że oficerowie brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu mieli przechwytywać rozmowy WhatsApp i lokalizować nadawców wiadomości dla celów bezpieczeństwa narodowego. Uważa się za wysoce prawdopodobne, że Rosja posiada takie same możliwości.

Angielski dziennik wypomina także, że sam premier Boris Johnson korzysta regularnie z tego popularnego komunikatora. Miał już zostać za to skrytykowany w 2020 r., po tym, jak za pośrednictwem właśnie WhatsAppa rozmawiał z księciem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem.

W szwajcarskiej armii jest więcej zakazów

Jeszcze większe restrykcje na początku tego roku wprowadziło szwajcarskie wojsko. Wprowadzono zakaz korzystania nie tylko z  WhatsApp, ale także z Signala i Telegrama w celach służbowych. Szwajcarzy obawiają się o bezpieczeństwo danych, do których dostęp mogą mieć ze względu na regulacje urzędnicy w Waszyngtonie. Zalecane jest korzystanie ze szwajcarskiej płatnej aplikacji do wymiany szyfrowanych wiadomości Threema.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.