Notowania

Przejdź na
gospodarka
09.01.2020 19:35

Brytyjski parlament przyjął umowę w sprawie brexitu

Brytyjscy deputowani w końcu zatwierdzili umowę brexitową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Za przyjęciem ustawy głosowało 330 posłów, przeciw było 231. (Fot: AP/Associated Press/East News)

Brytyjska Izba Gmin poparła w czwartkowym głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Przyjęcie ustawy jest niezbędne uporządkowanego do wyjścia Wielkiej Brytani ze struktur Unii Europejskiej

Za przyjęciem ustawy głosowało 330 posłów, przeciw było 231.

To jeszcze nie koniec głosowań w brytyjskim parlamencie. Projekt ustawy trafi teraz do Izby Lordów, która będzie mogła wprowadzić do niego poprawki. Izba Gmin będzie jednak mogła je odrzucić.

Oglądaj też: Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

Na 29 stycznia w Parlamencie Europejskim zaplanowano głosowanie nad przyjęciem umowy w sprawie brexitu.

Choć w przedterminowych wyborach do brytyjskiego parlamentu, konserwatyści, pod wodzą Borisa Johnsona, zyskali zdecydowaną większość, co czyniło poparcie umowy niemal przesądzonym, Unia Europejska zachowuje w tej sprawie ostrożność.

Termin głosowania wyznaczono na ostatnie dni stycznia właśnie po to, by dać brytyjskiemu parlamentowi czas na zakończenie politycznych procedur.

Jak podaje PAP, przed głosowaniem ma zostać przeprowadzona debata. Po głosowaniu sprawa zostanie przekazana Radzie UE, która na zakończenie procedury będzie mieć zaledwie dwa dni.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE ma nastąpić 31 stycznia 2020 r. Potem, przez 11 miesięcy okresu przejściowego, obie strony będą negocjować kształt przyszłych relacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, brexit
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2020

xyzTo poczatek konca eurokolchozu jesli nadal nie bedzie rownych praw przez wszystkie kraje czlokowske.

09-01-2020

Precz z brukselską biurokracjąBrawo Wielka Brytania. Najlepsza decyzja jaką można podjąć dla odzyskania niepodległości państwa.

10-01-2020

RomanCzeka ich recesja i rozpad Zjednoczonego Królestwa . Wyspiarskie państwo nie jest samowystarczalne . Zapomnieli już co znaczy bieda ... teraz sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (179)