Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Budowa bez pozwolenia i zgłoszenia już od września. Ważne zmiany w prawie

189
Podziel się

19 września wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego. Na jej podstawie będzie można rozpocząć inwestycję nie zgłaszając jej i nie mając pozwolenia budowlanego. Przepisy upraszczające procedury budowlane odnoszą się głównie do obiektów niezbędnych w gospodarstwie rolnym, ale nie tylko.

Budowa bez pozwolenia i zgłoszenia już od września. Ważne zmiany w prawie
Zmiany w prawie wchodzą w życie we wrześniu (money.pl, Rafał Parczewski)
bErCIvfV

Zmiany w prawie nie dotyczą jednak tylko rolników. Od września bez pozwolenia i zgłoszenia będzie można budować wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, jak np. garaże, altany, przydomowe ganki, oranżerie i np. tarasy.

Jak wylicza "Rzeczpospolita", obiekty te nie mogą w swojej powierzchni przekraczać 35 mkw. Ponadto bez pozwolenia i zgłoszenia nie można na działce do 500 mkw wybudować wiecej niż dwóch takich obiektów.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wygląda powrót do szkoły w czerwonej strefie
bErCIvfX

Problemem dla budujących i urzędników może być zrozumienie, czym jest obiekt gospodarczy. Ustawodawca wyjaśnia, że jeśli budynek ma służyć np. do przechowywania narzędzi ogrodniczych, to jest budynkiem gospodarczym. Z kolei wiata powinna być lekką konstrukcją bez fundamentów, gdzie dach oparty jest na słupach.

Altana też nie powinna być podparta na fundamentach. W rozumieniu prawa to lekka ażurowa konstrukcja, która jest elementem architektury ogrodowej. Oranżeria zaś powinna być w znacznej części przeszklona i powinna służyć do rekreacji i uprawy roślin.

bErCIvgd

Na długiej liście obiektów, które od 19 września będzie można budować bez pozwolenia znalazły się również wszelkie budynki niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego, ale z zastrzeżeniem, że one również nie powinny przekraczać powierzchni 35 mkw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCIvgy
wiadomości
gospodarka
prawo budowlane
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(189)
sdfsf
3 tyg. temu
czym sie roznia 2 garaze po 35 m od jednego 70m?
baba
11 miesięcy temu
niech autor czyta ze zrozumieniem a potem wprowadza ludzi w blad.
Edi
11 miesięcy temu
Proponuję rozwiazac kolejny absurd Droga gminna która idzie przy mojej działce (druga linia zabudowy) ma niecałe 3 metry. Mi odrzucają pozwolenie na budowę bo wjazd na działkę musi mieć min. 5 metrów.....
bErCIvgz
czxxxzc
11 miesięcy temu
juz widze brzegi jezior oblepione "garazami"
architekt
11 miesięcy temu
Nie wiem,na czym ta nowosc polega??? To juz bylo dawno...
...
Następna strona