Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budowa sieci 5G. Boris Johnson daje Huawei ograniczony dostęp

5
Podziel się

Zapadła decyzja w sprawie dopuszczenia chińskiego koncernu do budowy sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Premier Boris Johnson zdecydował się na kompromis. Huawei będzie miał udział w budowie nowej technologii na Wyspach, ale nie zostanie dopuszczony do krytycznych części infrastruktury.

Premier Boris Johnson zdecydował się na kompromis.
Premier Boris Johnson zdecydował się na kompromis. (East News, DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News)
bEiVvqOJ

Rząd Wielkiej Brytanii zaliczył Huawei do "dostawców wysokiego ryzyka", jednocześnie jednak umożliwił chińskiemu koncernowi udział w budowie brytyjskiej sieci 5G - donosi Polska Agencja Prasowa.

Włącznie w budowę 5G Huawei to potencjalny skok technologiczny i przyśpieszony rozwój sieci. Z drugiej strony, jak przestrzegają USA, to również poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa z sojusznikami. Boris Johnson, zgodnie z oczekiwaniami, wybrał jednak pewien kompromis.

bEiVvqOL

Zgodził się na udział Chin w budowie nowej technologii, ale pod obostrzeniami. Po pierwsze, nie może być on większy niż 35 proc. Dodatkowo, jako dostawca wysokiego ryzyka, nie będzie mógł uczestniczyć w budowie krytycznych części infrastruktury łączności.

Zobacz także: Sieć 5G od Huawei. "Nie pokazujmy palcem jednego dostawcy"

Co to oznacza? Chiński koncern nie będzie brał udziały w opracowywaniu sieci dla obiektów strategicznych, czyli np. baz wojskowych czy w pobliżu elektrowni jądrowych - wylicza PAP.

bEiVvqOR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bEiVvqPm
KOMENTARZE
(5)
gek
rok temu
Podobno sieć jest na tyle rozwinięta, że nawet Europol ma problemy z jej złamaniem.
Sudej
rok temu
Jest to jakieś rozwiązanie, które można rozważyć. Grunt, że u nas w końcu ruszyły prace nad uruchomieniem sieci.
Wojciech
rok temu
Powinniśmy brać z nich przykład.
bEiVvqPn
Tfr
rok temu
Kiedyś uczono, że system to zbiór elementów i reguł, zasad w jaki ze sobą wspóldzialają. Każdy system jest taki trwaly i niezawodny, jak najslabszy jego element. Jesli elementy systemu 5G w Wielkiej Brytanii będą tworzone przez niepewną lub podejrzaną firmę, to cała sieć będzie niepewna i podejrzana.
Bezbronny
rok temu
Wole zeby mnie sledzilo USA niz Chiny.