Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Afera Huawei. Piotr D. wychodzi na wolność, wpłacił 120 tys. zł

16
Podziel się:

Zatrzymany za szpiegostwo były oficer ABW Piotr D. wychodzi na wolność. Sąd wyznaczył 120 tys. zł poręczenia i odrzucił zażalenia prokuratury - informuje RMF FM. Zatrzymany razem z nim Weijing W. z Huawei pozostanie w areszcie do 5 października.

Piotr D. wychodzi z aresztu po wpłaceniu 120 tys. zł poręczenia majątkowego
Piotr D. wychodzi z aresztu po wpłaceniu 120 tys. zł poręczenia majątkowego (East News, PIOTR KOWALCZYK/East News)

Piotr D., zatrzymany za szpiegostwo w tzw. aferze Huawei, wychodzi na wolność - informuje reporter RMF FM Krzysztof Berenda. Jak dodaje, sąd wyznaczył 120 tys. zł poręczenia majątkowego i odrzucił zażalenia prokuratury.

Przedstawiciele zatrzymanego wpłacili pieniądze, więc sąd wydał nakaz zwolnienia z aresztu. Z kolei zatrzymany razem z nim w tej samej sprawie Weijing W. z Huawei pozostanie w areszcie do 5 października. Obaj mężczyźni nie przyznają się do winy.

Piotr D. został zatrzymany w styczniu tego roku. To były oficer ABW, później pracował w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, a następnie w Orange. Agenci ABW zatrzymali go wraz z Chińczykiem Weijingiem W. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Choć nie był on formalnie związany z Huaweiem, to łączy się go z tą ogólnoświatową aferą. Według ustaleń RMF FM miał on przekazać Chińczykom informacje na temat budowanego przez polskich naukowców tajnego projektu dotyczącego bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych. "Nie była to kompletna wiedza na temat badań, ale i tak bardzo istotna dla Chińczyków" - podała stacja.

Weijing W. był od 2011 roku dyrektorem w polskim oddziale Huawei. Od 2017 roku odpowiadał za sprzedaż w sektorze publicznym. W reakcji na zatrzymania firma go zwolniła.

Zobacz także: Obejrzyj: Mocna deklaracja ws. szpiegów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(16)
polok
3 lata temu
No i takie mamy sądy. To nie przepisy prawa należy zmienić, ale sędziów.
Pepe
3 lata temu
No, No, No, nowa jakość, oskarżonego o szpiegostwo wypuścić za kaucja 120 tys.
Kleks
3 lata temu
Super !"polskie" sądy znowu w akcji . Jak można wypuścić z aresztu podejrzanego byłego pracownika ABW - który jest szkolony jak kreować rzeczywistość . To tylko w polskim sądzie możliwe . Kto wreszcie rozpirzy te bandę
zawislak
3 lata temu
Czy ty sam Pawelku wymysliles ten tytul cz ci szwagier pomagal?
Zdrajcę
3 lata temu
wypuścili? W normalnej rzeczywistości za zdradę ojczyzny jest szubienica, a nie 120 tysięcy poręczenia. Kpina jakaś?