Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budżet na 2020 rok. "Zrównoważony i skrojony na miarę"

48
Podziel się:

429,5 mld zł dochodów budżetowych, tyle samo wydatków, zero deficytu - to plan budżetu na 2020 rok, który zaprezentowali we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Jerzy Kwieciński. "To budżet skrojony na miarę" - mówili wspólnie.

Premier Mateusz Morawiecki i minister Jerzy Kwieciński przedstawili budżet na 2020 rok
Premier Mateusz Morawiecki i minister Jerzy Kwieciński przedstawili budżet na 2020 rok (East News, Tomasz Urbanek/East News)
bEKXlqVx

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Morawiecki wraz z Kwiecińskim przedstawili główne założenia budżetu na przyszły rok. O tym, co się w nim znajdzie, opowiadał szef rządu.

- Jest on rozwojowy, ale zarazem kontynuuje bardzo wiele programów, które zainicjowaliśmy - mówił Morawiecki. - Wśród nich jest m.in. tzw. piątka Jarosława Kaczyńskiego, która jest klasycznym keynesowskim impulsem fiskalnym.

Szef rządu podkreślał, że te założenia, wraz z paktem dla przedsiębiorców mają "dobrze służyć Polsce". - W krótkim okresie pakt może spowodować spadek wpływów budżetowych, ale w średnim i długim okresie przyniesie korzyści gospodarce - stwierdził.

bEKXlqVz
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Szczegóły budżetu przedstawił nowo mianowany minister finansów Jerzy Kwieciński. Dochody i wydatki mają być na takim samym poziomie, co po raz kolejny potwierdza, że rok 2020 ma być bez deficytu.

bEKXlqVF

- Dochody budżetowe zaplanowaliśmy na 429,5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem - chwalił się Kwieciński.

Jak dodał, rząd szacuje, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku powinien wynieść 3,7 proc. PKB, a w tym - "znacznie ponad 4 proc.". Zmniejszyć mają się również koszty obsługi długu - do 1,31 proc. PKB w tym roku i 1,2 proc. PKB w przyszłym.

Jerzy Kwieciński podkreślał jednocześnie, że państwowy dług publiczny spadnie poniżej 45 proc. - Zakładamy też spadek długu jednostek rządowych i samorządowych poniżej 48 proc. - dodawał.

bEKXlqVG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKXlqWa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Waldemar
2 lata temu
A czy ten wspaniały rząd może podać jakie jest obecnie zadłużenie Polski, dlaczego tak drastyczne wzroslo i jak obecnie jest obsługiwany
Jurek
2 lata temu
Nareszcie dość pogłębiania deficytu i życia na kredyt. Nowoczesna europejska gospodarka.
Azur
2 lata temu
Super! Naprawdę to będzie historyczna chwila.
bEKXlqWb
kleks
2 lata temu
Bardzo szanuję ten rząd za podejście gospodarcze. Tego było potrzeba w Polsce.
Zenza
2 lata temu
I taki powinien być już zawsze! brawo premier!
...
Następna strona