Notowania

Budżet na 2020 rok. "Zrównoważony i skrojony na miarę"

429,5 mld zł dochodów budżetowych, tyle samo wydatków, zero deficytu - to plan budżetu na 2020 rok, który zaprezentowali we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Jerzy Kwieciński. "To budżet skrojony na miarę" - mówili wspólnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier Mateusz Morawiecki i minister Jerzy Kwieciński przedstawili budżet na 2020 rok (Fot: Tomasz Urbanek/East News)

Po wtorkowym posiedzeniu rządu Morawiecki wraz z Kwiecińskim przedstawili główne założenia budżetu na przyszły rok. O tym, co się w nim znajdzie, opowiadał szef rządu.

- Jest on rozwojowy, ale zarazem kontynuuje bardzo wiele programów, które zainicjowaliśmy - mówił Morawiecki. - Wśród nich jest m.in. tzw. piątka Jarosława Kaczyńskiego, która jest klasycznym keynesowskim impulsem fiskalnym.

Szef rządu podkreślał, że te założenia, wraz z paktem dla przedsiębiorców mają "dobrze służyć Polsce". - W krótkim okresie pakt może spowodować spadek wpływów budżetowych, ale w średnim i długim okresie przyniesie korzyści gospodarce - stwierdził.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Szczegóły budżetu przedstawił nowo mianowany minister finansów Jerzy Kwieciński. Dochody i wydatki mają być na takim samym poziomie, co po raz kolejny potwierdza, że rok 2020 ma być bez deficytu.

Wybory parlamentarne 2019 Jarosław Kaczyński chce zmian w rządzie. Twierdzi na przykład, że błędem była likwidacja resortu skarbu
Wybory parlamentarne 2019. PiS chce zamieszać w resortach

- Dochody budżetowe zaplanowaliśmy na 429,5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem - chwalił się Kwieciński.

Jak dodał, rząd szacuje, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku powinien wynieść 3,7 proc. PKB, a w tym - "znacznie ponad 4 proc.". Zmniejszyć mają się również koszty obsługi długu - do 1,31 proc. PKB w tym roku i 1,2 proc. PKB w przyszłym.

Marian Banaś, szef NIK i były minister finansów.
Afera Mariana Banasia. Szef NIK: "Biorę urlop bezpłatny do czasu wyjaśnienia sprawy"

Jerzy Kwieciński podkreślał jednocześnie, że państwowy dług publiczny spadnie poniżej 45 proc. - Zakładamy też spadek długu jednostek rządowych i samorządowych poniżej 48 proc. - dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-09-2019

tediNo, morawieckiemu to ja nie wierzę .

24-09-2019

Polak zwykłyMateusz,już czas kukurydzę pod Wrocławiem kosić.

24-09-2019

zuzaNie kłam.

Rozwiń komentarze (48)