Trwa ładowanie...
bDyEjaWd

Notowania

Finanse Publiczne – Wszystkie wiadomości

1
13.01.2021 11:50

GOSPODARKA
 / 
Zmiany w podatkach i akcyzie? Kościński: analizujemy, system musi być sprawiedliwy

Zmiany w podatkach i akcyzie? - Cały czas patrzymy na wszystkie podatki. Nasza strategia jest taka, żeby jak najbardziej zmniejszać ten klin podatkowy, a równocześnie patrzymy, czy podatki są sprawiedliwe. W tych czasach bardzo ważne jest, by wszyscy ci, którzy mają płacić podatki, płacili je sprawiedliwie. Cel zawsze jest ten sam - uszczelnianie. Nie może być tak, że jeden przedsiębiorca płaci, a inny nie, bo to psuje rynek dla wszystkich - powiedział w programie "Money. To się liczy" minister finansów Tadeusz Kościński. - Co do akcyzy, cały czas to analizujemy. Akcyza to bardzo skomplikowany podatek, jest bardzo dużo konkurencji na rynku, a każdy chce płacić jak najmniej podatku. A niektóre podatki akcyzowe, tak jak opłata cukrowa, mają na celu zmianę zachowanie społeczeństwa. Tych podatków nie można tak zero-jedynkowo wprowadzać czy likwidować - dodał.

52
07.01.2021 11:56

PIS
 / 
Prof. Balcerowicz: politykę Glapińskiego oceniam źle, nie wiem, czy działa z własnego przekonania

Czy Narodowy Bank Polski jest niezależny? Na to pytanie odpowiadał w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, były wicepremier i minister finansów. - To jest szersze pytanie: czy w państwie PiS mogą istnieć niezależne instytucje, czy też taka jest sytuacja, w której decyzje faktycznie podejmowane są w jednym ośrodku, a realizowane przez osoby, które należą do jednego wielkiego układu polityczno-partyjno-państwowego. Nie wiem, czy szef NBP Adam Glapiński działa z własnego przekonania, czy w porozumieniu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, ale jego politykę oceniam źle - powiedział.

138
07.01.2021 11:09

BANK CENTRALNY
 / 
Prof. Balcerowicz: naśladowanie Zachodu w polityce pieniężnej to wyraz nieroztropności lub oportunizmu

- Po kryzysie w 2008 roku faza tzw. niekonwencjonalnej polityki pieniężnej utrzymuje się aż do dziś - mówił w programie "Money. To się liczy" prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Rady FOR, były wicepremier, który wraz z ekonomistą Andrzejem Rzońcą przygotował raport w tej sprawie. Stopy procentowe są obniżone do zera, a banki centralne dopompowywały pieniądze na rynek. Ma to - zdaniem Balcerowicza - rosnące efekty uboczne. - Bardzo niskie stopy procentowe zaniżały wzrost gospodarczy, bo bankom opłacało się bez ryzyka udzielać kredytów przedsiębiorstwom, które były nieefektywne. To tzw. zombifikacja - mówił. Tego rodzaju polityka - jak wskazywał - pogłębia też nierówności dochodowe. W odniesieniu do Polski mówił o "nierozsądnym naśladowaniu Zachodu tam, gdzie on może się mylić". - To przysłania to, co jest ważniejsze, to znaczy autentyczne reformy - podkreślił.

4
26.11.2020 19:14

GŁOSOWANIA
 / 
Ustawa budżetowa 2021. Sejmowa komisja za ograniczeniem wydatków na Sejm i Senat

Sejmowa komisja finansów przychylnie spojrzała na pomysł obcięcia wydatków w 2021 roku m.in. na Sejm i Senat, partie polityczne czy sądy. Komisja jednocześnie zgodziła się na przesunięcie ponad 250 mln złotych na ogólną rezerwę budżetową Rady Ministrów.

25
09.11.2020 12:47

RECESJA
 / 
Deficyt budżetowy to niecałe 14 mld zł. Ministerstwo Finansów potwierdza wcześniejsze wyliczenia

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku wydatki z budżetu państwa przekraczały jego dochody o 13,75 mld zł. To oznacza stosunkowo nieduży wzrost deficytu w porównaniu z poprzedniego miesiąca.

bDyEjaWf
36
06.11.2020 15:26

PANDEMIA
 / 
Gospodarka. Po pandemii zostanie nam dług publiczny

Głównym skutkiem ubocznym tej pandemii będzie rosnący dług publiczny, który później trzeba będzie spłacić – powiedział w programie #Newsroom szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Przypomniał, że obecny koszt działań antykryzysowych to równowartość około 7 proc. PKB. – Najlepszym sposobem na spłatę tego długu będzie jak najszybszy powrót na ścieżkę wzrostu – wskazał. Borys ma nadzieję, że w przyszłym roku nastąpi odbicie i PKB będzie rosło w tempie 3-4 proc., co pozwoli uśmierzać skutki kryzysu. - Stosując się do restrykcji sanitarnych chronimy swoje miejsca pracy. Jeśli obostrzenia będą trwały jak najkrócej, to gospodarka będzie się miała po prostu lepiej – wskazał.

7
13.10.2020 12:03

BUDŻET PAŃSTWA
 / 
Przedsiębiorcy nie dają się nabrać na rządowe deklaracje. "Nazywam rzeczy po imieniu: są nowe podatki"

- Żadnych nowych regulacji, żadnych nowych obowiązków dla biznesu, żadnych nowych podatków - postulował w programie "Money. To się liczy" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zapowiedział publikację raportu o sytuacji w krajach OECD. - Nigdzie nikt nie podnosi podatków, nie wprowadza nowych regulacji, polski rząd jest niechlubnym wyjątkiem. Nazywam rzeczy po imieniu: są nowe podatki - mówił. Jednocześnie zwrócił uwagę, że rząd zaproponował korzystne, wręcz rewolucyjne, rozwiązanie dla przedsiębiorców (tzw. ryczałt ewidencjonowany), ale umieścił to w jednej ustawie z innymi, już niekorzystnymi pomysłami. - Błędna i szkodliwa regulacja w sprawie spółek komandytowych jest w jednym akcie prawnym z rewolucją. Nie wiadomo, jak się zachować - ubolewał.

31
01.10.2020 15:53

SOPOT
 / 
Samorządy stracą 14 mld zł w 10 lat z powodu rządowej reformy PIT. "Chce się zubożyć wspólnoty lokalne"

Sopot, mimo ostatecznie dobrego sezonu w lipcu i sierpniu, ma mniejsze wpływy z opłaty uzdrowiskowej o 40 proc. i np. ok. 30 - 40 proc. mniej płatnych wejść na molo. Takie dane przedstawił w programie "Newsroom" prezydent tego miasta Jacek Karnowski. - Wydatki jednak rosną, dlatego z dużym niepokojem patrzmy na ograniczenie finansów, które szykuje gminom rząd - powiedział. Według jego szacunków z powodu planowanych zmian w PIT do samorządów trafi ok. 14 mld zł mniej w ciągu najbliższych 10 lat. - To jest niezrozumiałe, że w czasie lockdownu, bo on ciągle jest, że jeszcze chce się zubożyć wspólnoty lokalne - oświadczył prezydent Sopotu. Karnowski mówił, że Sopot odsuwa w czasie inwestycje, o 6-7 mln zł obciął wydatki bieżące.

53
25.08.2020 11:37

GOSPODARKA
 / 
Historyczna dziura budżetowa. "Dzięki temu mogliśmy pomóc przedsiębiorcom"

- Deficyt pozwala na to, żeby udzielić przedsiębiorcom bardzo wyraźnego wsparcia - tak o rekordowej dziurze w tegorocznym budżecie mówi w programie "Money. To się liczy" wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodaje również, że nie jest to problem, z którym boryka się tylko Polska. Podobną sytuację koronawirus spowodował bowiem w innych europejskich krajach. Jak przypominał, po każdym kryzysie przychodzi zjawisko zwane "echem kryzysu". - A to może oznaczać, że nawet jeśli nie dojdzie do ponownego zamknięcia gospodarki, to przedsiębiorcy będą potrzebować wsparcia z budżetu - twierdzi Patkowski. Przyznał również, że w tegorocznym budżecie ujęte zostały również niektóre wydatki z przyszłego roku.

bDyEjaWl
434
23.08.2020 13:26

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Oto prawdziwe koszty epidemii. Rząd podał twarde dane

Polska gospodarka miała urosnąć w tym roku o ok. 150 mld zł, a skurczy się o prawie 200. Do tego przybędzie prawie pół miliona nowych bezrobotnych i zanotujemy rekordowy deficyt. Rząd podał, ile będzie nas kosztować pandemia koronawirusa.

106
20.08.2020 17:00

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Nowelizacja budżetu. Przed nami trudne lata dla finansów publicznych

W tym roku deficyt budżetowy będzie rekordowy i wyniesie ponad 109 mld zł. A wzrost wydatków budżetowych nie uwzględnia wszystkich wydatków państwa na walkę ze skutkami Covid-19. Przed nami trudne lata dla sektora finansów publicznych. Jednak spadek PKB, który w tym roku jest prognozowany na 4,6 proc., może być nieco mniejszy.

539
20.08.2020 12:43

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Rząd znowelizował budżet. Prof. Ryszard Bugaj: wszelkie prognozy są obarczone dużym błędem

- Poziom niepewności jest obecnie tak wysoki, że lepiej byłoby podawać wskaźniki przedziałami, czyli od-do - tak znowelizowane założenia do budżetu na 2020 rok komentuje ekonomista prof. Ryszard Bugaj.

457
20.08.2020 11:27

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Nowelizacja budżetu 2020. Dziura na ponad 100 miliardów

Rząd na czwartkowym posiedzeniu przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2020 rok. Możemy się więc pożegnać ze zrównoważonym budżetem. Deficyt przekroczy w tym roku 109 mld złotych. To największa dziura budżetowa w XXI wieku.

bDyEjaWm
754
29.07.2020 11:50

PIENIĄDZE
 / 
Założenia do budżetu Polski. "Ogromna niepewność, poważne zagrożenia"

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu Polski. Co z nich wynika? - Jest ogromna niepewność dotycząca prognoz na przyszły rok, nie tylko odnośnie Polski. To, co udało mi się przeczytać, sygnalizuje, że wprawdzie w tym roku spadek PKB może być mniejszy w Polsce niż w Hiszpanii. Najważniejsze jest jednak to, jaka będzie siła odbicia, a tu rysują się poważne zagrożenia dla Polski - powiedział w programie "Tłit" prof. Leszek Balcerowicz. - To zagrożenie nie tylko związane z pandemią. Przypomnę, że jeszcze przed pandemią nastąpił bardzo wyraźny spadek aktywności gospodarczej, a w związku z tym, spadek dynamiki przychodów podatkowych. Deficyt może sięgać 10 proc. PKB, to gwałtowny wzrost z prognozowanego wcześniej 2 proc., to należy zadać sobie pytanie, czy jest jakikolwiek kraj na świecie, który umacnia rozwój dzięki gwałtownie rosnącemu zadłużeniu. Nie znam takiego kraju - dodał.

5
20.07.2020 14:44

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Nowelizacja ustawy budżetowej. Rząd wreszcie się nią zajmie

Słyszeliśmy o niej od kilku miesięcy i wreszcie wygląda na to, że dojdzie do skutku. Nowelizacja budżetu na 2020 rok pojawiła się właśnie w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. To oznacza, że przynajmniej częściowo poznamy stan finansów państwa po wybuchu pandemii koronawirusa.

46
09.07.2020 13:42

FINANSE PUBLICZNE
 / 
Finanse publiczne. Morawiecki: mimo kryzysu są w bardzo dobrym stanie

Zdaniem szefa rządu Mateusza Morawieckiego, finanse Polski - mimo kryzysu - są w bardzo dobrym stanie, a za ratowanie miejsc pracy chwali nas nawet Komisja Europejska.

53
02.07.2020 7:35

FINANSE
 / 
Senat nie dostał informacji o finansach państwa. Nikt z rządu nie przyszedł

Senat nie rozpatrzył w środę informacji o stanie finansów państwa, bo nikt z rządu nie przyszedł na posiedzenie. - To niepokojący sygnał - ocenił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Senatorowie przerwali zatem ten punkt obrad i być może wrócą do niego w czwartek.

173
26.06.2020 10:14

GOSPODARKA
 / 
Stan finansów państwa bez rzetelnej informacji. "Tracimy wiarygodność"

- Myślę, że nikt nie może czuć się rzetelnie i poważnie traktowany przez rząd, jeśli chodzi o kondycję budżetową państwa - mówi w programie "Money. To Się Liczy" prof. Jerzy Hausner, ekonomista i były minister gospodarki. Ekspert zwraca uwagę, że do deficytu nie są wliczane miliardowe wydatki jednostek pozabudżetowych. Mowa tu choćby o tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. A nowelizację budżetu zaplanowano dopiero po wyborach. - Finanse publiczne są coraz bardziej nieprzejrzyste, co utrudnia ocenę ekonomiczną i funkcjonowanie gospodarki - mówi prof. Hausner. Zdaniem gościa programu "Money. To Się Liczy" jest to świadome zaciemnianie obrazu ekonomicznego. A takie działania "podważają ekonomiczną wiarygodność naszego państwa".