Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Buteleczki po "małpkach" z kaucją. "System powinien być bardzo prosty"

31
Podziel się:

Butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym - postukują Zieloni. Zapowiedzieli, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami. Każdego dnia Polacy wypijają 3 miliony wódek sprzedawanych w małych butelkach.

Buteleczki po "małpkach" z kaucją. "System powinien być bardzo prosty"
Buteleczki po tzw. małpkach powinny też być kaucjowane (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

W czwartek wieczorem w Sejmie zaplanowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Projekt dotyczy wprowadzenia od 1 stycznia 2025 r. systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra.

Współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska (KO) i Przemysław Słowik oraz należąca do Zielonych posłanka KO Klaudia Jachira wyrażali na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie zadowolenie, że izba będzie zajmować się tym projektem ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Droższe "małpki". Polacy przerzucą się na piwo? "Potwierdzimy to za rok"

Przemysław Słowik przyznał, że ustawa spowoduje, iż zwiększy się udział odpadów, które będzie można ponownie przetwarzać i używać ponownie. - Coraz więcej krajów wprowadza systemy kaucyjne, które powodują, że 90 procent opakowań jest ponownie w obiegu - mówił.

Nie może być dłużej tak, że jak idziemy do sklepu i nie mamy paragonu, to nie możemy oddać butelki. Ten system powinien być bardzo prosty i powszechny, bo tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że każdy będzie mógł z tego skorzystać, a parki i lasy nie będą zaśmiecane odpadami - podkreślała Klaudia Jachira.

Na konferencji prasowej zaprezentowano ogromny worek z butelkami po tzw. małpkach, które rzecznik Zielonych Michał Suchora zebrał w czwartek tylko wokół Sejmu.

3 miliony "małpek" dziennie

Każdego dnia Polacy wypijają 3 miliony takich "małpek", ale niestety te "małpki" nie tylko nie są objęte systemem kaucyjnym, ale na podstawie tego projektu ustawy nie mają być objęte systemem kaucyjnym - powiedziała Jachira. Zapowiedziała, że Zieloni złożą odpowiednią poprawkę do projektu.

- Apelujemy do pana ministra (wiceministra klimatu i środowiska) Jacka Ozdoby, by przyjął poprawkę Zielonych, dodającą "małpki" do systemu kaucyjnego - apelowała Jachira.

VAT do poprawy

- Mamy nadzieję że ustawa nie utknie w legislacyjnych przepychankach przedwyborczej walki, ale będzie uchwalona i wdrożona - mówiła Urszula Zielińska. Jej zdaniem poprawy wymaga konstrukcja podatku VAT w projekcie, by przedsiębiorcy na tym podatku nie tracili w związku z ustawą, do systemu kaucyjnego powinny być także włączone małe sklepy.

- Poprawki, które zaproponujemy, spowodują, że ustawa nie będzie tylko półproduktem - mówił Słowik.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotyczy wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki z plastiku do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowe puszki do 1 l. System ten miałby zacząć funkcjonować, wedle przygotowanego w MKiŚ projektu, z początkiem 2025 roku. Nowe przepisy wdrożą unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Lekarz kolejo...
10 miesięcy temu
Małpki wprowadzono aby walczyć z alkoholizmem. Aby klient nie kupował od razu ćwiartki jakt ma ochotę napić się przed pracą. Po latach widać, że to był dobry pomysł.
Złodziejki VA...
10 miesięcy temu
A butelkę to producent za darmo daje do produktu?
Jacek
10 miesięcy temu
Czyli jest 10 procent narodu jest alkocholikami nie kryjacymi sie a kryjacych jest ok 5 razy wiecej czyli w sumie 60 % to alkocholicy i PRZYBYWA a ha ha ha Co za piekny kraj
Becik
10 miesięcy temu
U nas na wsi jest jak w Indiach. Wszędzie, dookoła sklepu, po rowach leżą małpki.
matylda
10 miesięcy temu
Oto Polska (pisowska) hipokryzja, na pokaz zwalczamy alkoholizm a w rzeczywistości zachęcamy do zakupu małpki!! "Małpki powinny być wycofane albo pójdżmy na całość i zezwólmy na wzór PRL-u na wózki z alkoholem (saturatory)!!
...
Następna strona