Alkohol – Wszystkie wiadomości
INFLACJA / Ceny żywności i alkoholu podbijają inflację. Wzrost był największy od lat 90.
Gwałtowny wzrost cen żywności i napojów alkoholowych to główna przyczyna wzrostu inflacji w ciągu ostatniego miesiąca - informuje PKO BP. Wzrost cen tych produktów wyniósł 4,1 proc. miesiąc do miesiąca i był największy od połowy lat 90. - poinformował Bank PKO BP.
ALKOHOLIZM / Alkoholicy wysokofunkcjonujący. Tak piją ludzie sukcesu
Obracają milionami. W firmie ich słowo to świętość, a decyzje nie podlegają dyskusji. Cena za bycie "bogiem biznesu" dla wielu jest jednak przerażająca.
PRAWO / Ruszył proces Bartłomieja Misiewicza. Były rzecznik MON jest oskarżony o sprzedaż wódki bez zezwolenia
Rozpoczął się proces Bartłomieja Misiewicza. Były rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej i współpracownik Antoniego Macierewicza oskarżony jest o sprzedaż bez zezwolenia i reklamę alkoholu w internecie. Misiewicz nie stawił się na rozprawie.
ALKOHOL / Pracodawca będzie mógł kazać dmuchnąć w alkomat. Rząd bierze się za trzeźwość pracowników
Jeszcze w lutym rząd ma się zająć nowymi przepisami pozwalającymi pracodawcy samodzielnie sprawdzić stan trzeźwości podwładnych. Będą oni mogli skontrolować nie tylko etatowców, ale też osoby na umowach-zleceniu czy samozatrudnionych. Kontrole będą możliwe zarówno w zakładach pracy, jak i w domach, gdzie wykonywana jest praca zdalna. Bezpodstawne oskarżenie pracownika o nietrzeźwość może jednak pracodawcę słono kosztować.
PRACA / Powstaje całkiem nowy zawód. Będzie trzeba zdobyć specjalizację
Psychoterapeuta uzależnień to nowa specjalizacja, która powstanie w Polsce. Będzie miała pomóc w zmaganiach pacjentów z zaburzeniami nawyków i popędów, a także prowadzić psychoterapię dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych.
ALKOHOL / Szampan nie tylko w sylwestra. Polacy wydali prawie miliard na trunki musujące
Tradycyjnie już w grudniu sprzedaż szampanów i win musujących rośnie kilkakrotnie. To najpopularniejszy sposób na noworoczny toast. Ale nie są to już trunki sezonowe, w skali roku sprzedaż rośnie dwucyfrowo i wartość rynku zbliża się do już 1 mld zł. Rodacy sięgają po nie również latem, dodając na przykład do koktajli.
PODATKI / Zmiany w akcyzie na alkohol. Wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Przewiduje ona m.in. preferencje podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych, polegające na obniżce stawki akcyzy na ich wyroby o połowę w stosunku do standardowych stawek tego podatku.
ALKOHOL / Ustawa o wyrobach winiarskich podpisana. Umożliwi drobnym producentom bezpośrednią sprzedaż
Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych sklepów. Ustawa pozwala również na zwiększenie maksymalnej wielkości rocznej produkcji.
ALKOHOL / Akcyza na alkohol po nowemu. Skorzystają mali producenci
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym obniża stawkę tego podatku dla małych producentów napojów alkoholowych. To jednak niejedyne udogodnienie. Zmiany w prawie zakładają także uelastycznienie sprzedaży na odległość alkoholu z akcyzą zapłaconą w innym kraju, a przeznaczonego bezpośrednio dla konsumenta.
AKCYZA / Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Od 1 stycznia 2022 roku alkohol i papierosy podrożeją z powodu wyższej stawki akcyzy. Nowelizacja zakłada też następne podwyżki, które będą miały miejsce w kolejnych latach. Wzrost podatku akcyzowego zaplanowany został do 2027 roku.
AKCYZA / Ceny tytoniu i alkoholu jednak w górę. Sejm odrzucił wniosek Senatu
Senatorowie chcieli odrzucenia ustawy podwyższającej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Sejm odrzucił stanowisko senatorów. Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.
PAPIEROSY / Rząd testuje próg bólu? Akcyza rośnie
Ustawa podwyższająca akcyzę na używki w parlamencie. - Badania pokazały, że podwyżka cen papierosów o 10 procent powoduje obniżenie liczby palaczy o 4 procent osób dorosłych i 16 procent, jeśli chodzi o młodzież. Mi zwłaszcza zależy na młodzieży, która gremialnie podejmuje próbę palenia papierosów. To jest 180 tysięcy młodych osób, które po raz pierwszy zaczyna palić - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Cybulski, były wiceminister finansów. - Na pewno w każdym przypadku i w różny sposób powinniśmy sięgać po różne metody. Wiem po moich znajomych, którzy doszli do pewnego momentu płacenia za papierosy i przestali palić. Stwierdzili, że to jest dla nich za drogie i przestali palić z dnia na dzień. Z alkoholem bywa inaczej. To inny sposób produkcji, tu może łatwiej powstać szara strefa. Tutaj nie powinniśmy stwarzać większych możliwości do picia. Tak zwane małpki, które są bardzo wygodne dla pijących i pije się to do południa. Można ukryć i szybko skonsumować. Powinno się stwarzać jak najbardziej nieatrakcyjne ceny dla takich wyrobów - dodał.
AKCYZA / Senat zablokował podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy
Senat w piątkowym głosowaniu zagłosował za odrzuceniem ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Zgodnie z rekomendacją senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych izba wyższa odpowiedziała się za odrzuceniem ustawy w całości. Ustawa w sprawie podniesienia akcyzy wróci teraz do Sejmu.
ZDROWIE / Akcyza w górę. Chodzi o zdrowie, czy pieniądze?
Ustawa zakładająca podwyżkę akcyzy na papierosy i alkohol w parlamencie. Rządowi chodzi o zdrowie Polaków, czy pozyskanie pieniędzy do budżetu? - Chodzi przede wszystkim o zdrowie, a pieniądze na pewno są potrzebne, by to zdrowie ratować i leczyć tych wszystkich, którzy są ofiarami nikotynizmu. Mamy 80 tysięcy zgonów w wyniku chorób związanych z paleniem papierosów, a koszty społeczne związane z leczeniem palaczy i biernych palaczy to ponad 2 miliardy złotych - powiedział w "Money. To się liczy" Paweł Cybulski, były wiceminister finansów. - Koszty są olbrzymie. Jestem pewien, że te 5 procent podwyżki akcyzy na papierosy, to jest kwota, która zasili ten fundusz pomocowy dla służby zdrowia, która wymaga teraz dużego wsparcia. Z planów rządu wyraźnie wynika, że pieniądze z podniesionej akcyzy trafią na służbę zdrowia. Tym bardziej że w Polskim Ładzie przewidziano podniesienie wydatków na służbę zdrowia - dodał.
AKCYZA / Zmiany w podatku akcyzowym. Rząd chce podwyżki lecz senatorowie są podzieleni
Rząd chce zmian w akcyzie. Jak wyjaśnia tańczy alkohol dostępny jest tylko w Bułgarii i Rumunii i na Węgrzech, a tańsze niż w Polsce papierosy są wyłącznie w Bułgarii. Dlatego, jak argumentuje minister Sarnowski, ustawa akcyzowa nie ma wyłącznie charakteru fiskalnego, ale też prozdrowotny.
PODATKI / Ceny wódki obalą rząd? "Nie te czasy". Mina na notowania PiS-u czai się gdzie indziej
Cena alkoholu przełoży się na notowania rządu? Takie rozważania pojawiły się w związku z szykowaną przez Prawo i Sprawiedliwość kolejną podwyżką podatku akcyzowego. Zdaniem politologów, z którymi rozmawiał money.pl, drożejąca wódka nie ma aż takiego znaczenia dla Polaków, nawet gdyby jej cena w ciągu kilku lat miała dojść do poziomu 50 złotych za pół litra. Ale zgadzają się: drożyzna - choćby koszty energii - to problem, który powinien spędzać rządzącym sen z powiek.
AKCYZA / Rząd zajmie się zmianami w akcyzie. Alkohol zdrożeje
Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się zmianami w stawkach akcyzy. Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego prawa dyrektywy unijne, m.in. preferencje podatkowe dla małych producentów. Zdaniem ekspertów, za półlitrową butelkę wódki będziemy płacić nawet 50 złotych. I to wcale nie za najtańsze marki.
AKCYZA / W Polsce widać pozytywny trend. Jedna zmiana może wszystko zburzyć
Sprzedaż wina rośnie w ślad za nowymi zwyczajami zakupowymi. Podwyżka akcyzy może te trendy odwrócić. Co gorsza, nie jest to jedyny dodatkowy koszt dla branży - pisze "Rzeczpospolita".