Ostrzejsze podwyżki akcyzy na alkohol. Jest decyzja Sejmu
Sejm uchwalił ustawę zwiększającą skalę podwyżek akcyzy na alkohol w latach 2026-27. Po zmianie przepisów stawka akcyzy na alkohol w przyszłym roku wzrośnie o 15 proc., a w 2027 r. o 10 proc.
Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 245 posłów, 198 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Uchwalona nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym zakłada zwiększenie skali podwyżek akcyzy na alkohol w latach 2026-27 - w 2026 roku akcyza ma wzrosnąć o 15 proc., a nie o 5 proc., jak zakładają przepisy ustawy w dotychczasowym brzmieniu, oraz o 10 proc., a nie o pięć, w 2027 roku.
Stworzył ogromną firmę. Szczerze radzi: "Nie słuchaj klientów"
Resort finansów informował wcześniej, że zgodnie z wyliczeniami podwyżka ta powinna zagwarantować wpływy w przyszłorocznym budżecie w wysokości ok. 1,96 mld zł.
Nawrocki nie podpisze
Rząd chciałby, aby nowe przepisy weszły w życie od 1 stycznia 2026 r. Może być o to trudno, bo po tym, jak ustawa przejdzie przez Senat, trafi na biurko prezydenta Karola Nawrockiego i to on zadecyduje, czy ją podpisywać, czy nie. Tymczasem prezydent zapowiadał, że co do zasady nie będzie podpisywał ustaw, które podnoszą podatki. – Karol Nawrocki nie podpisze podniesienia akcyzy na alkohol – stwierdził w sierpniu w rozmowie z Radiem ZET szef Kancelarii Prezydenta Zbigniew Bogucki.