Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Były zarząd miał działać na szkodę spółki. PKP Cargo składa wniosek do prokuratury

9
Podziel się:

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Członkowie zarządu w latach 2022-2023 miały działać na szkodę spółki - czytamy w komunikacie.

Były zarząd miał działać na szkodę spółki. PKP Cargo składa wniosek do prokuratury
PKP Cargo złożyło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu (Licencjodawca, Flickr, Paul Smith)

Spółka przekazała, że w trakcie kadencji członków zarządu "zostały zidentyfikowane nieprawidłowości wynikające z niedopełnienia ciążących na nich obowiązków dochowania należytej staranności wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności, co stało się podstawą do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę Spółki z art. 304 § 1 k.p.k." - czytamy w komunikacie.

Przedmiotowe zawiadomienie dotyczy wykonania przez członków zarządu PKP Cargo bez odpowiedniej podstawy prawnej i należytego zabezpieczenia interesów Spółki, decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca i 6 października 2022 roku o przewozie węgla, co doprowadziło po stronie spółki do wyrządzenia szkody majątkowej w mieniu PKP Cargo, utratę istotnych przychodów i spodziewanych korzyści - informuje PKP Cargo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Problemy PKP Cargo

Spółka PKP Cargo trafiła pod lupę nowego rządu. W połowie maja poseł Dariusz Joński przekazał, że "zarząd PKP Cargo w krytycznej sytuacji nie zajmował się tym, jak ratować finanse. Zajmował się tym, jak zabezpieczyć sobie wyjazd na igrzyska do Paryża, żeby tam polecieć na koszt podatnika".

Pytany o to, czy problem dotyczy zarządzania w PKP Cargo, ocenił, że "tam w ogóle zarządzania nie było". Polityk dodał, że w 2015 roku akcje spółki oscylowały na poziomie ponad 80 zł, a teraz to już tylko 14 zł.

Chcemy pokazać, co się działo w PKP Cargo - drugiej największej spółce transportowej w Europie. 31 grudnia 2023 roku to prawie 4,6 mld zł zobowiązań. Spółka traci płynność przez rządy PiS - stwierdził wówczas Dariusz Joński.

Przypomnijmy, że spółka ostatecznie wycofała się z umów sponsoringowych zawartych z klubem sportowym Widzew Łódź, z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz z klubem Unia Skierniewice.

Ponadto PKP Cargo podjęła decyzję, że od 1 czerwca czasowo zwolni część pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jak poinformował przewoźnik, może to dotyczyć 30 proc. załogi.

Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo, tłumaczył, że jedną z przyczyn podjęcia takich działań jest znaczący spadek przewozów kolejowych i utrzymująca się negatywna tendencja w tym zakresie w stosunku do roku ubiegłego, a co za tym idzie również spadek wpływów. Jest to równoznaczne z wystąpieniem okresowych trudności finansowych - wskazał Wojewódka.

W 2023 r. PKP Cargo osiągnęło zysk netto w wysokości 82,10 mln zł, rok wcześniej -148 mln zł. Tymczasem przychody z działalności operacyjnej osiągnęły 5,55 mld zł (5,49 mld zł w 2022 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
suweren
3 tyg. temu
A to nie wuj Dudy był prezesem PKP Cargo! Tam gdzie pociotki PIS firmy padały jak stadniny koni!
s46
miesiąc temu
dziwne, przecież druga kadencja pisu to było pasmo sukcesów, PKP Cargo było wychwalane pod niebiosa, ponieważ szybko się rozwijało i zyskało dużą cześć rynku przewozów. A wychodzi na to, że to co się rozwijało to papier w kiblach zarządu...
Silikon
miesiąc temu
A jakie straty są za kadencji nowego tzw. zarządu neo TVp i Orlenu? Dlaczego nie ma jeszcze zawiadominia do prokuratury?
....hgs
miesiąc temu
PiS nawet rezerwy ropy wypompował która miała być wrazie wojny dla wojska ale wybory ważniejsze;) PiS to mafia wszyscy do ZK .
......
miesiąc temu
To świeżość wprowadzone przez ojca Prezydenta który tam dostał posadę;) cały PiS.